Citrus College

Citrus College

Citrus College

Citrus College, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Los Angeles şehrinin yaklaşık yirmi beş mil kuzeydoğusunda, San Gabriel Dağları’nın eteklerinde Glendora’da yer almaktadır. Citrus College, Los Angeles’deki en eski kolej olmanın yanında, Kaliforniya Eyaleti’ndeki en eski 6 kolej içerisindedir.100 yılı aşkın süredir hizmet veren bu kolej 1915 yılında topluluk koleji (community college) hareketini Kaliforniya’ya getirmeye yardımcı olan Dr. Floyd S. Hayden önderliğinde kurulmuştur.

1915’ten 1961’e kadar Citrus Birliği Lisesi Bölgesi’nde faaliyet gösteren kolej, Temmuz 1961’de, Azusa ve Glendora birleşik okul bölgelerini kapsayacak şekilde genişlemiştir. Daha sonra 1967 yılında Claremont, Duarte ve Monrovia okul bölgelerini de kapsayacak şekilde genişlemiştir. Günümüzde Citrus College, 104 dönümlük bir kampüste yer almaktadır. Kolejde şu anda kampüsün görünümünü değiştirecek şekilde büyük bir genişleme projesinin çalışmaları sürmektedir. 1915 yılında 27 öğrenciyle eğitime başlayan bu kolej günümüzde yılda 19.000’den  fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Dersler 16 haftalık bir takvimde (güz ve bahar dönemi) ve geleneksel olmayan çeşitli zamanlama seçeneklerinde sunulmaktadır. Örnek olarak; yaz okulları, çevrimiçi (online) eğitim kursları ve akşam dersleri gibi isteğe bağlı ders zamanları bulunmaktadır. Okul ön lisans seviyesinde eğitim vermektedir. Buna ek olarak bazı alanlarda sertifikalar da vermektedir.

Citrus College, Yüksek Eğitim Akreditasyonu Konseyi (Council For Higher Education Accreditation) ve ABD Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bir kurumsal akreditasyon kuruluşu olan Topluluk Kolejleri ve Ortaokullar İçin Akreditasyon Komisyonu (Accrediting Commission for Community and Junior Colleges), Batı Okullar ve Kolejler Birliği (Western Association Schools and Colleges) tarafından akredite edilmiştir.

Citrus College‘ın Citrus Bulvarı’nda bulunan tek kampüsü vardır. Bu kampüste; Beysbol sahası, Kitap satış yeri, Futbol sahası, Golf eğitim sahası, kütüphane, Sanat merkezi, Fiziksel eğitim merkezi (Genel olarak jimnastik ile alakalı), Stadyum, Teknoloji merkezi, Tenis kortu, Kafeterya, Bilgisayar merkezi, Diş Hekimliği, Engelli öğrenci merkezi, Fitness Center, Dil merkezi, Sağlık merkezi, Tiyatro, SPA ve daha bir çok imkan ve tesis bulunmaktadır.

ELT; ABD’de lisans ya da lisans üstü eğitim almayı düşünenler için başvuru, kayıt, konaklama ve buna benzer temel konularda öğrencilere destek olmaktadır. Citrus College bünyesinde yer alan bölümlerden sizin için en uygun olanını ELT aracılığıyla seçebilirsiniz. Uzun yıllardır yurtdışı eğitiminde verdiği kaliteli hizmet ile yurt dışında eğitim ya da dil kursu denilince akla ilk gelen kurumlardan biri olan ELT, kariyeriniz için en önemli kararları verirken her zaman sizin yanınızda olmaktan memnuniyet duyar.

Citrus College Bölümler ve Verilen Sertifikalar

Citrus Koleji (Citrus College)’nde 50 bölümde ön lisans eğitimi verilmektedir.

Bölümler (İngilizce)SömestrYıllık Eğitim Harcı
Associate Degree 2 Yıl
Art History (Sanat Tarihi)4$9.252
Biology (Biyoloji)4$9.252
Business Administration (İşletme Yönetimi)4$9.252
Communication Studies (İletişim Çalışmaları)4$9.252
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)4$9.252
Early Childhood Education (Okul Öncesi Öğretmenliği)4$9.252
Economics (Ekonomi)4$9.252
Global Studies (Global Çalışmalar)4$9.252
English (İngiliz Dili)4$9.252
History (Tarih)4$9.252
Journalism (Gazetecilik)4$9.252
Mathematics (Matematik)4$9.252
Nutrition and Dietetics (Beslenme ve Diyetetik)4$9.252
Philosophy (Felsefe)4$9.252
Physics (Fizik)4$9.252
Political Science (Siyaset Bilimi)4$9.252
Psychology (Psikoloji)4$9.252
Public Health Science (Halk Sağlığı Bilimi)4$9.252
Sociology (Sosyoloji)4$9.252
Studio Arts (Stüdyo Sanatları)4$9.252
Automotive Technology (Otomotiv Teknolojileri)4$9.252
Biotechnology (Biyoteknoloji)4$9.252
Business (İşletme)4$9.252
Water Technology (Su Teknolojileri)4$9.252

Yukarıdaki bölümlere ek olarak okulda çeşitli kariyer alanları veya teknik konularda sertifikalar verilmektedir. Bu sertifikalar iş bulma ve kariyer gelişimi için kullanılabilir. Sertifika alabilmek için bir öğrencinin 18 ünitelik ya da daha fazla eğitim alması gerekebilir. Bu durum alınacak olan sertifikaya bağlıdır. Citrus College’da; Muhasebe, İdari ofis meslekleri, Mimari tasarım, Ses kayıt teknolojisi, Otomotiv bakım ve aydınlatma, Otomotiv araştırma ve geliştirme, Otomotiv servis, Aktarma organları uzmanı, İşletme bilgi uzmanı, Seramik, Çocuk gelişimi öğretmeni, Yapı denetimi, İnşaat yönetimi, İnşaat kalite kontrolü, Kozmetoloji gibi konularda sertifika verilmektedir.

Citrus College Konaklama Seçenekleri

Yurt dışında eğitim almayı düşünürken üzerinde en çok durulan konulardan biri de konaklama imkanlarıdır. Küreselleşen dünyada uluslararası öğrenci sayısı da artmakta bu kapsamda üniversitelerin sunduğu konaklama imkanları da gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Citrus College’ın yaptığı bir hesaba göre, 2 dönemlik (2 sömestr, 1 akademik yıl) öğrenci masrafı 21,400$ (Sağlık Sigortası, Kitap masrafları ve yaşam maliyeti dahil) olarak hesaplanmıştır. Bu hesapta konaklama ücretinin dahil olup olmadığına dair bir cümle yazmamaktadır.

Okul  tarafından 2 çeşit konaklama imkanı sunulmaktadır. Bunlar;

  • Aile yanı konaklama: Amerikan aile kültürünü öğrenmek ve bu aile ile İngilizce konuşurken dil bilgisini geliştirmek için iyi bir fırsattır. okulun önerdiği ailelerin bazıları koleje yürüme mesafesinde, bazıları ise bir otobüslük mesafededir. Her ailenin öğrenciye karşı davranışı farklı olabilir. Bazı aileler misafir ettiği öğrencilere yemek ve oda sağlarken bazıları sadece oda imkanı verebilir. Citrus College’ın anlaşmalı olduğu firmalardan biri olan ISTUDENTLINK firmasının internet sitesinde 30 günlük konaklama ücretleri; yemek ve oda için 900$, sadece oda için 700$ olarak belirtilmiştir.
  • Daire kiralama: Citrus College’da eğitim alırken aile yanında değil de kendi kiraladığı dairede (apartman dairesi) kalmak isteyenler için daire kiralama seçeneği sunulmaktadır. Birkaç öğrenci bir araya gelerek bir daire kiralayabilirler. okulun önerdiği daire kiralama sitelerinden APARTMENTFINDER sitesinde; bir oda, mutfak, banyo-tuvalet ve kiler (veya gardırop) içeren en ucuz bir dairenin aylık kirası 450$ olarak gösterilmiştir.

Los Angeles Şehri

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin New York şehrinden sonra en büyük ikinci şehri olan Los Angeles, Kaliforniya eyaletinde bulunmaktadır. Bu şehrin adı; İspanyolca’da “Melekler” anlamına gelmektedir. 1781 yılında keşfedilen bu şehir ABD’nin hareketli metropolleri arasındadır.

Los Angeles Şehri; Hollywood bölgesi ve Disneyland, USC School of Cinematic Arts gibi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. San Francisco ve Las Vegas’a komşudur. Her eyalette farklı yasalara sahip olabilen ABD’de, şehirlerin resmi dili de farklı olabilmektedir. Los Angeles’da resmi dil olarak; İngilizce, İspanyolca ve Çince kabul edilir. Los Angeles’da İngilizce’den sonra en çok konuşulan dil İspanyolca’dır.

Los Angeles’de tropikal iklim ve Akdeniz ikliminin etkileri hissedilir. Hiçbir zaman çok sıcak veya çok soğuk olmayan Los Angeles, dört mevsim ziyaret edilebilir. Kış aylarında ılık ve az yağışlı, yaz aylarında ise aşırı sıcak olmayan bu şehir yaz mevsiminde ziyaretçi akımına uğrar. Dünyanın en çok merak edilen şehirlerinden biri olan Los Angeles, turistler için harika konaklama fırsatları sunmaktadır. Los Angeles’da her kesime ve her bütçeye hitap eden çeşitli oteller bulunmaktadır.

Büyük bir şehir olan Los Angeles’da gezilecek yerlerin mesafesinin genelde birbirine uzak olduğu söylenebilir. Örnek olarak; Hollywood ile şehir merkezi arası araba ile yaklaşık 35-40 dakika sürmektedir. Bu nedenle bu şehirde en iyi ulaşım seçeneklerinden biri günlüğü 20 dolardan başlayan ücretlerle araba kiralamaktır. Los Angeles’da altı farklı metro hattı vardır ve metrolar 05:00-00:00 arası çalışmaktadır. Rapid ve Local olmak üzere iki türlü otobüs seferi bulunmaktadır. Rapid olan kırmızı renkli otobüslere binerseniz gideceğiniz yere daha hızlı ulaşabilirsiniz.