Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da iyi bir üniversite eğitimi almak doğal olarak tüm dünyadan yüz binlerce öğrencinin hayallerini süslüyor. Prestijli bir eğitim alıp, geleceğe güvenle bakmak için Amerika’da üniversite eğitimi almak tabi ki iyi bir fikir. Amerika’da üniversite eğitimi almak, profesyonel danışmanlar desteğinde iyi planlanması gereken bir süreçtir. ELT olarak bu desteği size en iyi biçimde vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da lisans eğitimi almak için basit olarak izleyebileceğiniz iki yöntem vardır. Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız. Yüksek okullar (Community College) Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun 3 temel sebebi vardır. Birincisi, Yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak , 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksek okullar (Community College), dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek çok önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

Amerika üniversiteleri anasayfası için tıklayınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer tercihini bir 4 yıllık üniversiteye doğrudan kabul edilmek ise, o halde iki sınava girmeniz gerekiyor. TOEFL ve SAT. Bu sınavlardan alacak olduğunuz puanlar ile, lise not ortalamanız, başvurduğunuz üniversiteye kabul için çok önemlidir. Eğer İngilizce seviyeniz TOEFL ve SAT sınavlarını geçmek için yeterli değilse, ozaman öncelikle bir üniversiteye hazırlık programına katılarak bu eksiklerinizi gidermeniz gerekir. ELT bu aşamada size Amerikanın en güçlü iki kuruluşu ile mükemmel bir destek veriyor.

Amerika üniversiteleri ana sayfası için tıklayınız.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almak İstiyorsanız ELT ve ELS Size Mükemmel Bir Çözüm Sunuyor!

600 den Fazla Üniversite Parmaklarınızın Ucunda!!!

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenlere, Amerika’nın en büyük eğitim zincir eğitim kuruluşu ELS çok pratik bir çözüm sunuyor. Yüzlerce üniversiteyi tüm detaylarıyla inceleyebilir, birbiriyle karşılaştırabilir, araştırmalarınızı kayıt altına alabilirsiniz. Yaptığınız araştırmanın detaylarını ELT danışmanlarıyla görüşerek sağlıklı karar verebilecek ve şartlı kabulünüzü hemen alabileceksiniz!

Amerika üniversiteleri anasayfası için tıklayınız.

ELT Amerika’da Üniversite Eğitimi için ELS merkezlerinin sağladığı avantajları CNNTurk kanalında Başarıya Doğru programında tüm detaylarıyla anlattı. Amerika’da eğitim almak istiyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Amerika’da Master ve Yüksek Lisans

Öğrencilerin, bu programa kabul edilebilmeleri için , bir üniversiteden mezun olmaları gerekmektedir. Yüksek Lisans derecesi, yani M.A. (Master of Arts), M.S. (Master of Science) ve M.B.A. (Master of Business Administration) programları, genellikle iki yıl süren bir öğrenim sonucunda alınır. Bir buçuk yılda, hatta bir yılda tamamlanabilen yüksek lisans programları da vardır. Bazı yüksek lisans dereceleri, mezun olunan dalı vurgular.

Örnek olarak; Master of Business Administration – M.B.A. Master of Fine Arts – M.F.A. Master of Arts in Education – M.A.Ed. Öğrencinin, yüksek lisansa kabulündeki en önemli faktör, üniversite öğrenimi süresince aldığı notlar ve bu derslerdeki başarı derecesidir. Bir çok Amerikan üniversitesi, yüksek lisans kabulü için 4 üzerinden en az 3 (B), 10 üzerinden en az 7.5 civarında bir not ortalaması şart koşar. Bununla birlikte, öğrencinin kabulü, İngilizce bilgi seviyesine, genel yetenek ve meslek testlerinin sonuçlarına ve referans mektuplarına da bağlıdır.
Amerika üniversiteleri anasayfası için tıklayınız.

Amerika’da master yapabilmeniz için birçok üniversite, TOEFL ile birlikte GRE ya da GMAT sınavlarına girmenizi şart koşar. GMAT(Graduate Management Admission Test) sınavına Amerika’da İşletme Master’ı (MBA) yapmak istiyorsanız girmeniz gerekmektedir. Sınavın dili İngilizcedir. Sınavın amacı, sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi; İngilizceyi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçmektir. GRE (Graduate Record Examinations) sınavı, mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Bu sınavlara Türkiye’de girebilirsiniz. Ya da dilerseniz Amerika’da ELS ya da Kaplan International bünyesinde hazırlık eğitimi alarak yine bu kuruluşlarda sınavları alabilir, ve neticesinde bu kuruluşlar tarafından master programlarına yerleştirilebilirsiniz.

Amerika’da Üniversite Eğitiminin Maliyetli

Ortalama 3000’den fazla üniversitenin olduğu Amerika’da üniversitelerin ücretleri de çok değişkendir. Ama genel bir fikir oluşturması amacıyla, standart bir üniversitede eğitim almanızın yıllık maliyetinin 10.000 – 15.000 USD arasında olabileceğini söyleyebiliriz. Yüksek okullarda (Community Colleges) bu rakam 5.000 – 9.000 USD arasında olmaktadır. Amerika’da bir yıllık barınma ve cep harçlığı ihtiyacınız da ortalama 10.000 – 15.000 USD arasında olacaktır. Sonuç olarak, Amerika’da bir yıl eğitim almanın ve yaşamanın maliyeti ortalama 25.000 USD civarındadır. Amerika’da öğrencilere sadece kampüs içinde çalışma izni verilir. Öğrencilerin kampüs dışında çalışmaları kanunen mümkün değildir.

Amerika üniversiteleri anasayfası için tıklayınız.

Ne zaman Başvurmalısınız?

Amerika’da üniversite eğitimine 4 yıllık bir üniversiteden başlamak istiyorsanız, başvuru sürecinizi bir yıl öncesinden, lise son sınıfın ilk döneminde başlatmalı, ve gerekli sınavlara girmelisiniz. Yüksek okullar (Community College) için başvurular daha kolaydır ve çok daha kısa sürede cavaplanır. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ve gerekli sınavlarda başarılı olamıyorsanız, o zaman ELS veya Kaplan International tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılarak hem bu eksiklerinizi kapatabilir, hem de doğrudan üniversiteye yerleştirme hizmetinden yararlanırsınız. Hazırlık programlarının başlangıç tarihlerini ve detaylarını yukarıdaki linklerden ya da ELT danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.
Amerika’da eğitim ile ilgili olarak daha farklı bir bilgiye ihtiyacınız olursa ELT olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bize aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Amerika üniversiteleri anasayfası için tıklayınız.