Erasmus University Rotterdam

Erasmus University Rotterdam (Rotterdam Erasmus Üniversitesi), Hollanda’nın en büyük ikinci kentinde yer alan ve gerek fen bilimleri gerekse sosyal bilimler alanında öne çıkan oldukça prestijli bir üniversitedir. 1913 yılında Rotterdam’da kurulan üniversite, yaklaşık 30 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişten günümüze gerçek anlamda bir uluslararası araştırma merkezi olan Rotterdam Erasmus Üniversitesi, öğrencilerine çeşitli lisans, yüksek lisans ve çift anadal programı sunmakta, ayrıca okurken ve mezuniyet sonrası kampüs içerisinde çalışma ve staj imkanı tanımaktadır.

Üniversiteler arası sıralamada dünya çapında dereceleri olan Erasmus University Rotterdam, oldukça gelişmiş bir kampüs ekosistemine sahiptir. Woudestein kampüsü, şehre 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde olmasına rağmen öğrenciler temel ve sosyal ihtiyaçlarını genellikle şehrin küçük bir temsili olan kampüs içerisinde karşılamaktadır. Öyle ki kampüs içerisinde marketten fitness merkezine, kütüphaneden tiyatro salonuna kadar pek çok sosyal alan bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin kampüs içinde ve dışında sosyalleşebilmesi ve çeşitli sanatsal ve toplumsal faaliyetlere katılabilmesi için pek çok öğrenci kulübü mevcuttur. EUR, özellikle aktif bir sosyal hayatı olan ve Hollanda’da üniversite okumak isteyen adaylar için biçilmiş kaftandır.

Erasmus University Rotterdam Bölümleri ve Fiyatları

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
International Business Administration (Uluslarası işletme Yönetimi)6€11.600Eylül
Economics and econometrics (İktisat ve Ekonometriks)6€10.400Eylül
Communication and Media (Medya ve İletişim)6€10.400Eylül
Double Degree with Philosophy(Felsefe çift anadal)6€10.400Eylül
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Master in Accounting and Management (Muhasebe ve İşletme)2€22.500Eylül
Financial Economics(Finansal Ekonomi)2€16.900Eylül
Health Economics and Management (Sağlık Ekonomisi ve İşletme)4€9.000Eylül
Cultural Economics and Entrepreneurship(Kültürel Ekonomi ve Girişimcilik)2€18.800Eylül

Başvuru Tarihleri

Erasmus University Rotterdam, ulusal ve uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmakta ve her yıl yurt içi ve yurt dışından çok sayıda başvuru almaktadır. Güz dönemi için Nisan, bahar dönemi için Kasım ayında başvurular başlamakta ve üçer ay sürmektedir. Erken başvuru özellikle uluslararası öğrenciler için açısından oldukça önemlidir.

Rotterdam Erasmus Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Hollanda’da üniversite okumak isteyen aday öğrenciler için Erasmus University Rotterdam başvuru ve kabul şartları, programlar özelinde değişiklik gösterebilmektedir. Ancak lisans bölümleri için gerekli olan genel kabul şartları aşağıdaki gibidir:

 • İngilizce dil yeterliliği için IELTS sınavından minimum 6.5 puan almış olmak (Üniversitenin hazırlık bölümü olduğundan ön kabullü başvuru yapılabilmektedir.)
 • Mümkünse yabancı dilde diploma
 • Transkript

Yüksek lisans programlarına giriş için ise:

 • İngilizce dil yeterliliği için geçerli bir IELTS sınav sonucu (sınav skoru minimum 6.5 olmalıdır.)
 • Lisans diploması
 • Transkript
 • Referans ve niyet mektupları
 • Başvurulan programa uygun formatta düzenlenmiş özgeçmiş ve/veya portfolyo

genel kabul şartlarıdır.

Hazırlık (Pathway) Eğitimi

Erasmus University Rotterdam, Dil ve Eğitim Merkezi tarafından desteklenen oldukça gelişmiş bir hazırlık programı sunmaktadır. NT2 sınavına ve diğer temel yeterlilik sınavlarına hazırlayan hazırlık döneminin en önemli amaçlarından biri uluslararası öğrencilerin yeni yaşamlarına ve üniversite programlarına başlamadan önce en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamaktır. Öğretim yılı boyunca yalnızca dil eğitimini değil, özel yetenek ve bilgisayar eğitimlerini de kapsayan yoğun bir program izlenmektedir. Öğrenciler sosyal, eğitici ve dopdolu bir dönemin ardından Nisan ayında gerçekleştirilen Matematik, Hollandaca ve İngilizce sınavları ile elemeden geçmektedir. Sınavı başarılı bir derece ile tamamlayanlar kazandıkları yükseköğrenim programına devam etmeye hak kazanmaktadır.

Video

Konaklama Seçenekleri

Erasmus Üniversitesi, ulusal ve uluslararası öğrenci adayları için konaklamayı ayarlamamaktadır. Konaklama öğrencilerin başvurdukları programa kabul aldıklarında en kısa sürede halletmeleri gereken bir sorumluluklarıdır. Nitekim bir öğrenci şehrinde konaklama bulmanın zorluğunu kabul eden okul, uluslararası öğrencilerin yaklaşık %25’i için konaklayacak yer rezerve etmekte ve öğrencilere konaklama bulma konusunda rehberlik etmektedir. Bu rehberlik faaliyetleri kapsamında;

 • Konut şirketleri ve piyasası ile ilgili webinarlar düzenlemek
 • Konaklama bulunabilecek yerler hakkında bilgi sağlamak
 • Emlak kontratı imzalamanın yasal yükümlülükleri ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilinçlendirme yapmak
 • Rotterdam şehir hayatı ile ilgili bilgiler vermek

gibi destekler yer almaktadır. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, okulun yönlendirmeleri sayesinde kendine uygun konaklama yeri bulabilmektedir.

Rotterdam Erasmus University Dünya Sıralaması

Dünya sıralaması bir üniversitenin başarı ölçütünü belirlemede oldukça önemli bir kriterdir. Rotterdam Erasmus Üniversitesi, dünya çapında pek çok üniversite sıralamasında dereceye sahiptir. Bu derecelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 Hollanda geneliDünyada
QS Ranking 20248176
Times Higher Education 2024699
URAP 2024588

Erasmus University Burs Olanakları

Erasmus University, ulusal ve uluslararası öğrencileri için iki farklı burs olanağı tanımaktadır. Bunlardan ilki uluslararası öğrenciler için devlet destekli ve EUR tarafından sağlanan yabancı öğrenci bursudur. Bir diğeri ise halihazırda EUR bünyesinde bir programda eğitimine devam eden ve eğitimi sürerken veya sona erdiğinde bir süreliğine farklı bir ülkede okumak isteyen öğrencilere yönelik olarak verilen burstur.

Spor Olanakları

Sportif açıdan oldukça faal bir kent olan Rotterdam’da 3 büyük profesyonel futbol takımı mevcuttur. Kentin ruhuna işlenmiş olan sportiflik ve fiziksel aktivite, öğrencilerin de kent yaşamı içerisinde bu alanlara yönelmesini olanaklı kılmaktadır. Kent içerisinde yerli halk tarafından da yoğun olarak kullanılan pek çok spor ve fitness merkezi de mevcuttur

Rotterdam Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

700 bin nüfusa sahip olan Rotterdam, Hollanda’nın Amsterdam’dan sonra ikinci büyük şehirdir. Şehir, 175 farklı milletten insanı ile adeta uluslar ve kültürlerarası bir festival sunmaktadır. Bu çok kültürlü yapı, ağırlıklı olarak İngilizce konuşulmasının temel nedenlerindendir. Bu da özellikle uluslararası öğrenciler için konuşup anlaşabilecekleri pek çok insan demektir.

Konumu itibariyle şehir, Brüksel, Paris ve Londra başta olmak üzere pek çok Avrupa kentine yakın ve eşit mesafededir. Kampüste ve şehirde hayat oldukça güvenlidir. Şehir merkezinden tramvay, metro, bisiklet, otobüs ve feribot ile seyahat etmek mümkündür. Hollanda genel olarak üst segment hayat kalitesi ile anılsa da bir öğrenci şehri olduğundan Rotterdam’da yaşam masrafları ortalama düzeydedir. Bir kişi için ortalama 1.000 Euro ile geçinmek mümkündür.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA