Diablo Valley College

Diablo Valley College

Diablo Valley College

Amerika’nın California eyaletinde, Pleasant Hill bölgesinde bulunan, Diablo Valley College, 1949 yılında kurulmuştur. Mount Diablo’nun selamladığı modern kampüsü ile Berkeley’e ve San Francisco’ya çok yakın bir konumdadır. Diablo Valley College (DVC), 1949’dan bu yana yarım milyon öğrenciyi bünyesinde ağırlamıştır. DVC, asıl hedefini toplumun ayırt gözetmeksizin her üyesine eğitim olanağı sağlamak olarak vurgulamaktadır. Bununla birlikte uygun bütçeyle her öğrenciye üniversite derecesi sunmayı temel prensip olarak görmektedir. DVC, ABD’de geçerli olan lisans derecesinin ilk iki yılında eğitim olanağı sunmaktadır. Bu iki yıllık programı tamamlayan öğrenciler, diğer kamu üniversitelerine geçiş yapmaktadırlar. Bu kamu üniversitelerinde ise iki yıl veya daha fazla öğrenim gördükten sonra öğrenciler lisans derecelerini tamamlamaktadırlar.

DVC, Amerika’da eğitim kapsamında 2010’da en çok tercih edilen okullardan biri olarak seçilmiştir. DVC’nin yabancıöğrenciler için yatay geçiş garanti anlaşmaları da bulunmaktadır. Bunlar; UC Riverside, UC Davis, UC Irvine, UC Merced, UC Santa Barbara ve UC Santa Cruz olmak ve bununla sınırlı kalmamak üzere birçok anlaşmadan oluşmaktadır.Öğrencilerin tam memnuniyetini hedefleyen DVC, toplamda 23 devletüniversitesiyle anlaşmalıdır. Bununla birlikte, özel üniversitelerle de anlaşmalar yapmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri ise; University of SanWashington, University of Michigan, Cornell, USC olarak sıralanabilir.

Diablo Valley College, 4 yıllık programlara geçişleri kolay ve uygun ücretlerle sunması yönüyle dünyanın her tarafından uluslararası öğrencileri çekmektedir. Böylelikle DVC, Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenler için son zamanlarda vazgeçilmez bir durak noktası olmuştur. Yaklaşık yirmi sekiz bin öğrencisiyle akademik alanda öğrencilere hayallerini gerçekleştirmede zengin olanaklar sunmaktadır.

Öğrenci Yaşamı Hakkında

Öğrencilerin hem tasarruf sağlamasını hem de kendi tercih alanlarına yönelmesini sağlayan DVC, öğrencilere eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan ve devlet yüksek okulu olan Diablo Valley College, California’daki San Francisco şehir kalabalığından ve gürültüsünden uzak, kendine has doğasıyla sakin ve nezih bir eğitim hayatı sunmaktadır. Metropollerde yorulan ve hayat şartlarının zorluğundan yakınan uluslararası öğrencilerin çok büyük oranda ilgisini tam da bu yönüyle çekmektedir. ABD’de üniversite eğitimi almak için DVC’yi tercih eden öğrenciler, Pleasant Hill ve San Ramon’ın doğasıyla sakinleşip kampüs hayatında diledikleri gibi sosyalleşmektedirler.  DVC’nin ayrıca kadın ve erkek öğrencileriiçin oluşturduğu spor aktiviteleri ve yarışmalar bulunmaktadır. Beysbol, basketbol, futbol, yüzme-dalış, tenis, su topu gibi pek çok alanda sunulan sporlar DVC’de öğrencilik yaşamına renk katmaktadır.

Diablo Valley College Kampüs Bilgisi

ABD’de eğitim almak amacıyla art arda başarılara imza atmış ve geçiş taahhütlü bu yüksekokulu seçtiniz. Sırada kampüs bilgilerini araştırmak var. DVC’de kampüs yaşantısını dert etmenize hiç mi hiç gerek yok. Neden mi? Çünkü DVC’nin iki kampüs seçeneği bulunmakta. Pleasant Hill’deki ilk kampüsü hem gürültüden uzak hem de ulaşımı diğer kampüslere ve merkeze oldukça kolay. Son derece aktif ve rahat bir şehirde olması ise bir diğer tercih sebebidir. Bu şehir San Francisco’ya da oldukça yakındır. Diğer kampüs ise San Ramon’da bulunmaktadır. Her iki kampüste de öğrenciler pek çok binada ve dışarıda ücretsiz internete bağlanabilmektedirler. Bunun için yapmaları gereken tek şey ise öğrenci numaralarını ve şifrelerini girmek. Ayrıca kampüslerde bütün çalışanlara ve öğrencilere yönelik güvenlik de sağlanmaktadır. Burada, öğrencilerin keyifli vakit geçirebilmesi için pek çok çalışma alanı yer almaktadır. Arkadaş canlısı ve büyüyen doğasıyla DVC’nin yerleşkeleri, DVC’nin başarısını katlayan popüler tercih sebepleridir.

Diablo Valley College Bölümler/Programlar

ABD’de eğitim amacıyla DVC’yi tercih eden öğrencilere, ilgi alanlarını keşfetmeye yönelik pek çok özel alan sunulmaktadır. DVC’de profesyonel ekipler tarafından 45 ana bilim dalı ve 40 sertifika programı sağlanmaktadır. Bu programlardan iki yıllık öğrenim programlarını seçen öğrenciler,aşağıdaki alanlarda ön eğitim alma olanağına sahiptir:

Programların yıllık harç ücretleri:6.800$ ila 7.800$ arasında değişmektedir.

BölümlerSömestr
Associate Degree 2 Yıl
Animation and Game Design(Animasyon ve Oyun Tasarımı)4
Anthropoloy (Antropoloji)4
Architectural Environmental Design (Mimari Çevre Tasarımı)4
Art (Sanat)4
Art Digital Media (Dijital MedyaSanatı)4
Art History (Sanat Tarihi)4
Biology / Biological Science(Biyoloji – Biyolojik Bilim)4
Business (İşletme)4
Business Administration (İşletme Yönetimi)4
CommunicationStudies (İletişim Çalışmaları)4
Computer Information System(Bilgisayar Bilgi Sistemleri)4
Computer Science (Bilgisayar Bilimi)4
Digital Art (Dijital Sanat)4
Early Childhood Education (Okul Öncesi Öğretmenliği)4
Electrical / Electronic Engineering Technology (Elektrik / Elektronik Mühendisliği Teknolojileri)4
Film Television and Electronic Media (Film, Televizyon ve Elektronik Medya)4
Geography (Coğrafya)4
Geology (Jeoloji)4
Graphic Design (Grafik Tasarım)4
History (Tarih)4
Humanities (Beşeri Bilimler)4
Journalism (Gazetecilik)4
Mathematics (Matematik)4
Music (Müzik)4
Nutritionand Dietetics (Beslenmeve Diyetetik)4
Physics (Fizik)4
Political Science (Siyaset Bilimi)4
Psychology (Psikoloji)4
Radio / Television Broadcasting (Radyo ve Televizyon Yayıncılığı)4
Sociology (Sosyoloji)4
Culinary Arts (Mutfak Sanatları)4
Energy Systems (Enerji Sistemleri)4
EnvironmentalScience (Çevre Bilimi)4

Diablo Valley College İngilizce Hazırlık Süre ve Ücretleri

ABD’de üniversite okumak için yurtdışından başvuru yapan öğrencilerin ödemesi gereken ücretler; bölüm,program ve süre bazında değişmektedir. Eğitim öncesi akademik İngilizce eğitimi alacak adaylar için süreler ve ücretler özetle şu şekildedir:

 • Akademik İngilizce Programı Eğitim Ücreti: 8 haftalık dönem için: 3200 USD
 • Akademik İngilizce Programı Eğitim Ücreti: 16 haftalık dönem için: 6040 USD
 • Akademik İngilizce Programı Eğitim Ücreti: 24 haftalık dönem için: 8900 USD
 • Akademik İngilizce Programı Eğitim Ücreti: 32 haftalık dönem için: 11420 USD

Diablo Valley College Başvuru ve Kabul Kriterleri

Tüm başvurularda, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce dil yeterlik düzeyini gösteren bir belge sunmaları zorunludur. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler için aşağıda belirtilen kriterleri önemlidir:

 • En az lise mezunu (En az 12 yıllık öğretim kurumundan mezun olmak) ve 18 yaşını doldurmuş olmak
 • IELTS en az 5,5 puan almış olmak
 • TOEFL ve DVC 500 PBT ve 61 IBT dengi puanlar almış olmak
 • ELC 109 seviyesi veya IEC B seviyesini tamamlamış olmak
 • Lise not çizelgesi nüshası (İngilizce değilse çevirisi)
 • 46 USD başvuru ücreti + uluslararası öğrenciler için ek 246 USD başvuru ücreti

Diablo Valley College Konaklama

DVC, öğrencilere aile yanında kalma ve diğer konaklama işlemleri için ofisleri bünyesinde destek sağlamaktadır.Öğrenciler, DVC’ye kesin kayıtlarını yaptıktan sonra yerleşme ve konaklamada sorun yaşamamaktadırlar. DVC’nin yerleştirme taahhüdüne göre ise ücretler şöyle sıralanmaktadır:

 • Apart-yurt: (8 hafta süre için) Tek kişilik özel oda: 2790 USD
 • Çift kişilik oda (kişi başına): 1590 USD
 • Üç kişilik paylaşımlı oda (kişi başına): 1390 USD

Diablo Valley College Başvuru Tarihleri

ABD’de üniversite idealinizi gerçekleştirmek isteyenlerin başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir:

 • Güz dönemi: 1 Haziran
 • Bahar dönemi: 1 Kasım

Yurtdışında üniversite okuma hayalinizi en kesin yoldan gerçekleştirmek için mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. DVC Üniversitesi’ne başvuru yaparken ELT, size daima yol gösterecektir. Hem sorularınıza yanıt bulmak hem de süreci en doğru şekilde ilerletebilmek için ELT’ye ulaşma şansınız olacak. Başvuru işlemleri ve gerekli dokümanların tamamını, ELT’nin size özel belirlediği bir danışman ile beraber yürütebilirsiniz. Bu süreçteki her türlü soru, görüş ve problemlerinizi ELT’ye ulaşarak çözüme ulaştırabilirsiniz. Başvurudan Amerika’ya gidene kadarki sürecin tamamını destek alarak sorunsuz ve stressiz geçirebilirsiniz.