Amerika Üniversiteleri Fiyatları

Amerika Üniversiteleri Fiyatları

Amerikada Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Karar Vermeden Önce İyi Düşünün!

Yurtdışında Eğitim Almak Türkiye’de Eğitim Almaktan Hem Daha Ekonomik Hem de Çok Daha Avantajlı Olabilir!

Birçok kişi gibi siz de hala yurtdışında eğitim almanın çok zengin olmayı gerektirdiğini düşünüyorsanız, bu sayfadaki bilgileri okuduktan sonra bu düşünceniz değişecektir. Maalesef ülkemizde halen binlerce kişi bu bilgiden yoksun olduğu için üniversite eğitimi alma umudunu yitirip hayata lise mezunu olarak devam ediyor, ya da vakıf üniversiteleri ya da özel üniversitelere yüksek ücretler ödeyerek kayıt oluyor. Oysa her bütçeye ve kritere uygun olarak yurtdışında üniversite sınavı zorunluluğu olmaksızın, YÖK onaylı, İngilizce eğitim alabilirsiniz. Üstelik alacak olduğunuz bu diplomalar size Türkiye’de eğitim alan birçok öğrenciye kıyasla önemli avantajları da yanında getirecektir.

Türkiye’de eğitim almanın maliyeti

Herşeyden önce belirtmekte fayda var ki, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın da bir maliyeti vardır. İster devlet üniversite , ister vakıf üniversitesinde okuyun, mutlaka üniversite öğrencisi olmanın belli masraflarıyla karşılaşacaksınız.Aşağıdaki tabloda Türkiye’de üniversite eğitimi alırken karşılaşacağınız maliyetleri detaylı olarak görebilirsiniz.

Devlet ÜniversitesiVakıf ÜniversiteleriKKTC Üniversiteleri
Aylık Konaklama500 TL1.000 TL1.000 TL
Aylık Beslenme400 TL700 TL750 TL
Aylık Ulaşım100 TL150 TL200 TL
Aylık Sigorta000
Aylık Çeşitli Giderler100 TL100 TL150 TL
Aylık Gider toplamı1.100 TL1.570 TL2.100 TL
Yıllık Gider Toplamı (10 ay)11.000 TL15.700 TL21.000 TL
Yıllık Eğitim Ücreti800 TL18.000 TL17.000 TL
Yıllık Genel Toplam11.800 TL33.700 TL38.000 TL

**** Tablolarda belirtilen değerler genel bilgilendirme amaçlı olup, aynı kategoride birçok seçeneğin ortalamaları alınarak oluşturulmuştur.*****

Amerika’da eğitim almanın maliyeti

Ülkelere Göre Karşılaştırmalı Yıllık Maliyetler

Yurtdışında eğitim maliyetleri gideceğiniz ülke, eğitim alacağınız şehir, üniversite ve bölüme göre değişiklik gösterir. Ancak aşağıdaki tablo ülkelere göre size yaklaşık bir değerlendirme yapabilmeniz için önemli bir referans bilgi olacaktır. Tabloda açıkça görüldüğü gibi, yurtdışında kaliteli ve YÖK onaylı bir üniversite eğitimi almanın maliyeti birçok ülkede, ülkemizdeki ve Kıbrıs’ta bulunan vakıf üniversitelerine göre ya daha ekonomik ya da yaklaşık aynı maliyettedir.

ABDİngiltereAvustralyaKanadaİrlanda
Aylık Konaklama900 $600 GBP650 AU$700 CAD600 €
Aylık Beslenme450 $350 GBP450AU $400 CAD350 €
Aylık Ulaşım85 $75 GBP100 AU$90 CAD 50 €
Aylık Sigorta60 $0 GBP60 AU$60 CAD0 €
Aylık Çeşitli Giderler150 $100 GBP100 AU$150 CAD100€
Aylık Gider toplamı1.645 $1.125 GBP1.360 AU$1400 CAD1100 €
Yıllık Gider Toplamı (10 ay)16.450 $11.250 GBP13.600 AU$14.000 CAD11.000 €
Yıllık Eğitim Ücreti17.500 $12.000 GBP17.000 AU$13.500 CAD8.000 €
Yıllık Genel Toplam33.950 $23.250 GBP30.600 AU$27.500 CAD19.000 €

Yukarıdaki tablolar dikkatle incelendiğinde çıkacak sonuç; üniversite eğitimi almak için yurtdışındaki olanakları değerlendirmenin herkes için mümkün olduğudur. Ülkemizdeki sınav sistemi nedeniyle istediğiniz kalitede bir üniversiteye giremiyorsanız, ya da istediğiniz bölümü okuyamıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden yurtdışı eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Hatta artık birçok öğrenci yurtdışında eğitim almanın ülkemizdeki birçok üniversiteye kıyasla çok daha mantıklı olduğu analizini yapmakta ve üniversite sınavına dahi girmeye gerek görmeden başvurularını başlatmaktadır

Yurtdışında Üniversite Eğitimi almak, özellikle Türkiye’deki Özel ve Vakıf Üniversitelerine kıyasla birçok kritere göre
daha avantajlı ve mantıklıdır

Vakıf ÜniversiteleriYurtdışında Üniversite
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Öğrencin üniversite yerleştirme sınavında başarılı olması gerekmekte. Buna ek olarak yine de birçok öğrenci potansiyel olarak uygun olduğu bölümü okuyamamaktadır.Üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Öğrencileri lise eğitimlerine uygun olan herhangi bir bölümde okuyabilirler. İdeallerine ulaşabilirler.
Kriter: Eğitim sürecinde başarı
Öğrenci çoğu zaman istemediği bir üniversitede ve bölümde okuduğu için motivasyon sorunu yaşar ve başarı göstermesi zordur.Öğrenci idealindeki bölümü okumanın verdiği motivasyonla eğitim alır, başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Kriter: 4 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin elinde SADECE DİPLOMA olur. Dil eğitimi genellikle yetersiz olduğundan ve pratik imkanı olmadığından öğrenciler büyük çoğunlukla vasat bir İngilizceyle mezun olur.Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi. Eğitim süresi 3 yıl olduğundan üçüncü yılın ardından öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışarak geçirebilir, hem iş tecrübesi edinir hem de 20-30 bin TL kazanır. Bu sayede 3 yıl boyunca harcamış olduğu giderlerin önemli bir bölümünü kazanmaya başlar.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesinden alınan bir diplomanın iş dünyasında bir prestiji yoktur. Yüz binlerce üniversiteli işsizin bulunduğu ülkemizde herhangi bir tercih sebebi oluşturmaz. İlerleyen iş yaşamında kariyer planına herhangi bir etkisi olmaz, kişinin meslek hayatında yükselmesine katkısı olmaz.Öğrenci yurtdışında YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir. Avrupa birliği diplomaları ABD, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve rağbet görmektedir. Yurtdışında eğitim almış biri, birçok işveren tarafından daha olgun, ailesine bağımlılığı bitmiş ve kendine güveni gelişmiş başarılı kişiler olarak değerlendirilir.
Kriter: Yabancı dil öğrenimi
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi alıp da iyi derece İngilizce konuşabilen öğrencilerin sayısı çok azdır. Genellikle teoride kalan, gramer odaklı eğitim sonucunda öğrenciler vasat bir dil seviyesiyle mezun olurlar ve daha sonra bu eksiklerini gidermek için de dil kurslarına gitmek zorunda kalırlar. Özellikle İngilizce seviyesi çok iyi düzeyde olmayan adayların nitelikli işlerde çalışabilmesi neredeyse imkansızdır.Yurtdışındaki üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra, içinde bulunulan uluslararası topluluk nedeniyle öğrenciler kampüslerinde ve diğer öğrenciler ve öğretim üyeleriyle İngilizce iletişim kurmak zorunda olduklarından İngilizceleri mükemmelleşir. Öğrenciler ayrıca bulundukları ülkenin ana dilini de zaman içinde rahatlıkla öğrenirler. Bu özellikleri onlara önemli bir tercih edilme nedeni oluşturur.
Kriter: Kazandırdığı vizyon ve kişisel gelişime katkısı
Üniversite hayatı bireylerin geleceklerini şekillendirecek olan kişisel gelişim süreçlerinin temel taşıdır. Bu aşamada öğrencinin sadece aldığı dersler değil, bulunduğu sosyal ortam, yaşadığı şehrin imkanları ve kültürel açılımları çok önemlidir. Sözgelimi İstanbul’un merkezinde eğitim alan bir öğrenci ile, Anadolu’nun küçük bir ili ya da ilçesinde, Kıbrıs’ta, ya da İstanbul’un uzak ilçelerinde eğitim alan öğrencinin kişisel gelişim anlamındaki edinimleri arasında uçurumlar vardır. Şehircilik, kültür, sanat, spor, tarih, ulaşım ve diğer olanaklar açısından yetersiz ya da kötü yaşam standartları sunan bir kampüs ve şehir, öğrencinin vizyonu ve kişisel gelişimine bir katkı sağlamamakla birlikte, öğrencide ciddi manada özgüven kaybına neden olur. Bu tarz eğitim alan öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra dahi birçok işlerini ailelerinden destek ve refakat almadan yapamayan bireyler olmakta ve bu öğrenciler hayatta genellikle başarısız olmaktadır.Yurtdışında köklü üniversitelerin kampüslerinde eğitim alan öğrenciler kişisel gelişim ve özgüven açısından büyük avantajlar sağlar. Başka ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte yaşam, yeni hobiler ve aktiviteler, birçok farklı şehir ve ülkeyi görebilme olanakları öğrencilerin hayata tam donanımlı, kendine güveni olan, bağımsız ve iş yaşamına hazır bireyler olarak mezun olmalarını sağlar. Uygulanan interaktif eğitim modelleri ile öğrencilere dünya vatandaşlığı vizyonu kazanmayı sağlamaktadır.

Yurtdışında üniversite eğitimi maliyetleri

(Grafiği büyütmek için üzerine tıklayınız)
Karşılaştırmalı maliyet tablosu