Bilgi İste

Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi – Universität Wien

Viyana Üniversitesi 1365 yılında Herzog IV. Rudolf tarafından kurulmuş olup Avrupa’nın en eski üniversitelerindendir. Üniversite fizikçi Erwin Schrödinger ve Viktor Franz Hess, biyolog Konrad Lorenz, iktisatçı Friedrich A. Von Hayek gibi Nobel Ödülü almış bir çok bilim adamı yetiştirmiştir.

130 farklı ülkeden 75,000 öğrencisi bulunan(38.000i yabancı öğrenci) Viyana Üniversitesi, Siyaset Bilimi, Ekonomi, Enformatik, Tarih, İlahiyat, Filoloji, Filozofi, Psikoloji, Sosyoloji, Matematik, Fizik, Kimya, Coğrafya ve Astroloji, mütercim tercümanlık, Moleküler Biyoloji gibi bilim dallarında eğitim ve araştırmalarını devam ettirir.

Viyana Üniversitesi‘nin şehrin 10 farklı bölgesinde, 60 yerde kampüs ve bölümleri bulunmaktadır.Bunların hepsi şehrin içinde merkezi ve ulaşımı kolay yerlerdedir.Viyana Üniversitesi’nin ana binası, şehrin merkezindeki tarihi üniversite binasıdır. Burası üniversite idaresinin de merkezidir ve okulla ilgili tüm işlemler burada yapılır. Şehrin merkezinde bulunan ana binaya hemen önünden geçen metro, tramvay ve otobüslerle ulaşım sağlanır. Zaten metro durağının adı da “Üniversitesi durağı”dır.

Bir diğer merkez de ana binanın yakınında, bilim dallarının büyük bir kısmının ve yeni inşa edilmiş konferans salonlarının içinde bulunduğu üniversite kampüsüdür. Bu kampüs, tarihi hastane binasının restore edilmesiyle Viyana Üniversitesinin bir parçası haline gelmiştir. Kampüs içinde; derslikler, kütüphane, Bilgisayar odaları, konferans salonları, bahçesinde barbekü restoranlar, üniversite cafesi, parklar, kitapçılar ve süpermarket vardır. Noel dönemlerinde kampüs içine “weihnachtsmarkt” (yeniyıl pazarları) kurulur, değişik etkinlikler için de kampüs herzaman kullanıma açıktır.Ulaşımı diğer kampüsler gibi çok rahattır, ana binaya bir durak mesafededir ve okulun hemen önünden tramvay geçer.Üniversitenin bir diğer avantajı ise çevresinde çok fazla öğrenci yurdu olmasıdır.

Viyana Üniversitesinde her öğrencinin kendine ait bir internet hesabı ve bilgisayar şifresi vardır. Öğrenciler bilgisayar odalarından bu şifreyle faydalanırlar. Öğrenciler bu şifreyle öğrenim dönemi sonuna kadar her türlü ders seçme ve kayıt işlemlerini, sınav kayıtlarını vs. internet üzerinden yapabilirler.Ayrıca üniversitede kablosuz internet bağlantısı bulunması ve öğrencilere dizüstü bilgisayar kullanım olanağı da vermektedir.Çoğu profesör ders notlarını, sınav öncesi ortak çalışma amacıyla yapılan grup ödevlerini bu şekilde internet yoluyla öğrencilerine ulaştırdığından üniversitedeki bilgisayar odaları oldukça yeterlidir.

Viyana Üniversitesi Kütüphanesi 6,5 milyon kitap mevcuduyla Avusturya’nın en büyük, almanca konuşulan ülkelerin ise en eski kütüphanesidir.(kuruluş tarihi: 1365 ) Viyana Üniversitesi Kütüphanesinden bütün üniversite öğrencileri(hangi üniversite olursa olsun) ücretsiz faydalanabilirler.

Viyana Üniversitesinde her dönem başı yeni öğrenim yılı başlangıcı gibi kabul görür.Yaz ve kış dönemlerinde kayıt olma şansı vardır.Üniversitede sınıf değil, kredi ve dönem sistemi vardır.Her dönem başında öğrencilere bölüm başkanlığı tarafından dönemlik dersler sunulur.Öğrenciler kendi ders programlarını sunulan derslere göre kendileri belirlerler. Her dönem (belli bir krediyi tamamlamak şartıyla) istenilen kadar ders seçilebilir ve bu şekilde daha kısa sürede öğrenim tamamlanabilir. Ders günleri ve saatlerini de kendi belirleyen öğrenci diğer üniversite programlarından da (dil kursları, laboratuvar çalışmaları gibi) kolaylıkla yararlanabilir. Dönem başlarında bölüm ve derslerle ilgili üniversitenin öğrenci dernekleri tarafından yönlendirme seminerleri de düzenlenmektedir.

Viyana Üniversitesinde iki sömestr okuduktan sonra, öğrenci değişim programları “Erasmus-Sokrates” ile Avrupanın herhangi bir ülkesinde iki sömestir boyunca ücretsiz üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Viyana Üniversitesi Lisans Bölümleri

Astronomi
Biyoloji
İşletme
İşletme enformatiği
Kimya
Klasik arkeoloji
Klasik filoloji
Karşılaştırmalı edebiyat bilimi
Bilgisayar bilimleri
Yer bilimleri
Ekonomi
Amerikan/İngiliz Kültür edebiyatı
Coğrafya
Alman dili ve edebiyatı
Tarih
Sanat tarihi ve mimari
Uluslararası işletme
Dil bilimi
Medya ve iletişim bilimleri
Matematik
Meteoroloji
Müzikoloji
Beslenme bilimleri
Felsefe
Fizik
Siyaset bilimleri
Psikoloji
Sosyal ve kültürel antropoloji
Sosyoloji
Spor bilimleri
İstatistik
Tiyatro,film ve medya bilimleri
Mütercim tercümanlık
Hukuk (DP)
Eczacılık (DP)
Biyoloji ve çevre bilimleri öğretmenliği
Kimya öğretmenliği
Bilgisayar bilimleri/bilişim yönetimi öğretmenliği
İngilizce öğretmenliği
Fransızca öğretmenliği
Almanca öğretmenliği
Coğrafya öğretmenliği
İtalyanca öğretmenliği
Tarih ve sosyal bilimler öğretmenliği
Fizik öğretmenliği
Zooloji

Viyana Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Afrika dilleri ve edebiyatı
Eski yakındoğu dilleri ve oryantal arkeoloji
Antropoloji
Uygulamalı dil bilimleri
Arap dilleri ve edebiyatı
Astronomi
Davranış bilimleri ve nörobiyoloji
Biyolojik kimya
İşletme
İşletme enformatiği
Kartogrofi ve coğrafik bilgiler
Kimya
Karşılaştırmalı dil bilimi-avrupa ve celtic dilleri
Biyolojik çeşitlilik ve çevre
Yakın tarih
Didaktik informatik
Yer bilimleri
Asya toplumu ve ekonomisi
Ekoloji
Ekonomi
İngiliz dili ve edebiyatı
Alman dili ve edebiyatı
Çevre bilimleri
Evrimsel biyoloji
Toplumbilimi
Genel dilbilimi: Gramer ve anlama
Genetik ve biyoloji
Coğrafya
Avrupa tarihi ve kültürü
Tarih
Sanat tarihi ve mimari
Tiyatro ve sinema tarihi
Macar dili ve edebiyatı
Uluslararası işletme
İslam bilimi
Medya ve iletişim bilimleri
Matematik
Medya informatiği
Meteoroloji
Moleküler biyoloji
Moleküler mikrobiyoloji ve immunobiyoloji
Müzikoloji
Klasik arkeoloji
Klasik filoloji
Beslenme bilimleri
Felsefe
Felsefe ve bilim tarihi
Fizik
Bitki bilimi
Siyaset bilimleri
Eski ve ortaçağ tarihi
Din bilimi
Şehir/bölge planlama
Bilim-teknoloji-toplum
Bilimsel hesaplama
Sosyal ve kültürel antropoloji
Sosyoloji
Spor bilimleri
İstatistik
Sinema ve tiyatro teorisi
Tercümanlık
Türk-Osmanlı çalışmaları
Zooloji
Kadın ve toplumsal cinsiyet tarihi
Çin dili ve edebiyatı
Karşılaştırmalı edebiyat