Bergamo Üniversitesi

İtalya’da İngilizce eğitim almak isteyenlerin öncelik verdiği okullardan birisi olan Bergamo Üniversitesi (University of Bergamo), 1986 yılında kurulmuştur. Konum olarak ülkenin Lombardiya bölgesinde yer alan Bergamo Üniversitesi, İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler arasındadır. Üç yıl süren lisans bölümlerinin çoğu İtalyancadır. Kuruluş döneminde yabancı diller ve edebiyat alanında eğitim veren kurum, diğer fakültelerin açılmasıyla büyümüş ve 1990 senesinde bugünkü adına kavuşmuştur.

Alp Dağları’nın eteklerinde bulunan okul, aynı zamanda ülkenin en popüler şehirlerinden olan Milano’ya oldukça yakındır. Toplamda 7 fakültesi ve 650 civarında personeli bulunan üniversite, şehrin farklı alanlarına dağılmıştır. Okuldan mezun olanların yaklaşık %81’i mezuniyetlerinden sonra bir yıl içinde iş bulabilmektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen ve bunu ranking sıralamalarına yansıtan Bergamo Üniversitesi, yaklaşık 20 bin öğrenciye sahiptir. 350 akademisyenin görev yaptığı üniversitenin, online kullanıma uygun büyük bir kütüphanesi vardır.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuruları için net bir tarih vermek mümkün değildir. Çünkü bu durum üniversitenin inisiyatifinde olup, her sene akademik takvime bağlı olarak güncellenir. Geçtiğimiz senelerdeki akademik takvim baz alındığında; Bergamo Üniversitesi’nde başvuru tarihlerinin genel olarak nisan ya da mayıs aylarında sona erdiğini söylemek mümkündür.

Başvuru ve Kabul Şartları

Bergamo Üniversitesine başvurmak isteyen öğrencilerin her şeyden önce ülkemizdeki 12 yıllık temel eğitimi sorunsuz şekilde tamamlamış olmaları gerekir. Ayrıca üniversitede 4 yıllık bir bölümün ilk senesini tamamlayan öğrencilerin de başvuru yapma hakları devam etmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan YKS barajını geçmiş olmak ve TOEFL/IELTS sahibi olmak da önemli kabul kriterleri arasındadır. Bazı üniversiteler dil konusunda sözlü mülakat yöntemini benimser. İtalyanca eğitim veren bölümlerde ise konsolosluğun belirlediği dil seviyesine gelmiş olmanız beklenir. Üniversitelerin kendi özel sınavlarını da bu süreçte göz ardı etmemek gerekir.

Video

Bergamo Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

İtalya’daki üniversite fiyatları, özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde farklılıklar gösterir. Öte yandan öğrencinin aile durumu, geldiği ülke ve başarı düzeyi, talep edilen ücretleri etkiler. Bergamo Üniversitesinde tıp haricinde lisans bölümlerinin çoğu İtalyancadır.

Yüksek lisans düzeyinde ise bölümlerin büyük çoğunluğu İngilizcedir. Üniversite yönetimi, kabul sürecinde senelik olarak ödemeniz gereken okul ücretini, özel koşullarınıza göre hesaplar. Bergamo Üniversitesi bölümlerini ve fiyatlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
İngilizce Lisans Bölümleri
Tıp122100 €Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Economics and Global Markets42100 €Ekim
Engineering and Management for Health42100 €Ekim
International Management, Entrepreneurship and Finance42100 €Ekim
Management Engineering42100 €Ekim
Smart Technology Engineering42100 €Ekim
Intercultural Studies in Languages and Literatures42100 €Ekim
Planning and Management of Tourism Systems42100 €Ekim
Economics and Data Analysis42100 €Ekim
Economics & Finance42100 €Ekim
Business Administration, Professional and Managerial Accounting42100 €Ekim
Management, Marketing & Finance42100 €Ekim
Clinical Psychology for Individiuals, Families and Organizations42100 €Ekim

Konaklama Seçenekleri

İtalya’da yüksek lisans ya da lisans düzeyinde eğitim alan yerli ve yabancı öğrenciler, konaklama noktasında üniversitenin tahsis ettiği yurtlara öncelik vermektedir. Bergamo Üniversitesi’nin toplamda üç ayrı kampüsü bulunur.

Her kampüste üniversitenin “Konaklama Hizmeti” adı verilen birimi tarafından gerekli yönlendirmeler yapılarak öğrencilere destek verilir. Henüz Bergamo Üniversitesi’ne kaydı kesinleşmeyen öğrenciler bile yaz aylarında bu olanaklardan sorunsuz şekilde yararlanabilir. Yurt odaları genel olarak 1 ya da 2 kişiliktir.

Bergamo Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bergamo Üniversitesi, İtalya’nın pek çok açıdan en nitelikli ve prestijli üniversitesi olarak bilinir. Akademik çalışmalar, ev sahibi olduğu kongreler, mezunların kolayca iş bulması, geniş kütüphanesi gibi kriterlerin ele alındığı sıralamalarda kendine 800-1000 aralığında yer bulmaktadır. Buna ek olarak İtalya’nın en iyi 50 üniversitesi içinde gösterilmektedir.

Burs Olanakları

İtalya’da öğrenci olarak yaşamınızı sürdürürken diğer yandan da burs olanaklarından faydalanabilir ve yaşamsal maliyetlerinizi minimize edebilirsiniz. İtalya’da burslu eğitim almak istediğinizde değerlendirme kriterlerinin; aile durumunuz ve başarı seviyeniz olacağını unutmamalısınız. Derslerde, sportif alanlarda özel yeteneklere sahip olan, öte yandan ekonomik durumu zayıf olan öğrencilere yüksek oranda burslar sunulmaktadır.

Bergamo Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Bergamo Üniversitesi, kendi bünyesinde yer alan spor tesisleriyle sosyal topluluklara hizmet sağlamaktadır. Spor etkinliklerine özel bir önem atfeden üniversite yönetimi sayesinde öğrenciler sene boyunca fitness, basketbol, yüzme, su topu, tenis, binicilik gibi spor dallarıyla ilgilenebilir. Hobi ve spor kulüplerine kayıt olarak çeşitli sporlarda özel ve ücretsiz eğitimler de alabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri için her açıdan ideal bir şehir olarak kabul edilen Bergamo, özellikle ekonomik yapısıyla tam not alır. Sanatsal açıdan zengin bir şehir olan Bergamo, Orta Çağ’ı yakalayan ambiyansı ve mimarisiyle turistler tarafından da ilgi görür. Milano’ya yarım saatlik sürüş mesafesinde yer alan şehrin odak noktasında Bergamo Üniversitesi yer alır. Bu anlamda üniversite; şehrin ekonomisi ve sosyokültürel yapısı açısından da belirleyicidir.

İtalya’daki birçok büyük şehre kıyasla ucuz bir şehir olan Bergamo, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla meşhurdur. Şehirde trafik sorunu olmaması, buranın rahat ve sakin bir atmosfere sahip olmasını sağlamaktadır. Öte yandan Bergamo’da sıcak ve misafirperver halk, öğrenciler ile her daim iç içedir. Alp Dağları’nın eteklerinde konumlanan bu şirin şehirde; Piazza Vecchia, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Cappella Colleoni, Meryem Ana Vaftizhanesi ve Piazza Matteotti gibi popüler destinasyonları ziyaret edebilirsiniz.

Bergamo'da Üniversite Okumak

İtalya; sadece turistik mekanları, göz alıcı mimarisiyle dikkat çeken şehirleri ve yemek kültürüyle sınırlı bir ülke değildir. İtalya denildiği zaman akla gelen bir diğer konu da ülkedeki eğitim kalitesinin son derece yüksek olmasıdır. Nitekim bu özelliği sayesinde dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciler, üniversite okumak amacıyla yönünü İtalya’ya çeviriyor.

İtalya’da üniversite okumak hem ekonomik hem de sosyokültürel açıdan son derece cazip bir seçenek olarak görülüyor. İtalya’da üniversite okumak amacıyla her yıl binlerce öğrenci birbirleri ile yarışıyor. Buna ek olarak İtalya üniversite fiyatları ile de cazibe merkezi olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor.

İtalya hükümetinin özellikle de yabancı öğrenciler konusunda oldukça ılımlı politikalar geliştirdiği görülüyor. Bu sayede ülkeye gelen yabancı öğrenciler gerek burs gerekse konaklama noktasında rahat koşullarla karşılaşıyor. İtalya, dünyanın en iyi üniversiteleri listesine pek çok üniversitesini dahil etmeyi başarmıştır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA