Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında Mimarlık Okumak

Türkiye’de en çok tercih edilen ve en popüler mesleklerin başında gelen mimarlık, bir çok devlet ve vakıf üniversitesinde mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve dekorasyon, peyzaj mimarlığı gibi alanlarda verilmektedir. Son yıllarda açılan üniversite sayısı, üniversitelerde mimarlık bölümlerindeki akademisyen sayılarını düşürmüş, akademik kalitede ister istemez bir azalmaya neden olmuştur. Özellikle yeni açılan vakıf üniversitelerindeki akademisyenler birkaç üniversitede birden ders vermekte, bu da öğrenci – hoca ilişkisine olumsuz etki etmekte, kalabalık sınıf ortamında interaktif eğitimin önüne geçmektedir.

Yurtdışında mimarlık eğitimi en çok tercih edilen bölümlerdendir. Avrupa birliği ya da deniz aşırı ülkelerdeki çok farklı mimarlık eğitimleri, bu ülkelerin mimari ve sanat tarihiyle ilgili olmakla beraber şehirleşme kültürlerinin bir parçasıdır. Amerika, İngiltere, İrlanda, Macaristan, Polonya, Çekya ve Ukrayna gibi ülkeler mimarlık eğitimi için en fazla başvuru yapılan ülkelerdendir.

Yurt dışında mimarlık eğitimi bazı ülkelerden 3 ya da 4 yıl olarak verilirken kimi ülkelerde 5 yıllık combo program olarak verilmektedir. 5 yıllık mimarlık bölümleri lisans ve yüksek lisans eğitimini içerir ve mezuniyette yüksek mimar diploması verilir. Yani 5 yıllık süreç içerisinde mimarlık alanında yüksek lisans eğitimi de alınmış olup akademik seviye olarak yüksek lisans diplomasına da sahip olunur.

Aşağıda yurtdışında mimarlık okumak için en fazla tercih edilen ülkelerden bazılarını görebilir, ücretsiz bilgi almak için size en yakın ELT ofisine uğrayabilirsiniz.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Budapeşte Teknik Üniversitesi Mimarlık 6.400 Euro
Macaristan Pecs Üniversitesi Mimarlık 7.600 Euro
Polonya Varşova Teknik Üniversitesi Mimarlık 4.000 Euro
Polonya Poznan Teknik Üniversitesi Mimarlık 2.200 Euro
Polonya Lodz Teknik Üniversitesi Mimarlık 4.000 Euro
Almanya Wuppertal Üniversitesi Mimarlık 350 – 500 Euro
Ukrayna Sumy Tarım Üniversitesi Mimarlık 1.800 USD
Ukrayna Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık 1.700 USD
Amerika Academy of Art University San Francisco Mimarlık 22.000$
Kanada Algonquin College Mimari Teknikerlik 16.000 CAD
İngiltere Brighton Üniversitesi Mimarlık 14.600£
İngiltere University of Greenwich Mimarlık 13.500£
İrlanda IT Sligo İç Tasarım ve Mimarlık 10.500€
İrlanda Dublin Teknoloji Üniversitesi Mimarlık 12.500€
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank