Orange Coast College

Orange Coast College

Orange Coast College

Orange Coast College, Amerika’da hayallerin merkezi California’da bulunmaktadır. Her öğrencinin hayali olan California’da bulunan Orange Coast College, öğrencilerini yenilenen müfredatıyla olabilecek en iyi seviyede ağırlamaktadır. Orange Coast College (OCC) etkili programlarıyla 1947 yılında Costa Mesa bölgesinde kurulmuştur. Köklü ve modern yapısıyla Orange College, birbirinden farklı ilgi odaklı çalışma alanları sunmaktadır. Orange Coast College, öğrencilerine bu zengin öğrenim programının yanı sıra, sertifika programları ve İngilizce kursları da sunmaktadır. Başladıkları iki yıllık tamamlayan öğrenciler; dünyaca tanınan kurumlara yerleşebilmektedir.

Amerika’daki eğitim sistemine bakıldığında Avrupa’da bulunan çoğu kuruluştan süre ve program yönüyle farklılık gösterdiğini görürüz. Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için Amerika’nın revaçta olmasının asıl sebebi de bu farkıdır. Zira öğrencilerin ilgi alanlarına yönelerek başarının kaçınılmaz olduğunu savunan OCC gibi kurumlar, Ayrıca OCC’nin bir devlet kurumu oluşu da öğrencilerin yüzünü maddi açıdan güldürmektedir. Amerika’da bulunan pek çok eğitim kurumundan daha uygun fırsatlar sunması sebebiyle öğrenciler arasında her geçen yıl popülerliğini artırmaktadır. Ayrıca OCC’de öğrencilere 2 senelik eğitimlerinden sonra geçiş taahhüdü veren transfer programları bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı ise UC TAG (University of California Transfer Admissions Guarantee), CSU ADT (California State University Associate Degree for Transfer) ve UCLA TAP (Transfer Alliance Program) olarak sıralanabilir.

California Öğrenci Yaşamı Hakkında

Amerika’nın dünyaca bilinen eyaletlerinden birinde konumlanması sebebiyle OCC, öğrencilerine pek çok alanda fırsat sunmaktadır. Bu fırsatlardan biri ise, California’da dünyaca bilinen müzelere, sergilere, sanat galerilerine olan kolay erişim imkânıdır. Merkezin renkli yaşamına katılıp eğitim hayatlarında iz bırakmak isteyen öğrencilerin sayısı oldukça yüksektir. OCC’nin bünyesinde bulunan yaklaşık 25.000 öğrenci ile yapılan anketlerde bu sonuç açıkça görülmektedir. Kendine has renkli öğrenci doğasıyla uluslararası öğrencilerin de yüksek oranda ilgisini çekmektedir. Amerika’da üniversite eğitimi almak için Orange Coast College‘ı seçen öğrenciler, California’nın benzersiz doğasıyla özdeşleşip ikliminin de tadını çıkarıyor. OCC, bundan da faydalanarak öğrencilere her alanda stressiz bir ortam sunmaktadır. Öğrenciler, dilediğince sosyalleşmekte ve böylece eşsiz bir öğrencilik hayatı yaşamaktadır. Kampüs, California’nın nabzının attığı şehir merkezinde, yeşilin ve renkli mimari yapıların eşsiz uyumuyla göz doldurmaktadır. Ayrıca yapıların yalnızca öğrenci bazlı yapılmış olması da öğrenciler için büyük bir artı anlamına gelmektedir. Öğrencilerin kendi sektörlerindeki öz gelişimlerine yönelik düzenlenen aktiviteler, tanışma ve kültür kapsamında birçok faaliyet düzenlenmektedir. Öğrencilerin gerek kampüs içerisinde gerekse şehir merkezinin her bölgesinde kendisini geliştirebileceği aktiviteler de mevcuttur. Bunların başında; sanat toplulukları, sağlık-yaşam, spor gibi alanlar gelmektedir. Böylelikle, bu alanlara yönelen öğrenciler hem bireysel hem sosyal alanda yetkin hale gelmektedir.

Orange Coast College Kampüs Bilgisi

Amerika’da eğitim kapsamında olağanüstü fırsatlar sunan OCC’yi tercih etmek ilk adım. Sonrasında ise kampüs araştırması gelmektedir. Kampüsün ulaşım ağlarıyla sarılı bir alanda bulunması ve oldukça geniş bir alana sahip olması büyük bir artı. Kampüste, öğrenciler yenilenen tesislerle keyifli vakit geçirebilmektedir. Kampüs içerisinde öğrenciler için özel olarak geliştirilen çalışma alanları, eğlence mekânları bulunmaktadır. Kampüste bir de büyük bir kütüphane bulunmaktadır.

Orange Coast College Bölümler/Programlar

Amerika’da lisans eğitimi, sertifika veya İngilizce hazırlık programlarına katılmak için OCC’yi tercih eden öğrenciler, aşağıdaki alanlarda eğitim alma olanağına sahiptir.

Bölümler (İngilizce)SömestrYıllık Eğitim Harcı
Associate Degree 2 Yıl
Advertising (Reklamcılık)4$7.690
Acting / Directing (Oyunculuk / Yönetmenlik)4$7.690
Advertising and Public Relations (Reklamcılık ve Halkla İlişkiler)4$7.690
Aerospace Engineering / Technology (Havacılık ve Uzay Mühendisliği / Teknolojisi)4$7.690
Aerospace Scince (Havacılık ve Uzay Bilimi)4$7.690
American History (Amerikan Tarihi)4$7.690
American Literature (Amerikan Edebiyatı)4$7.690
Anthropology (Antropoloji)4$7.690
Applied Computer Information Systems (Uygulumalı Bilgisayar Bilgi Sistemleri)4$7.690
Architecture (Mimarlık)4$7.690
Art / Fine Art (Sanat / Güzel Sanatlar)4$7.690
Astronomy (Astronomi)4$7.690
Aviation Maintenance (Havacılık Bakımı)4$7.690
Biological Science (Biyolojikal Bilim)4$7.690
Broadcast Journalism (Yayıncılık Gazeteciliği)4$7.690
Business Administration (İşletme Yönetimi)4$7.690
Business Administration and Management (İşletme ve Yönetim)4$7.690
Chemistry (Kimya)4$7.690
Computer / Information Sciences (Bilgisayar / Bilgi Bilimleri)4$7.690
Computer Application Developer (Bilgisayar Uygulamaları Geliştirme)4$7.690
Computer Art and Design (Bilgisayar Sanatı ve Tasarım)4$7.690
Computer Programming (Bilgisayar Programcılığı)4$7.690
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)4$7.690
Construction Technology (İnşaat Teknolojisi)4$7.690
Design / Visual Communications (Tasarım / Görsel İletişim)4$7.690
Dietetics (Diyetetik)4$7.690
Digital Art (Dijital Sanat)4$7.690
Economics (Ekonomi)4$7.690
Electronic Technology (Elektronik Teknolojileri)4$7.690
Electronic Engineering Technology (Elektronik Mühendisliği Teknolojileri)4$7.690
Fashion Design (Moda Tasarımı)4$7.690
Film, Television and Electronic Media (Film, Televizyon ve Elektronik Medya)4$7.690
Food Service Management (Yiyecek Servis Yönetimi)4$7.690
Graphic Design  (Grafik Tasarım)4$7.690
Hotel Management (Otel Yönetimi)4$7.690
Human Resources Management (İnsan Kaynakları Yönetimi)4$7.690
Industrial Technology (Endüstriyel Teknoloji)4$7.690
Interior Design (İç Tasarım)4$7.690
International Business (Uluslararası İşletme)4$7.690
International Business Marketing (Uluslararası İşletme Pazarlaması)4$7.690
Journalism (Gazetecilik)4$7.690
Liberal Arts and Studies (Liberal Sanatlar ve Çalışmalar)4$7.690
Machine Technology (Makine Teknolojileri)4$7.690
Management (Yönetim)4$7.690
Marketing (Pazarlama)4$7.690
Mathematics (Matematik)4$7.690
Philosophy (Felsefe)4$7.690
Photography (Fotoğrafçılık)4$7.690
Political Science (Siyaset Bilimi)4$7.690
Psychology (Psikoloji)4$7.690
Sales Marketing and Event (Satış Pazarlama ve Organizasyon)4$7.690
Sociology (Sosyoloji)4$7.690
Physics Education (Beden Eğitimi)4$7.690
Nutrition Science (Beslenme Bilimi)4$7.690

Orange Coast College Bölüm/Program Ücretleri

Amerika’da üniversite okumak için Orange Coast College’a yurtdışından başvuru yapan öğrencilerin ödemesi gereken ücretler süreye ve programlara göre değişmektedir. Bölüm ücreti özetle şu şekildedir:

 • Yıllık uluslararası öğrenci ücreti 5.000-10.000 USD

California’da eğitim almak isteyen öğrencilerimizin aşağıdaki tahmini yaşama bedellerini bilmesinde de fayda var:

 • Ulaşım: Bölgeden bölgeye ulaşım ücretleri değişse de bir öğrenci, kartına aylık olarak yaklaşık olarak 89 USD yükleme yapmak durumundadır.
 • Konaklama: Net olarak bir ücret belirlenmesi zor olsa da paylaşımlı ev ya da yurt konaklaması için öğrenci masrafı yaklaşık 750 USD olacaktır.
 • Mutfak Masrafı: Mutfak için harcayacağınız tutar ise, Amerika’da alışveriş yapacağınız yerlere göre değişmektedir. İhtiyaçlarınız için uygun fiyatlı bir alışveriş merkezi veya marketten alışveriş yapmanız halinde yaklaşık tutar 250 USD arasında değişmektedir.
 • Sağlık sigortası: Özel olarak sağlık sigortası yaptırmak isterseniz ise bu da aylık 50 USD’ye denk gelmektedir. ELT, en uygun ve kapsamlı sigortalar hakkında profesyonel destek sunmaktadır.

Orange Coast College Başvuru ve Kabul Şartları

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler öncelikle OCC için kayıt bedeli ödememektedir. Aşağıda belirtilen kriterleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır:

 • En az lise mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Bitirilen okulun onaylı diploması ve derslerin onaylı transkripti
 • IELTS 5.0
 • Başvuru formu
 • Bitirilen okulların / bölümlerin / programların diploma asılları
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi

Orange Coast College Konaklama

Orange Coast College; öğrencilerine kampüs içinde konaklama sunan California’daki tek devlet okuludur. Öğrencilere bu yönüyle büyük kolaylıklar sağlaması sebebiyle de öğrenciler konaklamada güçlük çekmemektedir. Yaklaşık olarak 700-900 USD civarında bedel ödeyen öğrenciler, kampüse ve derslere gidip gelmekte sıkıntı çekmemektedirler. Ayrıca, Amerika’da yaşayan insanlar evlerinin bir veya birkaç odasını öğrencilere açmaktan büyük mutluluk duymaktadırlar. Öğrencilerin aile evinde kalması, Amerika’da sık görülen bir durumdur. Böylelikle güvenli ve konforlu bir seçenek olan aile evinde kalma alternatifi, öğrenciler için de kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, öğrenciler şehir merkezinde dilerlerse tek başına, isterlerse birkaç arkadaşı ile beraber eve çıkma şansına da sahip.

Orange Coast College Başvuru Tarihleri

Amerika’da üniversite idealinizi gerçekleştirmek için kısıtlı başvuru tarihini kaçırmamakta fayda var. Orange Coast College, başvurularını her sene güz, bahar, kış ve yaz döneminde açmaktadır. Son başvurular ise Ocak ve Nisan sonunda yapılmaktadır.

Yurtdışında üniversite okumak hayalinize bir adım daha yaklaştınız. İstenen belgeler ve ilgili dokümanlarla hayalinizi gerçekleştirmek için mutlaka destek almalısınız. Başvurudan Amerika’ya gidene kadarki süreci stressiz bir şekilde geçirebilmek için EFT’ye sorularınızı iletebilirsiniz. Başvuru, kabul ve yerleşme süreçlerinde destek almak için ELT’ye danışabilirsiniz. Görüş ve problemleriniz için her zaman ELT’ye ulaşabilirsiniz.