Neden Ukrayna’da Eğitim?

Neden Ukrayna’da Eğitim?

Ülkemizdeki üniversite sınavı her yıl yaklaşık 1 milyon öğrenciyi dışarıda bıraktığından, yurtdışında eğitim seçeneklerinin önemi her geçen yıl artmaktadır. Değişik ülke ve maliyet kategorileri arasında Ukrayna, yabancı öğrencilere sunduğu ekonomik eğitim maliyetleri ve kolay kabul koşulları nedeniyle Türkiye ve birçok farklı ülkeden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Ukrayna’daki üniversiteler YÖK tarafından doğrudan onaylanmamakla birlikte, bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler daha sonra YÖK’e denklik için başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Sınav engelleri ve maddi yetersizlikler nedeniyle eğitim alamayıp, lise mezunu olarak kalmaktansa, Ukrayna’da üniversite eğitimi almak, eğitimli bir insan olarak hayata atılmak, toplumda eğitimli bir statüye sahip olmak tabii ki çok mantıklı bir seçimdir. Doğrudan YÖK denkliğinin olmaması, Ukrayna’daki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına asla gelmemektedir. Ukrayna’daki bir çok üniversite, ülkemizdeki çoğu üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir. Buna ek olarak, Ukrayna’daki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümümün üstündedir. Unutmayalım ki, eski Sovyetler Birliğinin askeri teknoloji ve uzay çalışmaları üzerine başarılarının çoğunun altında Ukrayna’daki üniversitelerin imzası vardır. Ukrayna’daki üniversitelerin çoğu, dünya sıralamasında Türkiye’deki birçok üniversitenin üstünde yer almaktadır. Ukrayna’daki üniversitelerin çok büyük bir bölümü, Lizbon anlaşması esaslarına göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere tamamen denktir. Denklik sorunu maalesef sadece Türkiye ile yaşanmaktadır.Dilerseniz YÖK denklik sınavına girerek diplomanızın denkliğini de almanız yasal olarak mümkündür!

Diğer Seçeneklerinizin Farkında mısınız?

Türkiye’nin yurdısı eğitim ve akademik danışmanlık alanında en deneyimli ve güvenilir kuruluşlarından biri olarak öğrencilerimize onlar için uygun olan en iyi seçenekleri sunmayı ve doğru yönlendirme yapmayı çok önemsiyoruz. Bu bağlamda her adayımızın kararını vermeden önce diğer seçeneklerini de biliyor ve ve istediğinin farkında olarak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

ELT sadece Ukrayna’ya öğrenci gönderen bir şirket değildir. ELT öğrencilerine Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok farklı ülkede hizmet verebilmekte olduğu için tüm destinasyonları ayırt etmeksizin en iyi ve doğru biçimde tanıtabilen ve bu destinasyonların tümünde aynı kalite standartlarında hizmet sunabilen az sayıda kuruluştan biridir.

Eğer Ukrayna’yı sadece ucuz olduğu için ya da sadece sınavsız üniversite olanağı sunduğu için tercih ediyor, diğer seçenekleri pahalı olur diye eliyorsanız hata yapıyor olabilirsiniz. Özellikle Avrupa’da birçok ülkede (Polonya, Macaristan vb) eğitim ve yaşam maliyetleri toplamı Ukrayna’dan pek de farklı değil. Üstelik eğitimi Avrupa Birliğinde almanız YÖK onaylı eğitim anlamına geliyor.

Ukrayna ve diğer Avrupa Ülkelerinin karşılaştırmalı maliyetleri için burayı tıklayınız.