VANCOUVER HAKKINDA

Vancouver, Kanada’nın batısında British Kolombiya eyaletinde bulunan kıyı ve liman şehridir. Ülkenin üçüncü büyük şehri olan Vancouver farklı etnik grupların bünyesinde yaşadığı kozmopolit bir kenttir. En yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olan şehrin nüfusu 2.600.000’dir. Şehir genel olarak doğu tarafı, batı tarafı ve şehir merkezi olmak üzere üçe ayrılmıştır. Ve her bir bölgenin kendine özgü çekici yanları bulunmaktadır. Şehir merkezi daha çok finans, iş, eğlence ve alışverişin yoğunlaştığı bir bölgedir.

Vancouver doğal güzellikleri dışında eğitim kalitesi ile de en çok tercih edilen şehirler arasında yer almaktadır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Öğrencilere tanınan yarı zamanlı çalışma hakkı, öğrencilerin bu şehri tercih etmelerini sağlamaktadır. Çok fazla turist tarafından da tercih edilen şehrin nüfusu her geçen yıl artmaktadır ve Kanada’nın en kozmopolit şehirleri arasında yer almaktadır.

VANCUVER'DE DİL EĞİTİMİ

Kanada’nın en büyük üçüncü şehri olan Vancouver, çok fazla etnik gruba ev sahipliği yapan kozmopolit şehirlerden bir tanesidir. Şehrin çok düzgün olan cadde ve sokakları, her zaman dolu olan kütüphaneleri, birbirinden güzel parkları ile Vancouver dünyanın en modern ve yaşanılası şehirlerinden bir tanesidir.

Yurtdışında ya da Kanada’da üniversite eğitimi almak için İngilizcesi yeterli olmayan, kendini İngilizce ve iş anlamında geliştirmek isteyen birçok öğrencinin ilk tercihi her zaman Vancouver olmuştur. Kanada’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Vancouver da her yıl dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrenciler tarafından tercih edilen akademik olarak dünya sıralamalarında yer alan üniversite ve kolejlere ev sahipliği yapmaktadır. Vancouver, Kanada’nın dil anlamında en fazla çeşitlilik gösteren bir şehridir. İkinci bir dil olarak Fransızcayı tercih edenlerin her zaman ilk adresi olmuştur. Öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirde öğrenciler aktivitelerden, spora birçok etkinliği bir arada yapma imkânı bulmaktadırlar.

Huzurlu, güvenli ve yüksek standartlara sahip Vancouver’da dil eğitimi almak özellikle Türk öğrenciler tarafından her zaman tercih edilmektedir.

VANCOUVER'IN TARİHİ

Şehrin tarihi, ,ilk olarak “Granville denilen bir yerleşim yeri olarak kurulduğu zaman, 19. Yüzyılın sonlarına doğru kereste sanayiciliğinin yapıldığı dönemlere kadar uzanmaktadır. Su kenarında bulunan bu yer, zamanla iç kesime doğru büyüyerek önce Granville, daha sonra ise Kanada Pasifik demiryolu büyüdüğünde ve şehrin nüfusu arttığında Vancouver ( Kâşif Kaptan George Vancouver ) adını almıştır.1915 de Panama Kanalının açılmasından sonra kentte Amerika kıtasına ve Avrupa’ya tahıl ve kereste ihraç edilmeye başlandı.

VANCOUVER İKLİMİ

Vancouver, Kanada’nın en iyi iklimine sahip olan şehridir. Kışın ortalama 5-10 C, yazın ise 23 C de olan Vancouver ılıman bir iklime sahiptir. Günde ortalama 16 saat kadar gün ışığı vardır. Yağmurlu günleri çoğunlukta olup ılıman bir hava sıcaklığı vardır. Kar yağışı bazen Aralık veya Ocak aylarında görülmekte olup çok fazla bulunmamaktadır. Yaz mevsimi bunaltıcı bir etkiye sahip değildir. Genellikle 24-25 C seyreder. İklimi İngiltere ve Seattle bölgelerinin iklimine benzemektedir.

VANCOUVER'DA GEZİLECEK YERLER

Vancouver doğal güzelliklerin merkezi olarak bilinmektedir. Gezilmesi gerekenlerin başında gelen birkaç yer sırası ile şu şekildedir;

Gastown
Vancouver şehrinin en eski yerleşim yeri olarak bilinen Gastown, oldukça farklı kültürlerin bir arada bulunduğu bir bölgedir. 1792 yılında George Vancouver’ın buraya gelerek ilk yerleşim yeri olarak burayı belirlemesi üzerine bölgeyi önemli kılmıştır. Vancouver’ın en turistik olan bu yerde ünlü butikler, sanat galerileri, restoranlar ve müzeler bulunmaktadır.

Stanley Park
Vancouver’ın en popüler mekânlarından olan park, restoranları, hediyelik eşya satan dükkânları ve sahilleri ile ünlüdür. Stanley Park deniz, orman, park ve bahçelerini ziyarete gelenlere birçok aktivite imkânı da sunmaktadır.

Whistler Kayak Merkezi
Kanada’nın British Columbia’da yer alan en güzel mekânlarından birisidir. Özellikle kışın kalabalık olan mekân kış turizm açısından da oldukça önemlidir.

Granville Adası
False Creek bölgesinde yer alan ada, bir alışveriş bölgesidir. Aynı zamanda turizm ve eğlencenin de odak noktasıdır. Yaklaşık 2.500 kişinin yaşadığı adanın ülkeye ekonomik olarak katısı büyüktür.

Vancouver Akvaryumu
Stanley Park içerisinde ye alan akvaryum içerisinde yaklaşık 70.000 çeşit canlıyı barındırmaktadır. Su altı yaşamına merak duyan herkesin bu akvaryumu ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

English Bay
Şehrin batı bölgesinde bulunan plaj, 19. yüzyılda Kanada’nın ilk plajlarından biriydi. Yoğun gemi ve bot trafiği nedeni ile ne yazık ki artık denize girmek için tercih edilmese de güneşin batışını izlemek için bir uğrak yeridir.

VANCOUVER'DA YEME İÇME

Kozmopolit bir şehir olan Vancouver’da çok fazla yemek seçeneği bulunmaktadır ve Asya mutfağı ön plana çıkmaktadır. Vancouver, Kuzey Amerika’nın en iyi ve taze yiyeceklerini bulacağınız şehirdir.
Kanada’nın ulusal yemeği olan, üzerine peynir ve bir çeşit biberli et suyu olan gravy sosu dökülmüş patates kızartması Poutine mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. 1950’lerde Kanada’nın Doğu kıyısında bulunan Quebec eyaletinde yapıldığı ve daha sonra ise tüm ülkeye yayıldığı söylenmektedir.

VANCOUVER'DA ULAŞIM

Vancouver, Kanada’nın toplu taşıma araçlarını en rahat kullanabileceğiniz bir şehridir. Şehir içi ulaşım seçenekleri taksi, tren, otobüs veya araba kiralamadır. Şehirde otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Öğrenciler aylık sınırsız toplu taşıma kullanmak isterlerse ortalama 35 CAD ödemektedirler. Toplu taşıma bileti alırken dikkat gereken gideceğiniz bölgenin yakınlık ve uzaklığına göre bilet almalısınız. Yakın olan bölgelere Zone 1, orta mesafeli bölgelere Zone 2, uzak bölgelere ise Zone 3 bileti alınmalıdır.