St. JULIAN'S HAKKINDA

Üç büyük ve iki küçük adadan oluşan Malta, bir takımada ülkesidir. Akdeniz’in ortasında, Avrupa ve Afrika kıtalarının arasında yer alan konumu ile yüzyıllar boyunca birçok kültür ve uygarlık tarafından istenilen bir bölge haline gelmiştir. Güney Avrupa bölgesinde yer alan Malta, arkeolojik kalıntıları, kültürel yapıları, mimarisi ve muhteşem doğası ile dev bir açık hava müzesini andırmaktadır. 7000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Malta, 1800’lü yılların başından itibaren uzun yıllar boyunca İngilizlerin egemenliği altında kalmış ve 1964 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Egemenlik sahibi olduğu yıllar boyunca İngiltere, kendi kültürünü Malta’ya yaymak istemiş ve nitekim de başarılı olmuştur. İngiliz Milletler Topluluğu’na üye olan Malta’nın resmi dili İngilizcedir ve trafik tıpkı İngiltere’de olduğu gibi sol şeritten akmaktadır. Malta ayrıca 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen Vizesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

St. Julian’s şehri Malta’nın doğu kıyısında bulunan ünlü bir şehirdir. Turistler için popüler noktalardan biri olan Malta’nın en güzel ve eğlenceli şehirlerinden biri St. Julian’s, başkent Valetta’nın kuzeyinde yer almaktadır. Ülkedeki Luqa Havalimanı’na yaklaşık yarım saatlik mesafedeki St. Julian’s şehri turistik mekanların, kafelerin ve barların yoğun olarak bulunduğu bir şehirdir. Şehirdeki birçok dil okulu, Bay Street Complex isimli alışveriş merkezi ve çeşitli eğlence mekanları şehrin en popüler bölgesi olan Paceville’de bir araya gelmiştir.

Paceville, müziğin hiçbir zaman bitmediği, eğlence ve alışveriş yapılabilecek dükkanların yoğun olduğu bir bölgedir. St. Julian’s Malta’nın en hareketli şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Tüm bu özellikleri ile dil okulu öğrencilerinin de bulunmaktan büyük keyif aldığı St. Julian’s şehrinde birçok dil okulunun merkezi bulunmaktadır. 2019 yılında yapılan sayıma göre Malta’nın nüfusu 493.559 kişi olurken, St. Julians şehrinin nüfusu 13.792 olarak belirlenmiştir.

St. JULIAN'S VE MALTA TARİHİ

Malta‘da ilk yaşayan insan belirtileri 1. Neolitik Döneme kadar uzanmaktadır. Yeni Taş Devri insanlarının varoluş kanıtlarına Malta’nın güneyinde yer alan bazı mağaralarda, önceki dönemlerden kalma geyik, hipopotam ve bodur fillerin kalıntılarına rastlanmıştır. Bu kalıntılar, Malta’nın günümüz Avrupa ve Afrika kıtalarına bağlı olduğu dönemlere aittir. MÖ 800 ile MS 870 yılları arasında Malta, adadaki varlıklarına dair belirgin izler bırakan ve art arda gelen medeniyetlerin beşiği olmuştur.

MÖ 8. yüzyılda Fenikelilerin adaya gelmesi tarih öncesi çağların sona ermesi ve Malta’nın tarih sayfalarına girmesinin habercisi olmuştur. Malta hükümdarlarının ticari becerileri sayesinde Akdeniz’deki komşularıyla yoğunlaşan ilişkiler ve ticaretin getirdiği yararlarla Malta Adaları’nın yalnızlığı da sona ermiştir. İlerleyen yıllar içerisinde çeşitli ülke ve milletler tarafından ele geçirilen ve son dönemlerde uzunca bir süre Birleşik Krallık’ın egemenliğinde yönetilen Malta, 1964’te bağımsızlığını kazanmasının ardından Milliyetçi Parti yönetimine geçmiş, aynı yıl İngilizlerle yapılan bir anlaşmayla, İngiltere’nin askerlerini beş yıl içinde geri çekmesi kararlaştırılmış, 1965’te de Avrupa Konseyi’ne üye olmuştur. 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne üye olan Malta, 1 Ocak 2008’den itibaren de Avro Alanı’na dahil olmuştur.

St. JULIAN'S DİL OKULLARI

Yalnızca Akdeniz bölgesinin değil, dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri olan St. Julians’ta dil eğitimi almak oldukça avantajlıdır. İngilizcenin anadil olarak kullanıldığı bu şehirde birçok farklı kültürü yakından tanıma şansına sahip olacaksınız. Fazlasıyla turistik bir şehir olan St. Julian’s, Malta’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için en cazip destinasyonlardan biridir.

Dil eğitimi alırken aynı zamanda eğlenmek ve yeni maceralar keşfetmek isteyen öğrenciler için şehirde kültür, sanat ve spor etkinlikleri dışında gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Avrupa’nın ve dünyanın birçok farklı bölgesinden öğrencilerin eğitim almak amacıyla geldiği St. Julians’ta dil eğitimi almak unutulmaz bir deneyime sahip olacağınız anlamına gelmektedir.

IELS Malta dil okulu 35 yıldır İngilizce dil eğitimi veren bir okuldur. Malta’nın en büyük okullarından biri olan IELS öğrencilere

2003 yılında kurulan Atlas Language School, Malta’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için kaliteli dil okulları arasında önem

 St. Julian’s şehrinde bulunan English Path Malta Dil okullarını tercih edebilirsiniz. Yıllardır İngilizce dil eğitimi için fazlac

GBS Malta, eğitim programları iş hayatının çeşitli sektörlerine yönelik ders içerikleri sunan bir okuldur. 2010 yılında finans ve

St. JULIAN'S ULAŞIM BİLGİLERİ

Diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça küçük bir coğrafya üzerinde yer alan Malta’da ulaşım zorluğu yaşamak neredeyse imkansızdır. St. Julian’s şehri içerisinde birçok yer yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Hatta Malta’da yürüyerek şehir değiştirmek bile mümkündür. Malta dil okulu öğrencilerinin en çok tercih ettiği ulaşım araçlarından biri bisikletlerdir. Mesafelerin birbirine uzak olmaması ve ılıman bir iklim yaşanması ülkede bisiklet ile ulaşımı oldukça kolay bir hale getirmektedir.

Havalimanı ya da diğer farklı şehirlere gitmek için çeşitli ulaşım araçları mevcut olsa da en çok kullanılan araçlardan bir diğeri de otobüslerdir. 1,5-2 Euro arasında değişen bilet fiyatları ile Malta içerisinde birçok noktaya otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bir takımada ülkesi olan Malta’da anakara dışında yer alan adalara gitmek için belirli saatlerde feribot seferleri düzenlenmektedir.

St. JULIAN'S COĞRAFYASI VE İKLİMİ

Malta adasında dağ ya da akarsu bulunmamaktadır. Adanın coğrafik yapısı teraslanan alanlar ve bir dizi alçak tepelerden oluşmaktadır. Yaklaşık 137 kilometre uzunluğundaki deniz kıyısına sahip olan Malta’da, güzel kumsallara sahip pek çok koy ve limanlar bulunmaktadır.

Malta Adaları bölgesi, oldukça yumuşak geçen kış aylarının ardından sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis gibi kış mevsiminin olmazsa olmazı doğa olayları Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisan ayından sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç yağmayan yağmurlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülmektedir. Oldukça ılıman bir iklime sahip olan Malta’da kış aylarında bile denize girmek mümkündür. Sıcak ve kuru geçen yaz aylarının ortalama sıcaklığı 22 derece iken, ılıman bir şekilde geçen kış aylarının ortalama sıcaklığı 12 derecedir.

St. JULIAN'S GEZİLECEK YERLER

Malta’da mutlaka görülmesi gereken yerler; National Museum of Archaeology, National Museum of Fine Arts, War Museum, The Palace Armoury, Ghar Dalam Cave & Museum, Tarxien Temples, Hagar Qim & Mnajdra Temples, Maritime Museum (Ex-Naval Bakery), Inquisitor’s Palace, Hal Saflieni Hypogeum, National Museum of Natural History, History Museum of Roman Antiquities, St. Paul’s Catacombs şeklinde sıralanabilir.

St. JULIAN'S YEME İÇME KÜLTÜRÜ

Yıllar boyunca birçok farklı ülke ve medeniyet tarafından egemenlik altına alınan Malta’da yeme içme konusu kültürel çeşitliliğin zirve yaptığı alanlardan biridir. İngiliz, İtalyan, Arap ve Akdeniz kültürlerinin harmanlandığı Malta’ya gelen her medeniyet mutlaka bir iz bırakıp gitmiştir.

Malta’daki restoranların menülerinde genellikle denk gelinebilecek olan ve tavşan etinden yapılan güveç benzeri Stuffat tal-Fenek; açma veya poğaçaya benzeyen ve peynirli, tavuklu, sebzeli gibi seçeneklere sahip olan Pastizzi; İtalyan mutfağının etkisiyle menülerde kendine yer bulan, peynir dolgulu ve domates soslu ravioli Ravjul Malti; Arap mutfağının esintisiyle kızartılarak hazırlanan ve içi dolgulu bir hamur işi tatlı Imqaret; birçok yemeğin yanında ve salataların üzerinde sıklıkla görülen, Goza Adası’na özgü ve Malta’da oldukça popüler olan peynir çeşidi Gbejna Malta’nın en meşhur lezzetlerinden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Ayrıca Malta’da Türk mutfağına özgü yemekler yapan birçok işletmeyi görmek de mümkündür.