Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi (AUBIH)

(BS: Američki Univerzitet u Bosni i Hercegovini, İng: American University in Bosnia and Herzegovina)

Başkenti 500 bin nüfusa sahip Saraybosna olan Bosna Hersek; 4,5 milyona yakın nüfusu ve uygun yaşam maliyetleriyle Avrupa’daki en yaşanılası ülkelerden biridir.

Bosna Hersek’in ana dili Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Ülkenin iklimi Türkiye ile benzer özellikler taşıdığından Bosna Hersek’e üniversite okumaya giden Türk öğrenciler özellikle iklim konusunda sorun yaşamamaktadırlar. Bosna Hersek’te yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçmektedir.

Bosna Hersek’te üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için Türkiye’de üniversite sınavına girme şartı aranmamaktadır. Türkiye’de almış olduğu lise diploması ile birlikte yapılan başvuruların sonucunda üniversite kabul verdiği takdirde öğrenci lisans veya yüksek lisans eğitimine başlayabilir.

ELT Yurt Dışı Eğitim, Bosna Hersek’te yalnızca YÖK tarafından tanınan üniversitelerle çalışmaktadır. Bu bağlamda Bosna Hersek’te bitirdiğiniz üniversite eğitiminin ardından Türkiye’ye döndüğünüzde Yüksek Öğretim Kuruluna denklik başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

Üniversite eğitiminin 3 ya da 4 yıl sürdüğü Bosna Hersek’te, özellikle sözel bölümlerin neredeyse tamamı 3 akademik yıl sürer. Mühendislik bölümlerinde ise üniversite eğitimi 3,5-4 akademik yılı sürmektedir.

Yüksek lisans için öğrencilerden ALES sınav şartı istemeyen Bosna Hersek, uygun yaşam maliyetleri, Türkiye’ye olan yakınlığı yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Bosna Hersek’te Yüksek Lisans eğitimi iki akademik yıl sürmektedir. Doktora eğitimi ise 3 yıl sürer ve yeterli iş tecrübesi olan adayların başvuruları kabul edilir.

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi (AUBIH)

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi, Bosna Hersek, Amerika ve Türkiye’de akredite olmuş bir üniversitedir. Mezun olan öğrencilerin diplomaları bu 3 ülkede ve birçok Avrupa ülkesinde kabul edilir. AUBIH’in Amerika merkezli bir üniversite olması, eğitimde uluslararası standartlar ve kaliteyi de beraberinde getirmekte olup Bosna Hersek’in en kaliteli üniversiteleri arasında yer almasını sağlamıştır.

Üniversitenin Saraybosna ve Tuzla’da olmak üzere 2 kampüsü bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan üniversitede sınıflar 15-25 kişiliktir.

Eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle üniversite, başvuru aşamasında öğrencilerden TOEFL sınavında belirli bir skor almalarını ister. İngilizce eğitim veren bir liseden mezun olan öğrenciler için TOEFL şartı aranmamaktadır.

Kapsamlı İngilizce Hazırlık Eğitimi

İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenci adayları için, üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır. İlk sene direkt olarak bölüme başlayacak kadar İngilizce yeterliliğine sahip olmayan adaylar, ilk sene kapsamlı ve kaliteli bir İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümde eğitim almaya hazır hale gelirler. Hem Saraybosna hem de Tuzla kampüsünde yaz döneminde 8 hafta süresince devam eden bu kurslar için üniversite tarafından herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi’nde dil eğitimi Amerikalı eğitmenler tarafından verilmektedir.

Uzaktan (Online) Eğitim

Bir çok üniversitenin teknik ve yasal sebeplerden sunamadığı ancak günümüzde aynı zamanda çalışma hayatına dahil olmuş bir çok öğrencimizin talep ettiği uzaktan eğitim de yine AUBIH çatısı altında verilmektedir. Dersler öğrencilerin takip edebileceği LMS sistemine yüklenir ve çevrimiçi eğitim kapsamlı olarak desteklenir.

Uluslararası Eğitim Sistemi

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi’nde Bosnalı eğitmenlerin yanı sıra uluslararası eğitmenler de görev yapmakta, öğrenciler ders içerikleri haricinde bir çok uluslararası ve lokal sempozyuma katılma şansı bulmaktadır. Uluslararası siber güvenlik gibi güncel konularda düzenlenen sempozyumlar haricinde yine birçok ülkenin elçilik ve temsilcilikleriyle de Bosna, Avrupa ve dünya geleceği üzerine siyasi, ekonomik ve teknik sempozyumlar düzenlenmektedir.

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi Lisans Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Lisans Bölümleri (İngilizce) Sömestr Ücret
Hazırlık Programı
İngilizce Hazırlık Programı 2 € 2.980
Lisans Bölümleri
International Sales and Marketing (Uluslararası Satış ve Pazarlama) 8 € 3.500
International Finance (Uluslararası Finans) 8 € 3.500
Information Technology (Bilişim Teknolojileri) 8 € 3.500
Software Engineering (Yazılım Mühendisliği) 8 € 3.500
Law (Hukuk) 8 € 3.500
International Relations (Uluslararası İlişkiler) 8 € 3.500
National and International Security(Ulusal ve Uluslarararası Güvenlik) 8 € 3.500
Industrial Technology Management (Endüstriyel Teknoloji Yönetimi) 8 € 3.500
Graphic and Multimedia Design (Grafik ve Multimedya Tasarım) 8 € 3.500
Digital Media and Journalism (Dijital Medya ve Gazetecilik) 8 € 3.500

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi Yüksek Lisans Programları ve Eğitim Ücretleri

Yüksek Lisans Programları (İngilizce) Sömestr Ücret
International Sales and Marketing (Uluslararası Satış ve Pazarlama) 2 € 5.000
Master of Business Administration (İşletme Yönetimi) 2 € 5.000
Cyber Security (Siber Güvenlik) 2 € 5.000
Software Engineering (Yazılım Mühendisliği) 2 € 5.000
System Engineering (Sistem Mühendisliği) 2 € 5.000
International and European Public Law (Uluslararası ve Avrupa Hukuğu) 2 € 5.000
International Relations (Uluslararası İlişkiler) 2 € 5.000
Internaional Economy and Trade (Uluslaraarası Ekonomi ve Pazarlama) 2 € 5.000
National and International Security (Ulusal ve Uluslararası Güvenlik) 2 € 5.000
Industrial Technology Management (Enüstriyel Teknoloji Yönetimi) 2 € 5.000

Bosna Hersek Amerikan Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

AUBİH, öğrencilerine aktivitelere, sosyal ve kültürel etkinliklere katılabilmeleri için fazlasıyla destek sunan bir üniversitedir. Kulüp ve organizasyonlara üyelik tüm AUBiH öğrencilerine açıktır. Eğlenceli olmanın yanı sıra etkinliklere dahil olmak öğrencinin akademik gelişimine katkı sağlamakta, lokal ve diğer uluslararası öğrencilerle sosyalleşmenizi sağlamaktadır. Etkinlikler yeni arkadaşlar edinmenin yanı sıra liderlik becerilerinin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Dans, şiir, sosyal konular hakkında sohbetler, web sitesi tasarımı, paintball gibi alanlarda AUBiH’de kulüpler bulunmaktadır. Öğrenci Hizmetleri ofisi tavsiye ve personel desteğinde yardımcı olmak için hazırdır.

Öğrenci kulüplerinin amacı öğrencilerin liderlik, sunum, organizasyon ve girişimcilik becerileri gibi becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak, topluma hizmet ve üniversite değerlerini yükseltmeye yardımcı olmaktır. Öğrenci kulüpleri ayrıca profesörlerin öğrenci kulüplerinde danışman olarak aktif rol üstlenmesiyle öğrencinin profesörle olan ilişkisini derinleştirir.

Üniversite’de aşağıdaki kulüpler yer almaktadır:

 • Grafik ve Multimedya Tasarım Kulübü
 • Amerikan Kültür Kulübü
 • Büyük Amerikan Üniversitesi Akademisi (AUA)
 • Bosna’nın Gelecek Liderleri
 • Bilişim Kulübü

Üniversite, yerel futbol ve basketbol liglerine ve üniversite içindeki spor aktivitelerine katılma şansına sahip olduğunuz birçok eğlence ve spor aktivitesi sunar. AUBiH, çeşitli araştırma enstitüleri ve merkezleri aracılığıyla stratejik ve sürekli olarak araştırma geliştirmeye yatırım yapmaktadır. Dileyen öğrenciler, araştırma projeleri yürütme ve deneyimli bilim insanlarından öğrenme becerilerini ve yeterliliklerini geliştirme fırsatına sahiptir. Öğrenciler, AUBiH araştırma ekibi ile birlikte daha da geliştirilecekleri kendi bilimsel veya yenilikçi fikirlerini sunmaya teşvik edilir. Üniversite bünyesinde bulunan enstitüler aşağıdaki gibidir:

 • Bilim ve Teknoloji
 • Enerji ve Çevre
 • Tarım ve Gıda İşleme
 • Diaspora Enstitüsü
 • İlaç Enstitüsü
 • Savunma Teknolojileri Enstitüsü
 • Ulaşım ve İletişim
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank