Viyana’da Almanca Hazırlık Eğitimi

Avusturya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvuru aşamasında dil bilme zorunluluğu bulunmamaktadır! Almanca bilmiyor olmanız başvuru yapmanız için engel değildir!

Almanca bilgisi yetersiz olan öğrenciler tüm üniversiteler tarafından akredite edilen kurslarda Almanca hazırlık programlarına alınırlar. Hazırlık programları Avusturya Federal Eğitim Bakanlığı gözetiminde bulunup tüm üniversiteler için geçerlidir. Almanca hazırlık programına alınan öğrenciler, üniversiteler için gereken seviyeye gelmeleri 2 dönemde gerçekleşmektedir. 2 dönem sonunda istenilen düzeye ulaşamayan öğrenciler 3. Döneme kadar da uzatabilir. Bazı bölümlere girmek için Almanca yeterliliğin yanı sıra bazı ek sınavlara da alınabilirsiniz.

Viyana’daki kurslarda Almanca eğitimi 3 seviyede verilmektedir, her bir seviye de kendi içinde derecelere ayrılmaktadır:

1. Grundstufe (başlangıç seviyesi)

İlk aşamada kişi kendini tanıtabilir, günlük yaşam için ihtiyaç duyduğu temel cümleleri kurabilir.

İkinci aşamada kişi süregelen günlük yaşamı için gereken cümleleri kurabilir ve anlayabilir. Karşısındaki kişiyle temel düzeyde ilişki kurabilir

2. Mittelstufe (orta seviye)

İlk aşamada kişi,iş,okul ve sosyal çevresinde ihtiyacı olan kalıp ve ifadeleri öğrenir.İlgi duyduğu yazıları okuyup anlamaya ve fikirlerini ifade etmeye başlar.

İkinci aşamada kişi uzun olabilecek yazıları anlar, kendini akıcı bir şekilde ifade edebilir.

3. Oberstufe (üst seviye)

Zor olan yazıları okuyup anlayabilir, anlatılanları özetleyip yeniden yapılandırabilir. Kendini tam anlamıyla ifade edebilecek düzeye gelmiştir. Dili akademik alanda etkin bir şekilde kullanmaya başlar.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank