GZİRA HAKKINDA

Gzira kelimesi Maltaca’dan çevrildiğinde Ada kelimesi anlamına gelir. Gezmek ve görmek için çok fazla sayıda yere sahiptir. Gzira şehri öğrenciler tarafından çok fazla bilinmez ancak giden her öğrenci tekrar tekrar bu şehirde olmayı ister.

Sliema eğlence merkezlerine, başkent Valetta’nın mükemmel manzarasına, berrak sularda yüzme alanlarına yakınlığı ile oldukça popüler bir konuma sahiptir. Gzira şehrinde birçok farklı restoran ve cafeler bulunmaktadır. Bu şehirde yaşayan halk oldukça akıcı İngilizce konuşmaktadır. Ayrıca bu şehirde bulunan halk çok sıcakkanlıdır ve buraya gelen tüm öğrencilere yardımcı olmak adına ellerinden geleni yapmaktadır.

TARİHİ

Gzira, tarihi ile de anılan bir şehirdir. Gzira şehri II. Dünya savaşında oldukça önemli bir yere sahiptir. İngilizler için bu şehir bir deniz üssü olarak kullanılmıştır. Bilindiği gibi Malta adası İngiliz sömürgesidir. Hatta günümüzde hala bu tarihi kalıntılara Malta’da rastlayabilirsiniz.

GZIRA DİL OKULLARI

ELA Malta dil okulları 1988 yılında kurulmuştur. Butik bir dil okul olarak hizmet vermektedir. Eski adı Chamber College olan okul

SOSYAL HAYAT

Gzira’da yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Öğrencilere boş vakitlerinde yapabilecekleri çok fazla seçenek sunan Gzira, hem tarihi yanı ile hem de eğlenceli yanları ile çok fazla sayıda aktivite imkanı sunar. Örneğin en mükemmel yerlerden biri olan Manoel Adası’nda yüzebilir, ördek köyünü ziyaret edebilir , meşhur lunaparkta eğlenebilirsiniz. Özellikle Game of Thrones dizisini izleyenler Manoel Kalesini mutlaka ziyaret etmelidir. Dizinin birçok bölümünün burada çekilmiştir.

Gzira, kış aylarında da oldukça hareketli bir şehirdir. Bunun en büyük nedeni, Malta Üniversitesinin Gzira olmasıdır. Öğrenci nüfusu yoğun olan bu şehirde hayat hep hareketli akmaktadır. Ayrıca öğrencilerin ceplerine uygun restoranları, cafeleri ile Malta’nın eşsiz tatlarını sunmaktadır.

Gzira şehri futbol oldukça yaygın ve sevilen bir etkinliktir. Gzira United takımına ait bir futbol sahası bulunmaktadır. Özellikle futbola düşkün bir kişiyseniz bu stadı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

ULAŞIM

Gzira şehri Malta adası içerisinde iyi bir konuma sahiptir. Sliema şehrine yürüyerek 15 dakika uzaklıktadır. Yani ortalama 1.5 km’lik bir mesafesi vardır. Özellikle yaz aylarında bu şehirde bulunan öğrenciler yapacakları muhteşem yürüyüş ile hem iki şehri keşfedip hem de muhteşem havasını hissedeceklerdir.

Havaalanından Gzira şehrine geçmek isteyen öğrenciler en düşük maliyetli olan seçenek olan otobüsü kullanmalıdır. Yaklaşık bir saatlik bir yolculuk ile bu şehre rahatlıkla ulaşabilirler. Araç kullanmak isteyen öğrenciler ise ortalama yirmi dakikalık bir sürede varış yapabilirler.

Başkent Valetta, Gzira’dan sadece 15 dakikalık otobüs mesafesinde bulunmaktadır. Yaklaşık 9-10 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Ayrıca herkesin bildiği ve Malta’ya giden herkesin görmek istediği St. Julian’s şehrine sadece yarım saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Öğrenciler St Julians şehrini özellikle haftasonları ziyaret edebilir ve popüler gece hayatının tadını çıkarabilirler.

YEMEK KÜLTÜRÜ

Gzira’da çok sayıda restoran ve cafe yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Good Thaimes
  • Balance Bowl
  • Ali Baba
  • Paparazzi
  • Casey’s Bar
  • Cafe Jubilee