Bilgi İste

Avrupa’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da Tıp Eğitimi

Avrupa’da Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık

Hayaliniz Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerini okumaksa, ELT ile ideallerinize çok yakınsınız. Avrupa Birliğinde sınavsız, YÖK tanınırlığı olan bir üniversite eğitimi alabilir, Eylül ayında üniversiteli olabilirsiniz!

Gelecekte doktor , diş hekimi ya da eczacı olmak istiyor fakat sınav engelleri nedeniyle ideallerinizden vazgeçmek zorunda kalıyorsanız size mükemmel bir teklifimiz var.  Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan ve Polonya’da tıp eğitimini LYS  sınavında başarılı olmak zorunda olmaksızın alabilirsiniz. Lise diplomanızla kayıt olup, YÖK tanınırlığı olan bir üniversitede, dilerseniz İngilizce eğitim alarak idealinize ulaşmak sizin elinizde. İhtiyacınız olan tüm desteği ELT size veriyor! Dilerseniz hemen işlemlerinize başlayarak Eylül ayında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık , Fizyoterapi ve Halk Sağlığı bölümlerinde eğitime başlayabilirsiniz…

Türkiye ve AB arasında eğitim denkliği (ECTS) sağlanmış durumda olduğu için öğrencilerimiz Erasmus gibi programlarla AB ülkelerinde bir dönem eğitim alıp, sonra eğitimlerine normal biçimde devam edebiliyorlar.  Aynı denklik anlaşması, öğrencilerin serbest dolaşımını da kapsadığı için, eğitiminize bir AB ülkesinde devam etmenizin önünde hiçbir engel yoktur.  Öğrencilerin YÖK denkliği ile Avrupa Birliğinde , üniversite sınavına girmeden eğitim alabilecekleri resmen açıklanmıştır.

Avantajlarınız neler?

  1. Bir Avrupa Birliği üniversitesinden, mavi diploma alarak mezun olacaksınız ve mesleğinizi Türkiye ve tüm dünyada yapabileceksiniz.
  2. İdeallerinize ulaşmak sizin elinize olacak. Sınav engelleri yüzünden istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda değilsiniz.
  3. Uluslararası bir ortamda eğitim alıp, yaşayacak, İngilizcenizi aktif olarak kullanacaksınız.
  4. Sahip olacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupayı gezip görebilecek, eğitiminizin ardından Avrupa Birliğinde staj ve kariyer başlangıcı yapma hakkı elde edeceksiniz.( KKTC ve Türkiye’deki hiçbir üniversite size bu olanağı veremiyor!)
  5. Şu andaki ile aynı hatta daha az para harcayarak Avrupa Birliğinde eğitim almış olacaksınız.

Macaristanda Tıp Eğitimi

Eğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar çok sayıda bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla nobel ödülü kazanmıştır. Öğrenciler için en popüler şehirler olan Budapeşte, Peç (Pécs)  gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantajlara sahiptir. Tarih boyunca Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa’daki en iyi seçeneklerden biridir.  Macaristan Tıp bölümleri okumak isteyen öğrencilere Tıp Hazırlık Kursu imkanı vermekte olup, bu özelliği ile de yurtdışında tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler okumak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır. Ünlü Osmanlı tarihçisi İbrahim Peçevinin doğduğu yer olan Peç (Pécs) ,2010 yılında İstanbul ile dünya kültür başkenti seçilmiştir ve 650 yıllık Peç Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu köklü üniversitede tıp, diş hekimliği, eczacılık, psikoloji, işletme bölümleri popüler bölümlerdir. Üniversite bünyesinde yer alan hazırlık okulu, İngilizce, kimya, biyoloji, matematik yönünden zayıf olan öğrencilerimize hazırlık eğitimi sunar. Macaristan üniversiteleri hakkında hada geniş bilgi için burayı tıklayınız.

Polonyada Tıp Eğitimi

Avrupa’da tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri merkezlerden biri olan Polonya aynı zamanda günümüz Avrupa’sının da en aktif ve hızla gelişen ülkelerinden biridir. Varşova, Krakov, Poznan ve Wroclaw Polonya’nın en önemli eğitim şehirleridir. Polonya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencileri lisede fen alanında eğitim almış olmaları gereklidir. Tıp için lisans eğitimi 6 yıl olup, TIP üniveristelerin yıllık ortalama ücreti 11000 Euro civarındadır. Polonya’da bir öğrencinin, konaklama ve sosyal giderleri için aylık yaklaşık 500-600 Euro civarında masrafı olmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi ve polonya üniversiteleri hakkında daha geniş içeril için burayı tıklayınız.

*** Belirtilen ücretler üniversiteler ve ilgili ülkedeki yaşam giderleri hakkında fikir edinmeniz için referans bilgi niteliğinde olup, ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücretleri değildir.

Kimler TIP eğitimi almak için uygundur?

Yurtdışında Tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitirip mezun olabilmek önemlidir. Bu üniversitelerin sizi sınavsız olarak kabul ediyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Avrupa birliği üniversitelerinde tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve biraz Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimleri daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız Dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz.

ELT Akademik danışmanları sizin hakkınızda detaylı bir analiz yaparak, hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunuz ve nasıl başarılı olabileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetini almadan karar vermemelisiniz.

Ne zaman Başvurmalıyım?

Avrupa Birliği ülkelerinde Tıp, eczacılık ve diş hekimliği için tüm dünyadan yoğun talep olması ve üniversitelerin tıp fakültelerinde oldukça sınırlı kontenjan olması nedeniyle başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmalısınız. Erken başvuru çok önemlidir!! Genellikle üniversitelerin tıp fakültelerinin başvuruları Mart ayında başlar Temmuz ortasına kadar devam eder.  Adayların başvuru belgelerini en geç Temmuz ayı ortasına kadar teslim etmelerini isterler.  Bu nedenle kararınızı hızlı biçimde vermeli ve size en uygun üniversiteye başvurunuzu zaman geçirmeden yapmalısınız.  1. sınıfı hedefleyenler için uygun başvuru Ocak – Nisan arasında yapılır. Tıp 1. sınıfta başlamadan önce İngilizcenizi geliştirmeye veya kimya , biyoloji vs derslerden takviyeye ihtiyacınız varsa yılın 12 ayı ELT’ye başvurabilirsiniz.