Avusturya Üniversite Eğitim Sistemi

Almanca Hazırlık Programı

Avusturya’da eğitim dili Almanca olduğundan, bölümünüze başlayabilmeniz için ileri derecede Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanca bilgisi yetersiz olan öğrenciler tüm üniversiteler tarafından akredite edilen kurslarda Almanca hazırlık programına alınırlar. Bu program Avusturya Federal Eğitim Bakanlığı gözetiminde yürütülmekte olup, Viyana’daki tüm üniversiteler için geçerlidir.Almanca hazırlık programına alınan öğrencilerin lisans eğitimine kabul edilecek düzeye gelmeleri 2 dönemde gerçekleşmektedir. Bu süre yeterli düzeye gelmeyen adaylarda 3 döneme kadar uyabilir.Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans eğitimi alacakları bölüme kayıt yaptırabilirler. Bazı bölümlere girmek için Almanca yeterliliğinin yanı sıra bazı ek yeterlilik sınavlarına da alınabilirsiniz.

Avusturya eğitim sistemi

1999 yılında imzalanan Bologna anlaşması hükümlerine uygun olarak Avusturya’da birçok üniversite ve bölümde Anglo Saxon eğitim sistemine geçilmiştir. Bu eğitim sistemine göre lisans eğitimi (Bakelorya) 3 yıl, Yüksek lisans eğitimi ( Master) 2 yıl sürer. Mevcut anlaşma gereğince Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerin tümünde bu sisteme geçiş yapılacaktır.

Avusturya’da yaz ve kış olmak üzere 2 akademik dönem bulunmaktadır. Her bir dönem yeni bir akademik yıl başlangıcı bilgidir. Yani lisans eğitimine kış döneminde başlayamayan öğrenciler, bir sonraki yılı beklemek zorunda olmadan, yaz döneminde de başlayabilirler. Bazı üniversiteler temmuz-ağustos-eylül ayları içerisinde yaz okulları da sunmaktadırlar. Avusturya üniversitelerinde sınıf sistemi değil kredi ve dönem sistemi vardır.

Her dönem başında öğrencilere bölüm başkanlığı tarafından dönemlik dersler verilir. Öğrenci mezuniyeti için gerekli olan zorunlu, zorunlu seçmeli ve seçmeli dersleri seçerek öğrenimine devam eder. Öğrencilerin her bir kategoride çok sayıda seçeneği olur ve öğrenci ilgi, bilgi ve akademik tercihlerine göre ders programını belirler. Bu liberal uygulama sayesinde öğrenciler akademik başarıları için önemli avantajlar sağlar.

Avusturya’daki 3 yıllık lisans eğitiminde en az 180 kredi alındığı için dereceniz Türkiye’de lisans öğrenimine denktir.YÖK denkliği vardır. Lisans eğitiminin ardında dilerseniz ALES ya da benzeri bir sınava girmek zoruna olmaksızın aynı ya da farklı bir alanda yüksek lisans programına devam edebilirsiniz.

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi ve Viyana’da eğitim / yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor? Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

üniversite eğitimi Viyanada üniversite Avusturya üniversitelerinde eğitim Viyanada üniversite eğitimi
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank