Başvuru ve Kabul Şartları

Viyana Üniversitelerine Başvuru Koşulları ve Dönemler

Avusturya üniversitelerine kayıtlar “öğrenci transferi” esasına göre yapılır. Yani Avusturya’da üniversite eğitimi almanın temel şartı, almak istediğiniz eğitimi Türkiye’de almaya hak kazanmış olmanızdır.

Avusturya’da Lisans

Avusturya’da lisans eğitimi alabilmeniz için, üniversite sınavında Türkiye ya da KKTC’de 4 yıllık örgün öğretim uygulayan herhangi bir devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesinde eğitim almaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir.ÖSYM tarafından yerleştirmeniz yapılan fakülte ve bölüme paralel olarak Avusturya üniversitelerine geçişiniz yapılabilmektedir. 2 yıllık yüksek okullara ve açıköğretim programlarına yerleştirilen öğrencilerin Avusturya üniversitelerine kayıtları kabul edilmemektedir.

Lisans başvurusu için gerekli belgeler

  • Lise diploması
  • ÖSYS sonuç / yerleştirme belgesi

Avusturya’da Yüksek Lisans

Avusturya üniversitelerinde yüksek lisans yapmak için ALES sınavına girmeniz ve taban puanı geçmelisiniz.Daha sonra tamamlamış olduğunuz lisans programına paralel bir fakülte ve bölümde master eğitimi için Avusturya üniversitelerine başvurabilirsiniz. ALES sınav sonucunuz 1 yıl süreyle geçerlidir ve üniversite kabul işlemlerinizin sonuna kadar ALES derecenizin geçerli kalması gerekmektedir. Bu nedenle Avusturya üniversitelerine kabul başvurunuzu ALES sınavına girer girmez yapmalısınız.

Yüksek Lisans başvurusu için gerekli belgeler:

  • Üniversite diploması veya mezuniyet belgesi
  • Türkiye`deki üniversitelerde Master yapma hakkına sahip olduğunuza ilişkin belge (LES sonuç belgesi; Master öğrencisi iseniz öğrenci belgesi)>>Eğer yüksek lisans eğitimine başlayıp ders verdiyseniz not dökümü (Transkript)

Yatay Geçiş (Transfer)

Üniversite eğitiminize dilerseniz Avusturya üniversitelerine yatay geçiş yaparak Avusturya’da devam edebilirsiniz. Yatay geçiş başvuruları genellikle Hazırlık, 1.ve 2. sınıf öğrencileri için uygundur. Üniversiteye başvurunuz kabul edildikten sonra yapacağınız başvuru ile almış olduğunuz derler ve kredilerden muaf olmayı talep edebilirsiniz.

  • Lise diploması (Onaylı Nüshası)
  • Üniversite öğrenci belgesi
  • Not dökümü (Transkript)

Başvuru Dönemleri ve Kabul Süreci

Avusturya’da üniversite eğitimi almak üzere yapacağınız başvurunuzu çok iyi planlamalısınız. Başvuru-kabul ve vize işlemleri, uzun ve zorlu bir süreçtir. Üniversite kabul işlemleri ve vize alma süreci toplamda 6-8 ay civarında sürmektedir. Geç yapılan başvurular çoğu zaman zorunlu olarak bir sonraki döneme kayıt zorunluluğuna neden olmaktadır. Viyana’da akademik sistem Türkiye’den farklı olarak, yaz ve kış dönemlerini birbirinden bağımsız akademik takvimler olarak tanımlar. Bu nedenle her iki akademik dönem için de başvuru yapabilmek mümkündür.

Avusturya üniversite kayıt işlemlerinize başlamak için, ÖSYM Yerleştirme belgenizin gelmesini ya da kazandığınız üniversiteye kayıt işlemlerinizin tamamlanmasını beklemeyin. Online ön kayıt işlemi için lütfen acele ediniz. Evrakları daha sonra da gönderebilirsiniz. Bu size çok önemli zaman kazandıracaktır ve dönem kaybetme riskinizi en aza indirecektir. ELT ÖSYM sınav sonucunu beklemeden başvuru yapan adaylara sözleşme garantili olarak, eğer sınavdan başarılı olamazlarsa hiçbir ücret kesintisi yapmaksızın iade garantisi vermektedir.

Kış Dönemi Başvurusu (Eylül Başlangıç)

1 Şubat’dan itibaren süratle başvuruda bulunup, üniversiteye ön rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneriyoruz. Üniversitede rezervasyonunuzun yapılması için kimlik bilgileriniz yeterli olacaktır. Belgelerinizi 28 Ağustos’a kadar ELT şubelerine teslim etmeniz gerekmektedir. ÖSYM sınav sonucunu beklemeyiniz. Erken ön başvuru yapmak, işlemlerinizin sonuçlanma süresini önemli oranda değiştirmektedir.

Yaz Dönemi (Şubat Başlangıç)

1 Eylül’ den itibaren süratle başvuruda bulunup, üniversiteye ön rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneriyoruz. Üniversitede rezervasyonunuzun yapılması için kimlik bilgileriniz yeterli olacaktır.Kesin kayıt başvurusu için gerekli olan belgeleri en geç 28 Ocak’a kadar ELT şubelerine teslim etmeniz gerekmektedir. Sınav sonucunu beklemeyin. Erken başvuru yapmak, işlemlerinizin sonuçlanma süresini önemli oranda değiştirmektedir.Yaz dönemi için başvuruda ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme kayıt yaptırmış ve öğrenci belgesi almış olmanız gerekmektedir.

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi ve Viyana’da eğitim / yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor? Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

Viyanada üniversite eğitimi üniversite eğitimi Viyanada üniversite Avusturya üniversitelerinde eğitim
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank