Northeastern University

Northeastern University

Northeastern Üniversitesi (Northeastern University)

Northeastern University, 1898 yılında Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde kurulmuştur ve Amerika’nın en iyi özel üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 14 bin lokal ve uluslararası öğrencisi vardır. Yerleşkesi, kent merkezinde ve kampüs büyüklüğü 73 dönümdür. Yarıyıl bazlı bir akademik takvim kullanır. Northeastern University, 2018’da yapılan “En İyi Üniversiteler” sıralamasında 44. sırada yer almıştır. Üniversitenin yaklaşık %20’sini oluşturan yabancı öğrencilerin de en fazla ilgi duyduğu bölümler arasında olan İşletme alanında Amerika’nın en iyi 8. üniversitesidir. Bu özellikleriyle, Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin, en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer almaktadır.

Northeastern University’de öğrenciler diplomalarını almadan önce çeşitli iş deneyimleri kazanırlar. Northeastern lisans öğrencilerinin yüzde 90’ından fazlası, üniversite kariyerleri devam ederken, ESPN ve MTV gibi dünya genelindeki öncü şirketlerden en az birinde profesyonel olarak çalışma şansı yakalayabilmektedirler.

Northeastern Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunur. Amerika’da master başvurusu ve staj yapmak isteyen öğrencilere birçok seçenek sunan bir üniversitedir. En popüler bölümler arasında; İşletme, Pazarlama, Sağlık Bilimleri, Mühendislik, Sosyal Bilimler ve Biyoloji yer almaktadır.

Bünyesinde, 400’den fazla kulüp ve organizasyonu vardır. 1. ve 2. sınıf öğrencileri kampüste yaşamak zorundadır. Boston metro hattının, üniversiteye ait bir durağı vardır. Böylece şehrin her tarafına ulaşım imkanı sağlanabilmekte. Boston, tam bir öğrenci ve aktiviteler şehridir.

Northeastern University uluslararası öğrencilere 3 farklı sertifika programı sunmaktadır. Bunlar;

  • Certificate of Advanced Study in Management
  • Graduate Certificate in Supply Chain Management
  • Graduate Certificate in Technological Entrepreneurship

Tüm programlar toplamda 8 ay sürmektedir.

Certificate of Advanced Study in Management programı süresince öğrenciler, 15 kredilik MBA seviyesinde kredi kazanmaktadırlar. İsteyen öğrenciler, bu programı tamamladıktan sonra 1 yıl OPT (Amerika’da üniversite okuyan bir yabancı öğrencinin, eğitim aldığı dal üzerinde teorik bilgisinin yanında pratik bilgi de edinmesi için maksimum 12 ay çalışma hakkıdır) yapabilecekleri gibi, isteyen öğrenciler ise Northeastern University tarafından sunulan 2 yıllık MBA programına transfer olabilmektedirler. MBA programına transfer olan öğrenciler sertifika programları boyunca aldıkları dersleri saydırabilmekte; böylece, 1 yıl daha okuyarak MBA programını tamamlayabilmektedirler.

Certificate of Advanced Study in Management programına kabul alan tüm öğrencilere MBA programı için de şartlı kabul verilmektedir. Öğrencilerin sertifika programını tamamlayacakları zamana kadar TOEFL 100 ve GMAT 650 skorlarını elde etmeleri durumunda, MBA programına direkt geçiş yapabilmektedirler.

MBA Programlarına Kabul Koşulları

  • Herhangi bir alandan lisans diplomasına sahip olmak
  • 4.00 üzerinden en az 3.00 not ortalamasına sahip olmak
  • Skype mülakatı (Mülakat sırasında hem öğrencinin İngilizce seviyesi ölçülür, hem de geçmiş deneyimleri ve gelecek hedefleri irdelenir)

Neden Northeastern University?

  • U.S. News sıralamasına göre Amerika’da hızla yükselen üniversitelerden biridir.
  • U.S. News and World Report tarafından ülke genelinde üst sıralarda yer alan üniversiteler arasında 44. sırada değerlendirilmiş ve Tier bir Ulusal Araştırma Üniversitesi olarak sınıflandırılmıştır.
  • Northeastern’ın kooperatif eğitim (co-op) programı Dünyanın ilk ve önde gelen eğitim programlarından biridir.

Eğitimde fark yaratmak Northeastern University’nin en öncelikli hedefidir. Northeastern University eğitimcileri; öğrencilerine, liderlik yeteneklerini geliştirmek için, teori ve pratiği birleştiren, araştırma temelli deneyimler sunar.

Northeastern University’nin Misyonu

Öğrencilerine, yenilikçi ve bilimsel etkinliklerle, başkalarının hayatlarında olumlu bir fark yaratmak için ilham vermek ve onları geliştirmek.

Northeastern University’nin Vizyonu

Mezunlarının üniversitede, organizasyonlarda ve çeşitli topluluklarda gerçekleştirdikleri yenilikler ile anılan özgün ve üstün bir üniversite olmak. Yenilikçi öğrenme ve öğretme metotlarıyla, gerçek dünyayı ve sorunlarını çözmeyi taahhüt etmek.