Bilgi İste

Yurtdışı Dil Okulları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışı Dil Okulları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışı Dil Eğitimi Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışı dil eğitimi konusunda neden danışmanlık hizmeti almalıyım?

Yurtdışı dil eğitimi amacıyla, bir dil okuluna doğrudan başvurmak ile bunu ELT Yurtdışı Eğitim aracılığı ile yapmak arasında maddi anlamda hiç bir fark yoktur. ELT, yurtdışı dil eğitimi konusunda sunduğu hizmetler için sizden danışmanlık ücreti almaz. Buna ek olarak bütün işlemleriniz eksiksiz, hatasız, güvenilir ve hızlı olarak yürür ve istediğiniz bilgiye en kısa yoldan ulaşmış olursunuz.

Yabancı dil en iyi hangi ülkede öğrenilir?

Bu konuda tek bir ülke ismi vermek imkansız gibidir. Amaç, yabancı dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkelerden birinde eğitim almak olduğuna göre, kararın geri kalanı sizin zevkinize ve isteklerinize bağlı olacaktır. Dil öğrenmek için geçireceğiniz süreyi nerede ve nasıl daha verimli geçireceğinizi düşünüyorsanız ona göre bir seçim yapmalısınız. Ülkeler arasında, ulaşım dışında ciddi bir maliyet farkı yoktur.

Yurtdışı dil okullarının akreditasyonu var mı?

Partner olarak çalıştığımız tüm dil okulları, bulunduğu ülkenin yetkili kurumlarınca belirli denetimlerden geçmektedir. Partner okullarımızın tamamı akredite edilmiştir ve vize başvurusunda tanınır kurumlardır.

Yurt dışında dil eğitimi almanın maliyeti nedir?

Yurtdışında dil eğitimi almanın maliyetini belirleyen birçok unsur vardır. Örneğin bir ayda harcayacak olduğunuz ana giderleriniz:

 • Okul ücreti
 • Konaklama Ücreti
 • Bireysel ve sosyal giderleriniz

Bu üç gruptaki harcamalarınızın toplamı aylık olarak ortalama bir tahminle en az 1000-1500 USD civarında olacaktır.

Yurtdışında bir dil okuluna başlayabilmek için hangi seviyede olmalıyım?

Dil okullarında eğitim alabilmek için okulların öğrencilerden beklediği her hangi bir seviye bulunmamaktadır. Başlangıç seviyesinde olan bir öğrenci veya ileri düzey dil bilen fakat konuşma pratiği eksik olan bir öğrenci olsanız bile programlara dilediğiniz gibi katılım sağlayabilirsiniz.

Dil kurslarına kayıt için yaş sınırı var mı?

Yetişkin programlarında yaş sınırı okula ve ülkeye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 16’dır. Yaz kampı programlarında eğitim alacak öğrenciler içinse alt yaş sınırı 6 yaşa kadar inebilmektedir.

Yurtdışı dil okulları başlangıç tarihleri nedir?

Dil okullarında başlangıç tarihleri oldukça esnektir. Yıl boyunca her dönem devam eden kurslar ile birlikte tamamen size özel bir plan çıkartılabilir. Okulların büyük çoğunluğunda her Pazartesi yeni sınıflar açılmaktadır. Bazı okullarda ise her ay kesin başlangıç tarihi mevcuttur. Kısıtlı bir zamanınız varsa ve eğitiminize kısa süre içerisinde başlamak istiyorsanız, ELT’nin uzman danışmanları vize sürecini de göz önüne alarak en kısa sürede eğitiminize başlayabileceğiniz ülke ve programları size sunacaktır.

Yabancı dili, yeni başlayan biri, yurtdışında ne kadar sürede öğrenebilir?

yurtdışında yabancı dil ne kadar sürede öğrenilir
Bu sorunun cevabı eğitimi alacak olan kişinin yaşına, eğitim durumuna ve seçtiği okul ve programın türüne göre değişir. Ancak genel olarak bir yorum yapmak gerekirse, 12-24 hafta arası eğitim alanlar o dili %35-40 kapasite ile konuşabilmektedirler. Eğitim süresinin uzunluğu ve yoğunluğu sonucu çok etkilemekte, 24 – 36 hafta arası eğitim alanlar o yabancı dili ileri düzeyde konuşabilmektedirler.

Yoğun program seçimi yaparsam yabancı dili daha iyi öğrenir miyim?

Yoğun programlar, bir haftalık sürede daha fazla saat dil eğitimi almanızı sağlar. Eğitiminizin yoğunluğu, sonucu mutlaka olumlu etkileyecektir. Zaman sıkıntısı olan ya da sınavlara hazırlanan öğrenciler için yoğun programlar standart programlara göre daha faydalı olmaktadır.

Akademik yıl programlarının içeriği farklı mıdır?

Hayır. Bu programlar, içerik bakımından standart programlardan genellikle farkı olmaz. Akademik yıl ve akademik sömestre programları yılın belirli dönemlerinde açılırlar. Genellikle standart programdan daha fazla ders saati içerir ama %25-30 oranında daha ekonomik olurlar.

Akademik yıl programlarının süresi nedir?

Akademik sömestre programları 20-24 hafta, akademik yıl programları ise 33-36 hafta sürmektedirler.

Vize başvurumu kendim mi yapacağım?

ELT olarak yurtdışı dil eğitiminizi tamamlayana dek tüm süreçte yanınızda olduğumuz gibi vize sürecinde de sizlere ücretsiz danışmanlık sağlıyoruz. Her ülkenin farklı bir vize süreci olmakla birlikte karşılıklı olarak yerine getirmemiz gereken yükümlülükleri vize departmanımız ile birlikte tamamlıyoruz. Yurtdışında dil eğitimi almak istediğiniz ülkenin tüm vize prosedürleri, gerekli vize evrak listesi gibi detaylar ücretsiz olarak danışmanınız tarafından size iletilir, evrak toparlama sürecinde kesintisiz destek verilir, evraklarının tamamlandıktan sonra danışmanınız tarafından tek tek kontrol edilir, yine vize randevunuz danışmanınız tarafından size ve eğitim başlangıç tarihinize uygun bir zamanda alınır. Böylece vize randevusuna katılımınız sağlanır.

Vize alabilir miyim?

Vize almanız için gerekli şartlara sahipseniz, evet. Bu şartlara sahip olup olmadığınızı öğrenmek için profesyonel bir danışmanlık almanızı öneriyoruz. Danışmanınız hatalı başvuru yapmamanız için gerekenleri size söyleyecektir. Vize almanızı etkileyen önemli faktörler şunlardır:

 • Yaş ve eğitim gerekçesi
 • Maddi yeterlilik
 • Göçmenlik risk oranı

Havaalanında karşılanacak mıyım?

yurtdışında havaalanında karşılama
Talep etmeniz durumunda okul aracılığı ile havaalanı transferiniz sağlanır ve havaalanına iniş yapıp pasaport kontrolünden geçtikten sonra yetkili kişi sizi karşılayıp konaklama yapacağınız adrese götürür. Havalimanı karşılaması, yurtdışındaki dil okullarının kendi bünyelerinde ya da profesyonel şirketler aracılığıyla sağladıkları bir hizmettir.

Dil okulunda ilk gün neler yapılır?

Her öğrenci okulun ilk günü seviye tespit sınavına alınarak kendisine uygun bir gruba yerleştirilir. Dil okulları yeni kaydolan öğrencilere “Wellcome Pack” diye adlandırdıkları, içerisinde o şehre ait haritaların, bir kimlik kartının, çeşitli kullanışlı bilginin ve kurs ile ilgili malzemenin bulunduğu bir dosya verirler. First Day Orientation diye adlandırılan bir tanıtım programı ile etrafın ve olanakların tanıtılması sağlanır.

Hangi seviyede eğitime başlayacağım?

Dil okuluna gittiğiniz ilk gün seviye belirleme sınavına tabi tutulursunuz. Çıkan sonuç doğrultusunda seviyeniz belirlenir ve o seviyedeki sınıfta eğitim almaya başlarsınız. Böylece sizden daha düşük ya da yüksek seviyede yabancı dile sahip öğrencilerle aynı sınıfta olmaz, ders motivasyonunuz yüksek tutulur ve konuları anlamanız çok daha kolaylaşır.

Kaç kişilik sınıflarda eğitim alacağım?

Okullardaki sınıf mevcutları okulun kapasitesine, sezona ve öğrenci yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak baktığımızda sınıflarda 10-14 arası öğrenci bulunmaktadır.

Sınıfımda sadece Türk öğrenciler mi olacak?

Dil eğitimine giden öğrenciler sizin gibi yabancı dili olmayan ve farklı milletten gelen öğrencilerdir. Dolayısı ile sınıfınızda çok uluslu bir ortam olacaktır. Okullar milliyet dağılımı yaparken aynı ülkeden insanları olabildiğince farklı sınıfları yerleştirmeye dikkat etmektedir.

Boş zamanlarımda ne yapabilirim?

Yurt dışında dil eğitimi aldığınızda okulun sadece bir kurstan fazlası olduğunu göreceksiniz. Dil okullarının neredeyse tamamı öğrencilerine hafta sonu turları, sportif faaliyetler, sinema – tiyatro gibi sosyal etkinlikler sunmaktadır. Bazı dil okulları bu hizmetler için ek ücret talep ederken diğerleri bu hizmetleri program dahilinde sunarlar. Bu aktiviteler ile birlikte hem eğlenecek hem de sınıfta öğrendiğinizi sosyal hayatta kullanabileceksiniz.

Ayrıca her okulun imkanları farklı olmakla birlikte; kütüphane, bilgisayar kullanım alanları, konuşma kulüpleri gibi çeşitli alanlar bulunmaktadır. Gideceğiniz dil okulu bir üniversite kampüsü içinde yer alıyorsa, kampüste yer alan tüm imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Dil eğitimi alırken konaklama seçeneklerim nelerdir?

yurtdışında dil eğitimi konaklama
Yurtdışında dil eğitimi alacak öğrencilere okullar aracılığı ile sunulan konaklamalar aşağıdaki gibidir;

 • Aile yanı konaklama
 • Yurt konaklaması
 • Rezidans
 • Paylaşımlı apart ya da otel

Her dil okulunun farklı konaklama seçenekleri olmakla beraber bazı dil okulları tek tip konaklama sunarken bazı okullar yukarıdaki 4 farklı konaklama tipini de sunabilmektedir.

Spesifik alanlar için yabancı dil kursları mevcut mudur?

Ağırlıklı olarak İngilizce programlarında olmakla birlikte bazı spesifik alanlarda dil kursları mevcuttur. Havacılık, Hukuk, Tıp, Müzik, Sanat, Dizayn, Yöneticilik vb. alanlarda özel dil programları olan partner okullarımız bulunmaktadır. Bu programlara katılabilmek için okulların istediği belirli seviyede dil yeterliliği gerekebilmektedir. Eğer bu özel alanlarda birisinde dil eğitimi almak istiyorsanız ve dil seviyeniz başlangıç seviyesindeyse, ilk etapta genel dil kursu alabilir, yeterli seviyeye ulaştıktan sonra spesifik olarak yukarıdaki kurslara başlayabilirsiniz. İki farklı türdeki kursu aynı dil okulunda alabilmeniz için ELT danışmanları tarafından size özel paketler hazırlanır.

Kurs sonunda sertifika alabilecek miyim?

Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar kurumların kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Bundan dolayı TOEFL, CAMBRIDGE ve IELTS gibi dünya çapında tanınan sertifikaların alınması Türkiye’de dil seviyelerini iş başvurularında göstermek isteyenler için daha uygundur.

Yurtdışında dil eğitimi almak için hangi ülkelere gidebilirim?

yurtdışında dil eğitimi hangi ülke
ELT Yurtdışı Eğitim olarak çalıştığımız ülkeler ve dil programları aşağıdaki gibidir;

 • İngiltere – İngilizce
 • Amerika – İngilizce
 • Kanada – İngilizce, Fransızca
 • İrlanda – İngilizce
 • Malta – İngilizce
 • Avustralya – İngilizce
 • Yeni Zelanda – İngilizce
 • Almanya – Almanca
 • Fransa – Fransızca
 • İtalya – İtalyanca
 • Avusturya – Almanca
 • Dubai – İngilizce
 • Japonya – Japonca
 • Çin – Çince
 • Güney Afrika – İngilizce
 • İskoçya – İngilizce
 • Rusya – Rusça
 • Ukrayna – Rusça

Gideceğiniz okula ve ülkeye göre size uygun seçenekler sunulacaktır.

Dil okullarında promosyonlu fiyatlar mevcut mudur?

yurtdışında dil eğitimi fiyatları
Okullar belirli dönemlerde Türk öğrencilere özel fiyat indirimleri sağlamaktadır. Ayrıca Amerika, Kanada, İrlanda, Malta, Almanya, İtalya, İspanya, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde ELT öğrencilerinize özel toplam eğitim ücreti üzerinden %30’lara varan indirimler sağlamaktayız. Böylece hem tüm işlemleriniz ELT aracılığıyla ücretsiz tamamlanır hem de bu indirimlerden faydalanarak eğitim ücretinizin ciddi bir kısmını cebinizde tutmuş olursunuz.

Bu indirimlerin detaylarını size en yakın ELT şubesi ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında dil eğitimi ana sayfamız için tıklayınız
Yurtdışında indirimli dil okulları ve fiyat listeleri için tıklayınız
ELT ofislerinden ücretsiz bilgi almak için tıklayınız