Mimarlık

Mimarlık

Yurtdışında Mimarlık Okumak

Türkiye’de Mimarlık eğitimi sonrası bu alanda yüksek lisans yapmak, akademik kariyer ve piyasa için son yıllarda çok önemli hale gelmiştir. Birkaç yıl öncesine kadar sadece belirli üniversitelerde alınabilen mimarlık masterı günümüzde onlarca farklı üniversite verilmekte, ancak bu üniversitelerin çoğu yeni açılmış vakıf üniversiteleri olduğu tam olarak oturmamış müfredat, eğitim sistemi ve akademisyen sayısından dolayı bu alanda eğitim almak isteyen öğrencileri tatmin edememektedir.

Ülkemizde verilen Mimarlık yüksek lisans eğitimlerinin bir çoğunun Türkçe olması, mezunların kariyerlerini lokal alandan uluslararası alana taşıyamamalarına sebep olmakta, piyasadaki mezun mimar sayısı rekabeti artırmakta ve gün geçtikçe yabancı dil bilen ve farklı projelerde çalışabilecek uluslararası deneyimi olan mimarlara olan ihtiyacı artırmaktadır.

Yurtdışında alınacak Mimarlık yüksek lisans eğitimi, Türkiye’de alınan lisans eğitimi sonrası farklı mimari alanlara aşinalık sağlayacak, dünyanın bir çok farklı ülkesinden onlarca öğrenciyle aynı projelerde çalışma şansı sunacak, İngilizce ya da Rusça gibi dillerde eğitim alarak alt yapınızı fazlasıyla geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Yine yurtdışında alacağınız eğitim süresince özellikle Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek, dünyanın en güzel ve popüler şehirlerinin mimarilerini yerinde inceleyerek bakış açınızı zenginleştirebileceksiniz. Aşağıda yurtdışında Mimarlık alanında master eğitimi alabileceğiniz bazı popüler ülke ve üniversiteleri görebilir, seçeneklerinizi çoğaltmak için size en yakın ELT ofislerinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
MacaristanBudapeşte Teknik ÜniversitesiMimarlık3.500 Euro
MacaristanPecs ÜniversitesiMimarlık7.600 Euro
PolonyaVarşova Teknik ÜniversitesiMimarlık4.000 Euro
PolonyaPoznan Teknik ÜniversitesiMimarlık4.000 Euro
PolonyaWroclaw Teknik ÜniversitesiMimarlık4.000 Euro
ÇekyaÇek Teknik ÜniversitesiMimarlık4.300 Euro
UkraynaOdessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık AkademisiMimarlık ve Kentsel Planlama1.800 USD
AlmanyaWuppertal ÜniversitesiMimarlık250-500 Euro
İngiltereUniversity of LiverpoolMimarlık17.850£
İngiltereLondon Metropolitan UniversityMimarlık16.330 £
İngiltereNewcastle UniversityMimarlık21.000£
İtalyaRoma La Sapienza ÜniversitesiLandscape Architecture, Urban Generation2.924 €
İtalyaPolitecnico Di MilanoBuilding Architecture, Architecture and Urban Design3.892 €
İtalyaFloransa ÜniversitesiArchitecture
İtalyaGenova ÜniversitesiArchitectural Composition