Malta’da Sosyal Hayat, Yemek ve Ulaşım

blank

Malta, Akdeniz’in tam kalbinde bulunan, dünyanın en sevimli ve en küçük ada ülkelerinden birisidir. Malta takımadaları bir büyük, iki küçük adadan oluşur. Adalar Malta, Gozo ve Comino’dır. Takımadalar arasındaki en büyük ada Malta’dır. Akdeniz’in mavisi ve bal rengi taş yapılarıyla dikkat çeken adanın başkenti ise Valletta’dır, onun ardından St.Julians, Sliema, Gzira, Marsaxlokk, Cotonera ve Victoria popüler şehirler gelir. Malta yaklaşık 426 bin kişilik nüfusa sahiptir. Malta-Türkiye arası uçuş mesafesi yaklaşık iki saattir. Türkiye’de yerel saat Malta konumundan 2 saat ileridir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Malta’da en sıcak aylar Temmuz-Eylül arasındaki dönemdir. Ortalama sıcaklık kış aylarında 12°C yaz aylarında ise 30-35°C’dir.

Malta’da Dil Eğitimi

Birbirinden doğal ve güzel plajları, uygun fiyatları ve farklı kültürüyle Malta’da bambaşka bir dil eğitimi deneyimi sizi beklemektedir.

200 yıla yakın bir süre İngiltere’nin sömürgesinde kalmasından dolayı İngiliz kültürü ülkede hemen hemen her yerde hissedilmektedir. Malta’daki dil okullarında da İngiliz sistemiyle eğitim verilmekte olup, çoğu eğitmen kadrosu İngiliz asıllıdır. Malta‘da dil eğitimi diğer ülkelere göre daha uygundur, bunun nedeni ise programların paket şeklinde sunulmasıdır. İngiltere, Kanada veya Amerika’da alacağınız sadece eğitim fiyatına, Malta‘da eğitim + konaklama fiyatına dil eğitimi almanız mümkündür.

Malta’da Konaklama ve Ulaşım

Malta‘da Paylaşımlı apart daire, aile yanı konaklama ve son olarak ise otel konaklaması olarak üç tür konaklama seçeneği vardır. Malta’da en çok tercih edilen konaklama türü ise paylaşımlı apart daireleridir. Bunun başlıca sebebi ise aile yanı konaklamaya göre daha uygun ve okullara daha yakın olmasıdır.

Malta’da ulaşım sol şeritten akmaktadır. Ulaşım açısından rahat edeceğiniz bir ülkedir. Çoğu yere yürüme mesafesinde kolaylıkla gidebilirsiniz, bunun yanı sıra toplu taşımada en sık kullanılan araç otobüs ve feribotlardır. Otobüs biletini sürücüden ya da terminalden yaklaşık 1.5€ – 2.0€ ya alabilirsiniz.

Malta’da Görmeniz Gereken Yerler

Malta’da gezilecek yerlerin başında, elbette ki popüler plajları ile;  Mellieha Bay, Paradise Bay, Golden Bay, St.Paul Bay, Pretty Bay, Blue Lagoon gelmektedir. Plajların yanı sıra Saint John manastır ve katedrali, Malta Milli kütüphanesi, Arkeoloji müzesi, Kraliçe Victoria heykeli, ve şövalyelerin yaptırdığı saraylar, görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır.  Eğer şehir merkezinde konaklamıyor iseniz mutlaka görmeniz gereken yerler arasına, renkli sokakları, mağazaları, restoranları ile ülkenin en renkli şehirlerinden birisi olan Sliema’yı eklemelisiniz. Ayrıca diğer adalara yapılan feribot turlarının büyük çoğunluğu buradan yapılmaktadır.

Malta’nın en önemli ve en renkli geniş yelpazesiyle “Gece Hayatı” seçeneği sunan yerlerin başında ise St. Julians’deki Paceville yer almaktadır.

Malta Mutfağı

Malta’nın mutfak kültürü Akdeniz ve İtalyan kültürüne yakın olmasından dolayı, deniz ürünleri, pizza ve makarna en çok tüketilen yemek çeşitleri arasındadır. İtalyan mutfağının yanında tüm dünyada hakim olan zincir fast-food restaurantları da Malta’da yer almaktadır. Malta’da yiyecek, içecek ve yaşam giderlerine bakıldığında ortalama olarak; 1 Litre su 0.75€, Coca cola 1.00€, sandviç 1.2€, tek kişilik makarna-pizza 7.0 – 8.0€, sinema bileti 7.0€, bar giriş ücretleri çoğunlukla  ücretsizdir.

Malta’ya Ulaşım

Malta’ya geldiğinizde Luqa havalimanından şehre ulaşım için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Havalimanı karşılama transferi tercih etmeyecekseniz, şehir merkezine taksi veya otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler ortalama 20-30 € civarında bir rakama sizi gitmek istediğiniz yere ulaştıracaktır.

Malta hem dil eğitimi, hem de yaz tatilini aynı zaman diliminde tek maliyetle yapmanızı sağlıyor. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında dil kursu ücretlerinin daha uygun olması nedeniyle son yıllarda İngilizce öğrenmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Son zamanların en popüler ülkesi Malta hakkında daha fazla bilgi almak için size en yakın ELT şubesi ile irtibata geçebilirsiniz.

Malta Dil Okulları ana sayfamızı görüntülemek için tıklayınız.

Malta’da kampanyalı dil okullarımızı görüntülemek için tıklayınız.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank