Goethe-Institut

Goethe-Institut

Goethe-Institut Almanca Kursu

Almanya’nın En Köklü Dil Eğitim Kuruluşu
Almanya’da kurulu, tüm dünyada Almancayı ve Alman kültürünü tanıtan bir kültür enstitüsü olan Goethe, yaygın eğitim ağı ile ön plana çıkmaktadır. Goethe Institut hemen hemen her ülkede yer alan eğitim büroları ile uluslararası bir üne sahiptir. Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir’de olmak üzere 3 şubesi bulunmaktadır. Uluslararası kültürel işbirliklerinin içerisinde daima yer alan kuruluş yalnızca dil eğitimini sağlamakla kalmaz, öğrencilerine Alman kültürünü de detaylı bir biçimde öğretir. 60 yıldan uzun bir süredir faaliyet gösteren enstitü birçok insanın Almanya ve Almanca ile tanışmasına ön ayak olmuştur. Almanya ve Alman kültürü ile yakından ilgilenen ve bunu yaymayı hedefleyen bir kurum olmasına rağmen Goethe Enstitüsü’nün hiçbir siyasi bağlılığı yoktur. Bağımsız bir kuruluştur. Türkiye’de yalnızca 3 şehirde yer almalarına rağmen birçok farklı şehir ile doğrudan temas halinde olan enstitü Türk eğitim sisteminde Almancanın kalıcı olması için çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda Almanca kitapların Türkçeye çevrilmesi yönünde çalışmalar yürüten enstitü iki ülke arasındaki kültürel alışverişe de katkı sağlamaktadır.

Goethe Enstitüsü, Türkiye’de de Almanca eğitimi vermesine karşın, kurumun Almanya’da Almanca öğretimi her zaman çok daha fazla tercih edilmektedir. Bu sayede öğrendiklerinizi birebir deneyimleme fırsatına sahip olacaksınız. Goethe Enstitüsü, Almanya’da; Berlin, Bonn, Bremen, Dresden, Düsseldorf, Frankfurt, Freiburg, Göttingen, Hamburg, Heidelberg, Mannheim, Münih, Schwabisch Hall’da Almanca eğitimi veriyor. Kendinize en yakın hissettiğiniz kurs merkezini Almanya’da dil eğitimi almak için seçebilirsiniz.

Goethe Institut Eğitim Sistemi

Goethe Enstitüsü öğrencilerine birçok kurs seçeneği sunuyor. Kurslarda öğrencilere verilen eğitimler Öğretim ve öğrenim araştırmalarındaki son yeniliklere göre hazırlanmakta. Bu sebeple oldukça güncel ve de kültürlerarası düzeyde bulunmaktadır. Öğrenci ve eğitimciler daima temas halindedirler. İletişim yüksek tutulur ve bu sayede öğrenciler geldikleri şehirde yabancılık çekmezler.

Goethe Enstitüsünde eğitimin 6 seviyesi bulunur. Öğrencilerin kat ettikleri seviye sürekli ölçülür. Eksik kalınan noktalar belirlenerek öğrenciye etkili bir eğitim verilir. Enstitüde verilen eğitim standarttır ve öğrenci öğrendikleri bilgileri her daim sistem üzerinden online olarak derslere katılarak taze tutabileceklerdir. Eğitim kadrosu Almanca öğretmek konusunda özel eğitim alan öğretmenlerden oluşmaktadır. Her biri yüksek düzeyde Almanca bilgisine sahiplerdir. Enstitünün yaptığı sınavlar uluslararası geçerliliğe sahiptir ve birçok kurum tarafından kabul görmektedir.

Goethe Institut Dil Kursları

Yoğun Kurslar
Almanya’da dil eğitimi alacak öğrencilerimiz Goethe Institut gibi uluslararası bir kuruluşu seçeceklerse, kurslar aşağıdaki gibi sürelerine göre çeşitlendirilirler; Yoğun 2, Yoğun 4, Yoğun 8, Yoğun 2 Dil ve Kültür, Almanca 50 Plus (50 yaş üzeri katılımcılar), Vario ve Heidelberg Yaz Kursu.

  • Yoğun 2: 2 hafta süren 45 ders.
  • Yoğun 4: 4 hafta süren 85 ders.
  • Yoğun 8: 8 hafta süren 170 ders.
  • Yoğun 4 Plus: 4 hafta süren 80 ders + 32 ders alıştırma
  • Yoğun 2 Dil ve Kültür: 2 hafta süren 50 ders
  • Heidelberg Yaz Kursu: 2 hafta süren 40 ders
  • Almanca 50 Plus: 2 hafta süren 40 ders
  • Vario: Hızlandırılmış 1 hafta süren Almanca eğitimi.

Akşam Kursları
Kursların yoğunluğu ve eğitim programı kurs merkezlerine göre farklılık gösteriyor. Bu yüzden akşam kurslarına katılmak isteyen kişilerin kurs tarihleri, seçenekleri ile ilgili gitmeyi düşündükleri kurs merkezine danışmaları gerekmektedir.

Sınavlara Hazırlık
Goethe Enstitüsü TestDaF, DSH ve C2 sınavları için hazırlık dersleri sunmakta. TestDaf ve DSH sınavlarının her biri için 4 hafta süresince 85 derse katılım sağlanmalıdır. Goethe C2 sertifika sınavı için minimum 72 ders yapılacaktır.

Goethe Enstitüsü’nde Doktorlar ve Hukukçular için mesleki eğitim seçenekleri de bulunmaktadır.