TORONTO HAKKINDA

2.8 milyondan fazla nüfusuyla büyük bir metropol olan Toronto, aynı zamanda dünyanın en etnik nüfus çeşitliliğine sahiptir. 2004 Birleşmiş Milletler raporuna göre Toronto, Miami-Florida’dan sonra dünyadaki en yüksek ikinci göç alan şehri olmuştur. Toronto sakinlerinin neredeyse yarısı Kanada dışında doğmuştur. Ortaya çıkan bu kültürel çeşitlilik, şehrin etnik mahallelerinde yaşatılmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki kültürlerden mağaza ve restoranların artması, şehri dünyanın ziyaret edilmesi gereken en heyecan verici yerlerinden biri haline getirmiştir. Bu kadar çeşitli popülasyona rağmen Toronto’daki huzur, Kanada toplumunun hoşgörülü karakterinin bir yansımasıdır.

TORONTO'DA DİL EĞİTİMİ

Kanada’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin birçoğu Toronto’yu tercih etmektedir. Şehrin gezilecek görülecek yerlerin ve aktivitelerinin çok olmasının yanında kaliteli dil okullarının bulunması en önemli tercih sebeplerindendir. Birçok kültürü bir arada bulunduran Toronto, Kanada’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere oldukça farklı bir deneyim sunar. Aynı zamanda suç oranının düşük olduğu huzurlu şehir, doğa harikası Ontario Gölü plajları ile de gelen öğrenciler için güvenli bir yaz tatili imkânı sağlar. Toronto’da dil öğrenmek, düzenlenen eğlenceli gezi ve aktivitelerle eğlencelidir. Aynı zamanda şehrin her yerine ulaşım oldukça kolaydır. Kanada Doları kuru daha düşük olduğu için fiyatlar daha uygundur. Alışveriş seven öğrencilere sınırsız alışveriş olanakları sunar. Doğa güzellikleri ve sosyal aktivitelerin oldukça fazla olduğu bir şehirdir.

TORONTO'DA ULAŞIM

Toronto gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Yeraltı alışveriş merkezleri ve metro istasyonları bulunmaktadır. Suç oranları çok düşük, son derece güvenli bir şehirdir. Toronto’nun en önemli simgelerinden biri CN Tower ve Niagara şelaleleri görülmesi gereken yerlerdendir. Şehirde gelişmiş bir kütüphane sistemi vardır. Her mahallede kütüphane bulunmaktadır ve özellikle kış aylarında insanlar vaktinin çoğunu kütüphanelerde geçirmektedir.

TORONTO İKLİMİ

Toronto’nun iklimi Ontario Gölü sayesinde ılıktır. Hatta Kanada’nın en ılıman şehri olduğu söylenebilir. Kış mevsiminde kar yağışının 12 cm’yi geçtiği görülmemiştir. Yaz mevsiminde doğa güzellikleriyle tam bir cennet olan Toronto’da sıcaklık 25-30 derece arasındadır.

TORONTO'DA GEZİLECEK YERLER

Bata Shoe Museum
Mimar Raymond Moriyama tarafından tasarlanan müze, 13 binden fazla ayakkabı koleksiyonunu barındırmaktadır. Ayakkabının yapımı, stili ve tüm tarihi gelişimi hakkında her şeye rastlayabileceğiniz dünyanın en geniş koleksiyonlarından biri bu müzededir.

Royal Ontorio Museum
Müze Toronto Üniversitesi ile iş birliği halinde 1914 yılında halka açılmıştır. Müzeye dünyaca ünlü Daniel Libeskind tarafından dev bir kristali andıran bir bina tasarlanmıştır. Sanat, dünya kültürü ve doğa tarihi müzesidir. Dört katlıdır.

Textile Museum Of Canada
1975 yılında halı ve tekstil müzesi olarak kurulmuştur. İki bin yıllık geleneksel kumaş, giysi, halı ve boncuk işlerinin yer aldığı müze, Toronto’nun kültürel mirasını yansıtır. Ayrıca müzede ulusal ve uluslararası çağdaş sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Gardiner Museum
Kanada’nın ulusal seramik müzesidir. Antik Amerikan seramikleri ve 18. yüzyıl Avrupa porselenleri olmak üzere iki ana koleksiyondan 4 bin civarında eser sergilenmektedir.
İllision Museum Of Canada: İlizyon Müzesi eğik odalar, hologramlar, ters odalar, girdap tünelleri ve daha birçok eğlenceli bölümlerden oluşur.

Aga Khan Museum
Müzede İber Yarımadası’ndan Çin’e kadar Müslüman medeniyetlerin sanatsal, kültürel ve bilimsel mirasını sergileyen 1000 eser bulunmaktadır.

Ontorio Sanat Galerisi
İçerisinde 90 binden fazla eser yer alan müzede, Rönesans, Barok dönemlerinin eserleri ile Kanada sanatının büyük çoğunluğunu kapsayan eserler sergilenmektedir.

Bau-Xi Gallery
Ressam Joseph Plaskett, fotoğrafçı Barbara Cole ve heykeltıraş Paul Vexler’in birçok eseri, bu sanat galerisinin yapı taşlarını oluşturmaktadır.

CN Tower
CN Tower, 553 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kulesidir. İsmini kuleyi inşa ettiren demir şirketinin adı Canadian National’dan almıştır. Ülkenin telekomünikasyon merkezi olan CN Tower, eğlence ve yemek mekanlarıyla da ünlü turistlik bir kuledir. Birinci sınıf 360° restoranlar ve dünyanın en yüksek şarap mahzenine sahip olması sebebiyle Guinness World Records’a girmeye hak kazanmıştır. 360 derecelik bir açıyla göz kamaştıran şehir manzarasına sahiptir. Edgewalk ile güvenlik raylarına bağlanarak kulenin çevresi boyunca yürünebilmektedir.

Skylon Tower
Niagara Şelaleri manzarası eşliğinde 360 derecede dönen iki adet restoranı bulunan Skylon Tower’da ülke mutfağının en güzel örnekleri bulunmaktadır.

Yorkville Caddesi
Daha önceleri müzisyen ve hippilerin yaşam merkezi olan Yorkville, zamanla bir alışveriş bölgesi haline dönüşmüştür. Sanat galerileri, müzeler, dükkân ve restoranların bulunduğu Toronto’nun en lüks semtidir.

High Park
Toronto şehir merkezinin en önemli doğal parklarından biri olan High Park, kuşlar, amfibiler, sürüngenler, balıklar ve memeliler dahil olmak üzere sayısız vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapmaktadır. Park içerisinde hayvanat bahçesi, açık yüzme havuzu, tenis kortları, buz pateni pisti, futbol sahası ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Toronto Islands
Toronto Adalarına yapılan feribot yolculuğu ile ulaşılır. Adalarda güzel yürüyüşler, kürek, yelken, yüzme ve diğer açık hava etkinlikleri yapılabilir.

WonderLand
Toronto’nun harikalar diyarı WonderLand şehrin en ünlü eğlence parkıdır.

Toronto Belediye Binası
Toronto Belediye Binasının önünde bulunan Nathan Phillip Square’de yazın konser ve dans etkinlikleri düzenlenirken, kışında kurulan buz pateni pisti ile keyifli aktiviteler yapılır.

Toronto Hayvanat Bahçesi
Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Toronto Zoo yaklaşık 700 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. 500 türden 5000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Ripley’s Aquarium of Canada
20 bin den fazla su canlısı, 10 farklı galeride sergilenir. 97 metrelik bir tünele sahip olan akvaryum aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en uzun su altı akvaryumudur.

African Lion Safari
Toronto’nun en popüler turistik noktalarından biri de African Lion Safaridir. Aslanları, zürafaları, gergedanları ve daha birçok hayvanı barındıran parkta, 9 km boyunca Safari Parkuru ’nu turistler kendi araçları veya rehberli otobüslerle gezebilirler.

Niagara Şelaleleri
Dünyanın en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Niagara Şelalaleri her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Kuzey kutbundan gelen çöküntülerle birlikte oluşmuştur.

Yonge Street Caddesi
Toronto şehrinin en popüler caddesidir. Yonge Street, uzunluğuyla Guiness Dünya Rekorlar kitabına girmiştir. Kentin en dinamik caddelerinden biri olan caddede alışveriş, tiyatro gibi birçok etkinlik bulunmaktadır.