Tasarım & Sanat

Tasarım & Sanat

Günümüzde tasarım onlarca farklı alandan oluşan ve genel olarak özel yetenek gerektiren bir alandır. Güzel sanatlar ya da mimarlık fakültelerinde yer alan geleneksel Endüstriyel tasarım, Çevre Tasarımı , İç Mekan Tasarımı gibi alanlara teknolojini gelişmesiyle Dijital Tasarım, Oyun Tasarımı ve Web Tasarımı gibi alanlar eklenmiş, gün geçtikte yeni tasarım alanları ortaya çıkmıştır.

Globalleşmenin en fazla hissedildiği alanlardan olan tasarım el yeteneğinden çok bu alanda ortaya çıkan onlarca programı yeterince iyi kullanmak anlamına gelmektedir. İç mimariden oyun tasarımına kadar birçok bölümde artık son teknoloji bilgisayarlar ve tasarım için özel olarak kodlanmış programlar kullanılmaktadır. AB ülkelerinde genellikle 3 ya da 3,5 yıl verilen tasarım eğitimleri Kanada gibi ülkelerde bir ya da iki yıllık diploma programlarıyla alınabilmekte, akademik kariyer hedefi olmayan adayların bir an önce iş piyasasına atılmalarına olanak sağlamaktadır.

Yurtdışında tasarım alanlarında yüksek lisans eğitimi alabilmek için yüksek maliyetlere ihtiyaç duyulmamakta, Türkiye’den çok daha uygun ücretlerle eğitim alınabilmektedir. Genellikle bir portfolyo ile başvuru yapılan tasarım bölümleri için profesyonel destek alabileceğiniz ELT, sekiz farklı şehirde dokuz şubesiyle ücretsiz bilgi alabileceğiniz Türkiye’nin en köklü danışmanlık firmalarındandır.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
MacaristanBudapeşte Metropolitan ÜniversitesiGrafik, Sanat, Tekstil, Moda Tasarımı5.400 Euro
MacaristanPecs ÜniversitesiSeramik Tasarımı6.000 Euro
PolonyaPoznan Güzel Sanatlar Akademisiİç Tasarım6.000 Euro
PolonyaPoznan Güzel Sanatlar AkademisiEndüstriyel Tasarım6.000 Euro
ÇekyaÇek Teknik ÜniversitesiTasarım4.300 Euro
UkraynaKiev Politeknik ÜniversitesiTeknik Tasarım, Nanoteknoloji ve Materyallarin Bilgisayar Tasarımı2.000 – 3.000 USD
İngiltereBrunel University LondonÜrün Tasarımı18.200£
İrlandaTechnological University DublinGüzel Sanatlar, Görsel İletişim, İç Tasarım, 3D Tasarım13.500 €
AlmanyaUniversity of Europe for Applied SciencesNew Media Design, Photography, Visual and Experience Design, Creative Computing7.150 €
İtalyaPolitecnico Di MilanoInterior and Spatial Design, Integrated Product Design3.892 €
RusyaTomsk Devlet ÜniversitesiDesign394,200 Ruble
RusyaTomsk Politeknik ÜniversitesiIndustrial Design 
RusyaGüney Federal ÜniversitesiUser Interface Ergodesign170,000 Ruble