Bosna’da Yüksek Lisans

Bosna Hersek’te yüksek lisans programları bir ya da iki yıl sürmektedir ve lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler bu programlara katılabilir. Master derecelerinde öğrenciler 60 ila 120 AKTS elde ederler. Doktora dereceleri genel itibariyle üç yıl sürmektedir ve 180 ECTS’den oluşur. Ülkede üniversitelerin yanı sıra bazı uzmanlık alanlarında lisansüstü uzmanlık kursları da yer almaktadır. Bu kurslar 1 veya 2 yıl süreli olabilir ve uzmanlık alanıyla ilgili bir unvan elde edilmesini sağlar.

Bosna Hersek’te eğitim almak öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. ECTS kredi transfer sistemi ülkedeki eğitimi cazip hale getirmektedir. Aynı zamanda Bologna standartlarına sahip olan Bosna Hersek’ten alınan diploma hemen hemen tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında eğitim almak; dünyanın farklı yerlerini görmek ve farklı kültürlerden yeni insanlar tanımak için eşsiz bir fırsattır. Bosna Hersek, yüksek lisans eğitimi almak için en ideal ülkelerden biridir. Ülkede keşfedilecek birçok farklı kültürel zenginlik bulunmasının yanı sıra kaliteli eğitim veren üniversiteleriyle Bosna Hersek, öğrenciler için yaşamın kolay olduğu bir ülkedir.

Bosna Hersek’te ALES sınavına dahil olmadan yüksek lisans eğitimi almak mümkündür. Lisans bölümünden mezun olan öğrenciler diplomalarıyla ilgili bölümlere başvuruda bulunmaları halinde kabul edilebilirler.

Bosna Hersek’te kayıt olduğunuz bölüme göre tezli ya da tezsiz programlar bulunmaktadır. Programlar genel itibariyle 1, en fazla 2 yıl sürmektedir. Yüksek Lisans programını tamamlamış olan öğrenciler 3 sene devam edecek olan doktora programına kayıt olabilirler. Bosna Hersek’te yüksek lisans ve doktora programlarının ücretleri de birçok Avrupa ülkesine göre daha uygundur.

Yüksek Lisans Başvuruları

Bosna Hersek’te yüksek lisans eğitimine başvuruda bulunabilmek için öğrencilerin ilgili programın derecesine karşılık gelen lisans diplomasına sahip olmasının yanında tatmin edici düzeyde İngilizce dil yeterliliğine sahip olması gerekmektedir. Öğrencilerin TOEFL, IELTS ya da IUS İngilizce Dil yeterliliği sınavına girmiş ve burada üniversitenin istediği puanı almış olması şartı aranmaktadır. İngilizce dl yeterliliği bulunmayan öğrencilerimiz bir yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından yüksek lisans için gerekli olan B2 seviyesine ulaşmış olacaklardır.

Öğrencilerin başvuru aşamasında genel olarak aşağıdaki evrakları sunmaları gerekmektedir:

  • Başvuru yapılan bölümün ve programın belirtildiği başvuru formu
  • Önceki eğitimde alınan diploma
  • Mezun olunan programın denkliğini gösteren belge
  • Motivasyon mektubu
  • Pasaport kopyası
  • 2 fotoğraf
  • Sabıka kaydı
  • Sağlık sertifikası
  • Özgeçmiş

Bosna Hersek’te Yaşam Maliyetleri

Bosna Hersek’te yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha ucuzdur. Ulaşım ve gıda gibi giderler günlük 15 Euro gibi bir bedeldedir. Birçok öğrenci okullar tarafından tavsiye edilen yurtlarda ya da öğrenciler için uygun olan dairelerde konaklamaktadır. Bazı öğrenciler kampüs dışında yaşamak için daha fazla ödeme yapmaktadır. Birçok öğrenci de maliyetleri düşürmek için ailelerin yanında kalmayı seçmektedir.

Bosna Hersek’te yapılacak olan harcamalar genel olarak Türkiye’de üniversite okumakla eşdeğer düzeydedir. Öğrencilerin aylık giderleri ihtiyaç doğrultusunda değişmekle birlikte genel itibariyle 200 ile 300 Euro arasındadır. Yurtların maliyetleri aylık 140 ile 180 Euro arasında değişmektedir.

Ulaşım aylık kartlarla sağlanabilmektedir. Aylık kartlar öğrenciler için daha ekonomiktir. Ülkenin yemek kültürü de Türk mutfağına oldukça yakındır.

Bosna Hersek Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi Saraybosna Amerikan eğitim sistemini uygulayan ilk ve tek Bosna Üniversitesi

Bosna Hersek Hakkında

Bosna Hersek, Balkan yarımadasında yer almaktadır. Avrupa’nın güneydoğu bölümündeki ülkenin başkenti Saray Bosna’dır. Ülke Adriyatik denizi, Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan’a komşudur. 51 bin kilometre olan yüzölçümünde 4 milyona yakın insan yaşamaktadır. Sadece su boyunca kıyı şeridi 19 kilometrenin üzerindedir. Ülkede üç farklı etnik grup yer almaktadır. %50 düzeyinde Boşnakların oluşturduğu nüfus, %30 Sırplar ve %15’in üzerinde Hırvatlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra ülke kendi içerisinde Bosnalı ve Hersekli olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkenin Saraybosna dışında diğer şehirleri; Mostar, Trebinje, Banja Luka, Bihac, Travnik, Neum, Tuzla, Medjurgorje, Prijedor ve Srebrenitsa’dır.

Ülkenin resmi dilleri Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Ülkenin resmi para birimi Bosna – Hersek Markı’dır. Roma egemenliğinde kalan ülke uzun bir süre boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalmış, sonra Yugoslavya’nın kurulmasıyla Osmanlı’dan ayrılmıştır. Çıkan iç savaş neticesinde Yugoslavya bölünmüş ve Bosna – Hersek bir ülke halini almıştır.

Bosna Hersek’te İklim

Bosna Hersek’te dört mevsim yaşamak mümkündür. Ancak iklim genel itibariyle serttir. Orta Avrupa ikliminin geçerli olduğu ülkede kışlar soğuk, yaz ayları ise son derece sıcaktır. Kıyı şeritlerinde sıcaklıklar daha ılıman şekilde seyretmektedir.

Kültürel Yaşam

Bosna Hersek, gelişmiş bir ülke olmakla birlikte ülkenin atlatmış olduğu savaşın izleri hala görülebilmektedir. Savaş sonrası hızlı bir toparlanma sürecine giren Bosna Hersek’te tüm yaşam baştan aşağıya yenilenmiştir. Ülkenin genelinde modern bir yaşam tarzı mevcuttur. Ekonomik olarak her kesimden insana rastlanabilen Bosna Hersek, kozmopolit olarak tanımlanabilecek ülkelerden biridir. Oldukça derin bir mirasa sahip olan Bosna Hersek’te tarımsal sanayi ağırlıklıdır. Aynı zamanda sağlık, teknoloji ve finans gibi alanlar iş yaşamına hakimdir.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank