Viyana Üniversitelerine Yatay Geçiş – Transfer

Bölümünüze dünyanın en prestijli üniversitelerinde devam etmek ister misiniz?

Üstelik yılda sadece 1.500 Euro okul harcı ödeyerek!

Viyana Üniversiteleri sizi bekliyor… Üniversite eğitimi almak kadar, eğitim aldığınız ve diplomasını edindiğiniz üniversite de çok önemlidir. İyi ve prestijli bir üniversitesinin diplomasına sahip olarak, tüm hayatınız boyunca önemli avantajlar elde edecek, çok başarılı bir kariyere sahip olacaksınız.

Avrupa’ya yatay geçiş yapmak isteyen adaylar için önerdiğimiz en mantıklı seçeneklerden biri Viyana üniversiteleridir. Özellikle Viyana Üniversitesi ve Viyana Teknik üniversitesi prestij arayışınıza mükemmel bir cevap verebilecek düzeydedir.

Viyana üniversiteleri otoritelerce dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Bunun yanısıra yıllık eğitim harcının da yaklaşık 1500 Euro olması, son yıllarda Türkiye’den de çok sayıda öğrencinin dikkatini buraya çekmektedir. Viyana Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 3000 içinde 87. sıradadır. Avrupa’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında ise 15. sıradadır. (Kaynak: webometrics.com) Öte yandan Viyana İş ve Ekonomi Üniversitesi Financial Times tarafından dünyanın en iyi işletme ve MBA okullarından biri olarak gösterilmektedir. Viyana Teknoloji Üniversitesi ise Avrupa’nın en iyi 16. üniversitesidir. Üniversite büyük sanayi ve teknoloji şirketlerine bilimsel danışmanlık yapmakta, çok sayıda ortak projeyi yürütmektedir.

Neden Çok Mantıklı Bir Karar?

  1. Okuduğunuz üniversiteden memnun değilseniz, ve oradan mezun olmanın size sıradan bir üniversite diplomasından fazlasını veremeyeceğini düşünüyorsanız, Viyana sizin için muhteşem bir seçenek olacak.
  2. Bunun en önemli sebeplerinden biri, Viyana üniversitelerinin bu mükemmel prestij olanaklarını, dünyanın en ekonomik okul ücretlerinden biriyle sunuyor olması. Eğitim için yıllık okul harcınız sadece 1500 Euro!
  3. Viyana aynı zamanda yaşam koşulları ve maliyetleri açısından da oldukça avantajlı. Özellikle zaten evinizden uzakta, başka bir şehirde okuyorsanız, toplam konaklama ve yaşam gideri ihtiyacınızda çok önemli bir artış olmayacaktır. Viyana’da okuyan öğrenciler konaklama ve harçlık için ortalama aylık 600 Euro’ya ihtiyaç duymaktadır.
  4. Zaten okuyor olduğunuz bölüme ya da ona yakın bölüme yerleştirileceksiniz. Almış olduğunuz kredileri saydırma hakkınız doğal olarak olacak. Çoğu durumda kredilerinizin tümünü saydıramayabilirsiniz ancak bu eğitim sürenizde önemli kayba neden olmayacaktır.
  5. Başvuru ve yatay geçiş işlemleriniz yapılırken siz bir yandan kendi üniversitenizde eğitim almaya devam edecek, boş beklemeyeceksiniz. İşlemlerinizi tamamlanmasından sonraki ilk dönemde eğitiminize başlayabileceksiniz.
  6. Avusturya eğitim sisteminin en büyük avantajlarından biri olan birleşik lisans ve master sistemi sayesinde, eğitiminize ara vermeden master ve hatta dilerseniz doğrudan doktora derecesi de alabilecek, önemli zaman tasarrufu sağlayabilieceksiniz.
  7. Sahip olacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa’yı gezip görebilecek, eğitiminizin ardından Avrupa Birliğinde staj ve kariyer başlangıcı yapma imkanı elde edeceksiniz.
  8. Avrupa’nın en önemli dillerinden olan Almancayı anadiliniz gibi öğrenecek, Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen arkadaşlarınızla dilerseniz İngilizcenizi de bol bol pratik edebileceksiniz. Viyana’da eğitim dili almancadır. İlk yılınızı Almanca hazırlık okuyarak geçirip, daha sonra bölümünüze geçeceksiniz.
  9. Viyana’da eğitim alan öğrencilerin çalışma izinleri de vardır. Aylık max. 600 Euro maaş alarak part-time çalışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Kimler Başvurabilir ?

Yatay geçiş başvuruları, ÖSYM belgenizin geçerliliği 2 yıl olarak kabul edildiği için üniversitedeki ilk 2 yılınız içerisinde yapılabilir. Yani hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler hazırlık sınıfında ve birinci sınıfta, hazırlık sınıfı okumadan direkt birinci sınıftan üniversiteye başlayan öğrenciler ise 1. ve 2. sınıflarda yatay geçiş başvurusu yapabilirler.

Ne zaman başvurmalıyım?

Avusturya eğitim sisteminde her bir dönem, yeni bir akademik yıl başlangıcı gibi işlem gördüğünden, dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Okul kabulünüz gelip vizenizi alır almaz, Viyana’da eğitiminize devam edebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede başvurmanız, zaman kaybınızı en aza indirecektir. Güz dönemi için son başvuru tarihi 1 Eylül, Bahar dönemi için ise 1 Şubat’tır.

İşlemler ne kadar sürüyor?

Üniversite kabulünüzün gelmesi ve vize almanızı toplamda 6-9 ay sürebilir. Bu süreyi mevcut üniversitenize devam ederek ve/veya Almanca eğitimi alarak değerlendirmeniz mantıklı olacaktır.

ELT bana hangi konularda destek olacak?

Size işlemlerinizin başından sonuna kadar mükemmel bir hizmet vaad ediyoruz. Üniversite kabul için gerekli olan belgelerinizin hazırlanması, dosyanızın üniversiteye elden teslimi ve kabul işlemlerinin ELT Viyana temsilciliği ile elden takibinin yapılması, konaklama organizasyonunun yapılması ve konaklama belgenizin temini, vize dosyanızın hazırlanması, vize oryantasyonu, uçuş organizasyonunuzun yapılması ve Viyana’da ELT temsilcisi tarafından karşılanıp özel araba ile evinize ve okulunuza götürülmenizde ELT hep yanınızda olacak. Hizmetlerimiz bunlarla da sınırlı değil. Viyana’da ikamet izin başvurunuzu ELT kontrolü altında başarıyla gerçekleştireceksiniz. Ayrıca ELT size ilk 1 yıl boyunca Viyana’da sürekli danışmanlık hizmeti vermeyi sözleşmeyle taahhüt ediyor.

Üniversitelerin YÖK denkliği var mı?

Evet! Viyana üniversiteleri dünyanın en prestijli üniversitelerinden olmakla birlikte YÖK tarafından da tanınmaktadır.

YÖK denkliği ile ilgili tüm detayları görmek için tıklayınız.

Ne kadar dersimin (Kredimin) sayılacağını önceden öğrenebilir miyim?

Çoğu ülkede mevcut standart uygulamaya göre üniversiteye kabul edildikten sonra, sahip olduğunuz transkript’i üniversiteye sunarak, aldığınız kredilerin sayılmasını talep edersiniz. Bu talebiniz ve aldığınız eğitim incelenir ve size hangi derslerden muaf olduğunuzu bildirilerek eğitime başlamanız sağlanır. Ülkeler arası yatay geçişlerde kredilerinizin bir kısmının kabul edilmeyebileceği gerçeğine hazır olmalısınız. Çok büyük kayıplarınız olmamakla birlikte bu çok doğaldır.

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi ve Viyana’da eğitim / yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor? Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

Viyanada üniversite Avusturya üniversitelerinde eğitim Viyanada üniversite eğitimi üniversite eğitimi
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank