BRIGHTON HAKKINDA

Brighton, İngiltere’nin güney Sussex bölümünün bulunan bir şehirdir. Bu güney şehrinin popülasyonu 251.500 civarındadır. %52 sini kadınlar oluştururken % 48 lik bir erkek oranı vardır. Nüfusun %11’i öğrencidir. Ülkeye giriş yaptığınız an itibari ile insanı büyüleyen, büyük ve geniş yollar üzerinde karşılıklı olarak iki tarafa dizilmiş şık, müstakil evlerle dolu bir tatil kasabası göreceksiniz. Lanes turunuzda kaybolabilir, Palace Pier’de roller coaster deneyiminiz midenizi allak bullak edebilir ya da Sealife Center’da saatler harcayarak minik köpek balıklarını, envai çeşit deniz canlısını ilgiyle izleyebilirsiniz. Ama kesin yapacağınız bir şey var ise oda sahil kenarında yiyeceğiniz Fish and Chips olacaktır. Sahil yolu ise yüzlerce barlar sokağına ev sahipliği yapan bir gençlik diyarıdır.  “Brighton Rock” farklı renklerde binlerce şekerden kaplı en ünlü barlarından biridir. Genç insan nüfusunun fazla olduğu Brighton’ın sembolü ise martıdır. Londra’daki eğlence hayatını aratmayan sosyal hayat bu genç nüfuslu şirin İngiltere Şehrinde de vardır. Brighton, gidenlerin kolay kolay unutabileceği bir yer değildir. Kumsalda kahve içilen şezlongları, resim atölyeleri, kolay ulaşım imkanları mükemmel peyzajlı parkları, küçük kafeleri, ile Brighton seyahat amacı ne olursa olsun, güzel anılar ve hatıralar toplanacak bir şehirdir. Uluslararası genç öğrencilerin çok kalabalık olması da sosyal hayatın ne kadar gelişmiş ve onlar için elverişli olduğunun göstergesi olarak nitelendirilebilir.

İKLİM

Brighton İngiltere’nin güney kısmında olan, uluslararası popüleritesi yüksek bir kasaba şehridir. İklim olarak Akdeniz iklimini benzerlik gösterir. İngiltere’nin güney sahili kıyısında kaldığı için İngiltere’nin diğer şehir havalarından daha sıcak ve nemli geçer. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, Brighton’ın yaz mevsimidir. Fakat İngiltre’nin genel iklimi soğuk ve yağışlı olduğu için bu durum yanlış anlaşılmamalıdır. Brighton’ın en soğuk olduğu zamanlar Aralık, Ocak, Şubat aylarıdır. Ilık ve az da olsa güneşli geçen bu dönemde yanınızda bir şemsiye bulundurmanızda fayda olacaktır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 16- 17°C iken, Kış aylarında ortalama sıcaklık 3- 4°C’dir.

BRIGHTON DİL OKULLARI

İngiltere’nin Brighton şehrinde İngilizce dil eğitimi almak, asla sıkılmayacağınız, aktivite seçeneği fazla ve çok zevkli olan doğru bir seçenek olacaktır. Sayısız gece kulüpleri, festivaller, ücretli-ücretsiz müzeler ve şahane bir sahil boyu gidilmesi ve yaşanılması gereken yerlerden bazılarıdır. İngiliz nüfusunun fazla olduğu Brighton, farklı ülkelerden gelen birçok dil okulu ve üniversite öğrencilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Başkent Londra’ya ise keyifli bir tren yolculuğu ile 1 saat 25 dakikada gidebilirsiniz. Hafta sonları gezisi için tercih edilebilecek bu seyahatin ücreti 22-25£ arasıdır.

Manş Denizinin kıyısında olan bu kentte satın alacağınız bir bisiklet ile toplu taşıma masraflarından kurtulurken, şehrin tadını daha özgür ve samimi bir şekilde yaşayacaksınız. Brighton Şehrinde son derece popüler olan bisiklet kullanımı, sizi oraya ait biri gibi hissettirecektir. Brighton ve Sussex Üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerle tanışmanız veya kampüs ziyareti yapmanız, kalış sürenizi uzatmanız için yeterli içeriklere sahip olabilir. Dünya sıralamalarında olan 2 büyük üniversiteye sahip Brighton, akademik eğitim kalitesini, keyifli olan sosyal yaşamı ile eş değer götürür. Başarılı olmak için mutlu olmak gerekir ve bunun için doğru tercih Brighton Şehrinde alacağınız eğitim olacaktır.

SOSYAL HAYAT

Turistik yerleri gezmek, kendine ve sevdiklerine bir şeyler almak ve bunları yaparken kültürel lezzetlerin tadına bakmak için uygun olan bir şehirdir.

Alışveriş seven kişiler için son derece doğru bir tercih olabilecek Brighton, aklınıza gelebilecek çoğu şeyi bulabilirsiniz. Hediyelik eşya mağazaları, antika dükkanları, antika oyuncaklar, markalı kıyafetler, kuyumcular, galeriler, el yapımı işler ve bunlar gibi birçok yerler mevcuttur. Churchill, Square Shopping Centre veya Brighton Shopping Centre alışveriş için doğru adresler olabilir. Küçük ve tatlı butikler ise sürpriz hediyelik eşyalar için kafanızı karıştıracaktır. Brighton’daki mağazaların birçoğu haftanın yedi günü açıktır.

Şehirde 350’den fazla kültüre, millete sahip yemek çeşitleri bulabilirsiniz. Çin Mutfağı, Fransız Mutfağı, Hint Mutfağı, Meksika mutfakları, Yunan Mutfağı, Amerikan-Stili yemekler, İngiltere Yemekleri bu çeşitlerden bazılarıdır. Sosyal aktiviteleriniz esnasında Yemek yemek veya bir şeyler içmek isterseniz, Brighton’s Grand Hotel’de akşamüzeri çayı veya Brilghton Pier’de geleneksel “fish and cips” ilk tercihler olabilir.

GEZİLECEK YERLER

Brighton Pier
1989 yılının mayıs ayında kurulan yaklaşık 525 metre olan Brighton İskelesi ( Brighton Pier) şehrin önemli bir simgesi haline gelmiştir. Çoğu zaman, Turistik gezilerin ilik adresi olabiliyor.

Brighton Toy and Model Museum (Brighton Oyuncak ve Model Müzesi)
Oyuncak koleksiyonu veya merakı olan birçok kişinin ziyaret etmesi gereken müzedir. Ünlü oyuncak yapımcılarının yaptığı ve sergilediği oyuncaklar içerisinde, eşine rastlanmayacak ev, arabalar, eşya, antika trenler vardır. Bu müze Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi ve Pazar 11.00 – 17.00 arası açıktır ve giriş ücreti 3.5£’ dur.

South Downs Park
Şehrin kuzeyinde bulunan South Downs Brighton ‘ ın en önemli parklarından biridir. Günümüzde kullanılan ve bilinen ismi ‘’ National Park’’ dır. Turistik gezilerin vazgeçilmezlerinden olan bu park haftanın tüm günleri ve saatlerinde kullanıma açık ortak bir alan durumundadır.

Aynı bölgede bulunan Preston Park ise bir başka gidilmesi gereken yerlerden biridir. patika yolları, çiçekli bahçeleri ile beraber gününüze renk getirebilecek bir diğer yeşil alandır. 7 gün 24 saat kullanıma açıktır.

Royal Pavilion
Kraliyet ailesinin tatil zamanlarında kullandıkları yer olan Royal Pavilion, Hint tarihi ve mimarisinden esinlenilerek yapılmış tarihi bir konuttur. Nisan-Eylül, Mart,Ekim dönemlerinde açık ve giriş ücreti 8.5£ dur.

Brighton Museum and Art Gallery
North Laine bölümünde, Brighton’ın merkezine çok yakındır. 19. yüzyılda inşa edilmiş olan bu müze Brighton’ın popüler mezelerinden biridir. Bu müzede 20. yüzyılın seramikleri, mobilyaları, oyuncakları, el sanatları, tarihsel kıyafetler, resim işçiliği, bazı tarihsel eserlerle birlikte görülmeye değer yerlerden biridir. Yapıldığı tarih 19. yüzyıla dayanır ve Brighton’ın en popüler sanat merkezlerinden biridir.20. yüzyıla ait seramik, mobilyalar, el sanatları, resim çalışmaları, tarihi kostüm ve kıyafetler, sizi eski zamanlara götrecek görselliğe sahiptir. Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 10.00 – 17.00 açık olan Brighton Museum and Art Gallery salı günleri 10.00 – 19.00, Pazar günleri 14.00 – 17.00 saatlerinde ücretsiz olarak gelen kişilere kapılarını açık tutar. Pazartesi günleri ise  kapalıdır.

Museum of Penny Slot Machines (Kuruşla Çalışan Makinler Müzesi)
Şehrin merkezinde yer alan müze,  hala ‘’cent’’ ile çalışan eski zaman dokusuna ve zamanına sahip makinaları sergilemektedir Güç ölçen cihazlar, meyve makinesi,.fal bakan makineler, ve benzeri birçok makina ilgili olan kişilerin odak noktaları olacaktır. Museum of Penny Slot Machines, hafta içi 12.00-18.00 saatleri arası açıktır. Giriş ücretsizdir.