Macaristan Hakkında…

2004 yılında Avrupa Birliğine tam üye olan Macaristan, orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan Macaristan; Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya ile komşudur. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Avrupa’nın en popüler turistik şehirlerinden biridir. Eğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar 13 bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla Nobel ödülü kazanmıştır. Öğrenciler için en popüler şehirler olan Budapeşte ve Debrecen, gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantajlara sahiptir. Tarih boyunca Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa’daki en iyi seçeneklerden biridir. Macaristan’da üniversite eğitimi almak oldukça kolay. Üniversite sınavına gerek kalmadan, Macaristan’ın en prestijli üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Mühendislik, İşletme ve daha birçok alanda lisans ve master eğitimi almak mümkün. Üstelik eğitim dili İngilizce. Tek yapmanız gereken ELT tarafından organize edilen Üniversitelerin giriş mülakatına girmek. Mülakat sonucuna göre öğrenciler İngilizce hazırlık, bölüm hazırlık veya doğrudan birinci sınıfa alınmaktadır.

Daha geniş bilgi için tıklayınız: MACARİSTAN ANASAYFA

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Almak Neden Çok Avantajlı?

Kaderiniz ve idealleriniz ÖSS Sınavına bağlı değil!

Macaristan en çok ideallerine sahip çıkmak, ve birkaç saatlik üniversite sınavının sonucuna göre değil, kendi potansiyel ve hedeflerine göre bir eğitim ve kariyer yaratmayı amaçlayanlar için mükemmel bir çözümdür. Tıp okumak isteyen bir aday, yeterli puan alamadığı için istemeyerek biyoloji öğretmenliği okumak, mühendis olmak isteyen bir aday işletme okumak zorunda kalmamalıdır. Macaristan üniversitelerine giriş için ÖSS sınavında başarılı olma şartı aranmıyor.

YÖK Denkliği Var!

Bir Avrupa Birliği ülkesinde okuduğunuz için, AB ile yapılan uyum çalışmaları sonucuna göre diplomanız YÖK denkliği alıyor.

Eğitim Dili İngilizce

Macaristan’da İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. Bu sayede hem geçerli bir diplomaya hem de anadil seviyesinde İngilizceye sahip olursunuz. Macaristan, Avrupa’nın birçok ülkesinden öğrencilere eğitim olanağı sağlıyor. Çok uluslu bir ortamda yaşayacak, sürekli İngilizce konuşacaksınız.

Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım

Sahip olduğunuz Schengen vizesi sayesinde, öğreniminiz boyunca tüm Avrupa ülkelerine rahatlıkla seyahat edebilecek, Avrupa vatandaşı gibi yaşayacaksınız.

Ekonomik Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Macaristan’da eğitim almanın maliyeti, ülkemizdeki ya da KKTC’de bulunan çoğu özel üniversiteden ya daha ekonomik yada eşit maliyetlidir. Yukarıda bahsedilen avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda, kesinlikle çok daha mantıklı ve avantajlı bir seçenektir.

Daha geniş bilgi için tıklayınız: MACARİSTAN ANASAYFA

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Yabancı öğrenciler standart olarak ilk aşamada Üniversite Hazırlık Programına (International Foundation Year) kabul edilirler. Tıp ve diğer bilimler için olmak üzere 2 farklı üniversite hazırlık programı uygulanmaktadır. Üniversite hazırlık programında öğrencilere İngilizce derslerinin yanı sıra, girecek oldukları bölümde ihtiyaçları olacak sayısal ve sözel dersler de verilir. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenci, eğitim almak istediği bölüme Kabul edilir.

Macaristan eğitim sisteminde , hazırlık sınıfındaki öğrencilerin en baştan kesin karar verip bir bölüm seçmelerine gerek yoktur. Hazırlık programları belirli bilim dallarına (Pre-medicine, Pre-Engineering, Pre-Business vb.) ayrılmıştır. Sözgelimi, sosyal bilimler, mühendislik bilimler ya da Tıp gibi. Mühendislik bilimleri üzerine hazırlık yılını tamamlayan bir öğrenci, bu aşamadan sonra isterse bilgisayar mühendisliği, kimya mühendisliği, elektrik müh. vb. seçim yapabilir. Aynı seçim sosyal ve tıp hazırlık bölümleri için de geçerlidir.

Hazırlık programına kabul edilmeden önce öğrenciler ELT’de üniversite yetkililerinin kontrolünde zor olmayan bir ön sınava tabi tutulurlar. Bu sınav sosyal bölümlerde hem yazılı hem de sözlü iken, tıp bölümlerinde doğrudan mülakat ile yapılmaktadır. Tıp bölümü için yapılan mülakatta öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yanı sıra, biyoloji, fizik ve kimya derslerindeki bilgisi kontrol edilir. Foundation programlarına kabul edilebilmek için İngilizce bilgisinin en az orta düzeyde (Intermediate) seviyede olması gerekir. Sınavda başarılı bulunan öğrenciler, hazırlık sınıfına kabul edilir. Hem İngilizcesi hem de bilim dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, dilerlerse Eylül ayında üniversitede düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın bölüme başlayabilirler.

İngilizcesi Foundation programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programına katılarak, Foundation eğitimi öncesinde İngilizce öğrenirler. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, Foundation eğitimi alabilmek için ihtiyaçları olan İngilizce seviyesine ulaşırlar ve ilgili alanda üniversite hazırlık (foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler.

Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl ( bazı mühendislik bölümlerinde 3.5 yıl), Master eğitimi ise 2 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır.

Daha geniş bilgi için tıklayınız: MACARİSTAN ANASAYFA

Macaristanda Yaşam ve Sosyal Giderler

Macaristan Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 500-600 Euro civarında olduğu söylenebilir.

Daha geniş bilgi için tıklayınız: MACARİSTAN ANASAYFA

ELT Sizi Hangi Üniversitelere Yerleştiriyor?

Debrecen Üniversitesi

debrecen üniversitesi

Yaklaşık 450 yıllık geçmişiyle Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biri olan Debrecen Üniversitesinde yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim almaktadır. Debrecen üniversitesi mühendislik, işletme, müzikoloji, Amerikan kültür ve edebiyatı gibi birçok diğer bölümde de İngilizce olarak eğitim vermektedir.  Üniversite aynı zamanda ülkenin 2. en büyük kütüphanesine sahiptir.

Debrecen Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Budapeşte Teknoloji Üniversitesi

Budapeşte Teknoloji Üniversitesi

Kuruluşu 1782 yılına kadar uzanan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Macaristan’da olduğu kadar Avrupa ve dünya genelinde de çok önemli bir üniversitedir. 8 farklı fakülte bünyesinde 110 departmana sahip olan üniversitede 1100 akademisyen ve 400 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Üniversitede 50 farklı ülkeden yaklaşık 14000 öğrenci eğitim almaktadır. Macaristan’da alınan mühendislik diplomalarının yaklaşık %70’i bu üniversiteden alınıyor. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, kurulduğu günden beri çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiş olan ünlü bir üniversitedir.

BUTE hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Dunauvaros Üniversitesi

Dunauvaros Üniversitesi

Dunauvaros Üniversitesi ülkenin dinamik üniversitelerinden biri olup, üniversiteye son yıllarda alınan AB fonlarıyla büyük yatırımlar yapılmış; altyapı yenilemeleri, ana binaya bağlı ring-structure şeklindeki yapılaşma, öğrenci yurtlarının yenilenmesi ile üniversitenin önemi daha da artmıştır. Dunauvaros Üniversitesinde 5000 öğrenci eğitim görmekte olup, bu üniversite özellikle yurtdışından gelen talep her geçen yıl artış göstermektedir. Üniversite hem çok kaliteli eğitim hem de ekonomik maliyetler arayanlar için en iyi seçeneklerden biri olup, yıllık eğitim ücreti 2950 Euro’dur. Öğrenci hayatı çok renkli ve okulun teknik altyapısı mükemmeldir. Kurum içinde, ücretsiz internet bağlantılı bilgisayar sayısı 1000’den fazladır; bu da Macaristan’daki Yüksek Eğitim Kurumları arasında prestijli bir sayıyı ifade etmektedir. Tüm binalarda ve açık alanlarda Mobil ağ bağlantılarının artırılması okulun Enformasyon Teknolojisi gelişim planı içindedir.

Dunauvaros Üniversitesi Hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Peç Üniversitesi

Pecs Üniversitesi

Macaristan’ın en tarihi şehirlerinden biri olan Peç (Pécs) 2010 yılında İstanbul ile birlikte Kültür Başkenti seçilmiştir. Osmanlı dönemine ait çok sayıda eserin de yer aldığı Peç şehri Macaristan’ın orta kesiminde yer almakta olup nüfusu yaklaşık 150.000’dir. Gerek güvenlik gerek se sağladığı kültürel olanaklar bakımından öğrenciler için en uygun şehirlerden olan Peç aynı zamanda Macaristan’ın en önemli üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapar. Ülkenin en eski üniversitesi olan Peç Üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. 1.Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılandırılmıştır. Ülkenin en eski Devlet Üniversitesidir. Peç Üniversitesi geniş araştırma ve eğitim aktiviteleri ile Macaristan’ın en değerli yüksek öğretim kurumlarından biridir. Toplam öğrenci sayısı 35.000 civarındadır. 2000 eğitmen ve 10 fakülteden oluşmaktadır.

Peç üniversitesi detayları için tıklayınız.

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi ve Macaristan’da eğitim / yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor?
Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

macaristan üniversiteleri, budapeşte üniversitemacaristan'da üniversite, macaristan'da eğitimmacaristanda üniversite, macaristanda eğitim