Psikoloji

Yurtdışında Psikoloji yüksek lisans eğitimi en fazla tercih edilen alanlardandır. Türkiye Psikoloji mezunlarının Psikolog olarak ofis açabilmeleri Klinik Psikoloji gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi ve saha stajı gibi şartlara bağlıdır. Ülkemizde Psikoloji master eğitimi sunan üniversiteler yoğun talebi karşılayamamakta ve kısıtlı kontenjan ile öğrenci kabul etmektedirler. Buna rağmen Psikoloji alanında açılan master programlarının birçoğu yenidir ve akademik altyapı süreçlerinin tamamlanması halen devam etmektedir.

Yurtdışında yıllık 3.000€’dan başlayan harç ücretleriyle İngilizce Psikoloji yüksek lisans eğitimi almak, Türkiye’deki muadillerine nazaran çok daha uygun maliyetler demektir. Ayrıca bu eğitimi çok köklü devlet üniversiteleri ya da prestijli özel üniversitelerde dünyanın farklı ülkelerinden gelen birçok uluslararası öğrenciyle almak, Türkiye’deki bölümdaşlarınıza göre bir adım öne geçmeniz demektir.

Yurtdışında Psikoloji eğitimi; Klinik Psikoloji, Uygulamalı Sosyal Psikoloji, Çocuk Psikolojisi, Ekonomi Psikolojisi, Nöro-psikoloji, Deneysel Psikoloji gibi farklı alt dallarda verilmektedir. Kariyer hedefinize uygun olarak bu alt dallardan size en uygun olanı seçebilir, hedeflerinizi bu doğrultuda oluşturabilirsiniz. Yine Psikoloji eğitiminin önemli parçaları olan saha çalışmaları ve staj imkanları da uluslararası bir ortamda projeler hazırlamak ve yurtdışında staj yapma imkanı elde etmeniz anlamına gelir.

Yurtdışında Psikoloji masterı yapmak için ülke ve üniversite seçimi, yıllık eğitim ve konaklama maliyetleri, mezuniyet sonrası kariyer alanları gibi bir çok soru için ELT’nin profesyonel danışmanlarından ücretsiz bilgi alabilir, size en uygun üniversite başvurusu için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Pecs Üniversitesi Psikoloji 7.800 Euro
Polonya SWPS Üniversitesi Klinik Psikoloji, Uygulamalı Sosyal Psikoloji 4.900 Euro
Polonya Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri İşletme Psikolojisi, Klinik Psikoloji 2.700 Euro
Ukrayna Kharkiv Politeknik Üniversitesi Psikoloji 1.500 USD
Ukrayna Kharkiv Karazin Üniversitesi Psikoloji 2.000 – 3.000 USD
Ukrayna Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi Psikoloji 2.000 – 3.000 USD
İngiltere Swansea Üniversitesi Klinik Psikoloji 17.500£
İngiltere Bournemouth Üniversitesi Klinik ve Neropsikoloji 14.500£
İngiltere Brighton Üniversitesi Halk Psikolojisi 13.600£
İngiltere University of Greenwich Çocuk Psikolojisi 13.500£
İrlanda Dublin Business School Uygulamalı Psikoloji 13.500€
İrlanda Dublin City University Psikoloji 15.300€
Almanya Bochum Üniversitesi Psikoloji 250 – 500 Euro
Almanya Wuppertal Üniversitesi Psikoloji 250 – 500 Euro
Almanya Giessen Üniversitesi Psikoloji 250 – 500 Euro
feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef