OXFORD HAKKINDA

Oxford dünyadaki en popüler öğrenci şehirlerinden bir tanesidir. Ortaçağ’da dünya eğitiminin öncülüğünü yapmış bu şehrin nüfusunun yaklaşık olarak dörtte birini öğrenciler oluşturmaktadır. Dünyanın her köşesinden gelen öğrenciler için, tarihi güzelliklerin  arasında yüzyılın modern yaşamını Ortaçağ’dan kalan tarihi binalarda bulunan modern kafeler, kitapçılar, restoran ve barlar hoşça vakit geçirecekleri yerlerdir. Oxford’un eşsiz çekiciliğinin bir parçası olan görkemli binaları ve nehir kenarındaki görünümünün mükemmelliği ile karşılaşmak insanı bu mükemmelliği unutulmazlarının arasına almaya mecbur ediyor. 800 yılı aşkın oturmuş geleneği ve eğitimi ile çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Şehirde birçok eski dükkan ve geleneksel pazaryerinin yanına yeniyi temsil eden birçok modern dükkan, alışveriş, merkesi, bar ve restoran bulunmaktadır.

İKLİM

Oxford, İngiltere’nin genel iklim koşullarına çok benzer ve güvenilmez bir havaya sahiptir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. En soğuk aylar  ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6.8 C, Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 21.7C’dır. Kış aylarında hava çobuk değişir ve yağmur çok yağmaktadır.Oxford’a en çok ziyaretçinin geldiği mevsim İlkbahar’dır. İlkbahar mevsiminde bazen yağmur olmasına rağmen, genelde hava ılık ve güneşli olur. Oxford’un park ve bahçelerinin en güzel zamanı İlkbahar mevisminin yaşadığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır.

SAĞLIK

Gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmanızda fayda var. Eğer 6 aydan fazla kalıyorsanız konaklama yaptğınız Surgery veya G.P bularak kayıt olunuz . Kayıt için istenen belgeler ise, pasaportunuz ve öğrenci olduğunuzu gösteren okuldan bir belgedir.

ULAŞIM

Oxford’da, İngiltere’nin birçok yerinde olduğu gibi ulaşım rahat ve kolaydır. Oxford’un tren ve otobüs seferleri, şehir ulaşımının yanı sıra Oxford’un yakınlarında bulunan turistik bölgeler ve önemli tarihi eserlere sahip şehirlere de ulaşım sağlamaktadır. Oxford havaalanlarına ulaşım bakımından kolaydır. Londra Heathrow Havaalanı sadece 90 dakika ve Londra Gatwick Havaalanı ise araba ile 2 saat uzaklıktadır.

Araba Kiralama
Oxford’un etrafında ve yakınında birçok otoban vardır. Bunlardan bazıları M40 ve M25’tir. Bu otobanlar sayesinde Londra’ya ulaşım çok kolaydır. Oxford’un merkezine giriş ve çıkışlarda genelde trafiğin yoğun olmasına rağmen 7.30-10.00 ve 16.00-18.00 saatleri arasında Oxford merkezinde trafik sakin ve ulaşım kolaydır. Oxford’un bazı bölgeleri sadece tek yöndür ve bazı bölgelerinde de sadece otobüs ve taksi ulaşımı kullanılmaktadır. Özel araç sahipleri bu bölgede araç kullanamazlar.

Yürüyerek Ulaşım
Oxford güzel bir yerleşim planına sahip bir şehidir ve bundan dolayı Oxford’da yürümek ulaşımın en kolay yoludur. Ayrıca yürüyerek Oxford’u gezmek, turistik yerleri, müzeleri, galerileri, alış veriş yerlerini görmenin ayrıcalıklarından biridir.

Oxford Otobüsleri
Oxford otobüs ulaşımı şehrin dört bir yanına sağlamaktadır. Genelde yerliler ve turistler tarafından çok kullanılmaktadır ve ulaşımı ucuzdur. Banbury, Didcot, Woodstock ve Abingdon gibi kasabalara otobüs ile ulaşım mümkündür. Otobüs pasolarını otobüs ana duraklarından alabilirsiniz. Pasolar belirli süreler içinde geçerlidir ve bu süreler geçtikten sonra yeniletmeniz gerekecektir.

Oxford Trenleri
Oxford tren istasyonu Botley Road’dadır. İstasyon şehir merkezine ve otobüs istasyonuna çok yakındır. Londra’ya ve çevre şehirlerine ulaşımın en hızlı yolu trendir. Trenle Londra 1 saat, Coventry 1 saat, Birmingham 1.5 saat, Worcester 1 saat 20 dakika ve bisikletlerini güvenli bir şekilde koyabilmek için istasyonda özel bölümler vardır.

Taksi
Taksi ile Oxford’da dolaşmak en rahat ulaşımdır ve fiyatları da düşünüldüğü kadar pahalı değildir. Oxford Tren İstasyonu’nun hemen kapısında Oxford duraklarında, St. Giles ve George Street, St. Aldates bölgelerinde taksileri çevirmek çok kolaydır. Ayrıca Oxford’un daha sakin kesimlerinde taksileri telefonla aramak gerekebilir. Oxford’un çevresinde birçok yerliler tarafından bilinen taksi durakları vardır. Taksi ücretlerinde, ekstra ücret genelde fazla valiz, gece geç saatte binme, fazla yolcu ve tatillerde taksi kullanımlarında alınmaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Oxford Müzesi (The Museum of Oxford) şehrin tarihini en iyi dile getiren yerdir. Bu yüzden şehrin tarihiyle tanışmak için birçok ziyaretçinin gideceği ilk yer burasıdır. Ashmolean Müzesi (The Ashmolean Museum) ve Sanat Müzesi ( The Museum of Modern Art) gibi  yerler uluslararası niteliktedir ve önemli tarih olayları hakkında oldukça iyi bilgi sunduğu için ziyaret edilmesi gerekir. Ayrıca Alis Harikalar Diyarı’nın ( Alice in Wonderland) ve Harry Potter’daki Hogwarts Hall’ın doğum yeri olarak görülen Christ Kilisesi (Christ Church) görülmesi gereken bir diğer önemli yerlerdendir.

Şehrin içindeki ve etrafındaki parklar, yeşil alanlar şehrin huzurlu bir havaya bürünmesini sağlar ve bu alanlar yürümek, piknik yapmak veya sadece güzel manzaraya hayran kalmak popüler bir yer olduğunu gösterir. Drama, dans, bale, opera ve müzikalleri içeren bu canlı eğlence organizasyonları milli ve uluslararası şirketler tarafından Apollo ve Oxford tiyatrolarında gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra öğrenciler tarafından düzenlenen yapımlar ve konserler tarihi mekanlar olan Sheldonian Anfi tiyatrosunda (The Sheldonian Theatre) veya Christ Katedrali’nde (Christ Church Cathedral) gerçekleştirilir. Publar, klüpler ve kafeler Jazzın, komedinin ve diğer aktivitelerin buluşma yerleridir.

NEDEN OXFORD DİL OKULLARI?

  1. Tarihi yaşamak için
  2. Çevre şehirlerini gezmek için
  3. Ucuz bir şehirde yaşamak için
  4. Üniversite atmosferini yaşamak için
  5. Birleşik Krallık’ın insanlarıyla tanışmak için
  6. Metropol olmadığı için
  7. Müzeleri, kafeleri, kütüphaneleri, atölyeleri bir arada olduğu için
  8. Ulaşımı rahatlıklar sağlayabilmek için
  9. Akademik hayatınıza İngiltere’de devam etmek için
  10. Festivaller için