BOSTON HAKKINDA

Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin en büyük şehridir. Ülkenin en eski, en zengin ve kültürel olarak en önemli şehirlerinden birisidir. Boston, Kuzey Amerika’nın en güzel şehirlerindendir. Ziyaretçilerine tarihi yerlerin, modern cazibe merkezlerinin, güzel sahil manzaralarının, yemyeşil parkların, harika restoranların benzersiz bir karışımını sunar ve heyecan verici etkinlikler vaat eder.

Bazıları tarafından “Evrenin Merkezi” olarak adlandırılan Boston, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor. Boston’un dar sokakları, tuğla binaları, ilginç mimarisi ve yeşil açık alanları şehre Avrupai bir hava veriyor. Yine de Boston aynı zamanda modern bir şehir. Eski ve yeninin harika bir sentezi olarak dikkat çekiyor!

TARİHİ

Boston geçmişiyle her zaman gurur duymuştur. Şehir, dini zulümden kaçan İngiliz Püritenler tarafından 1630 yılında kuruldu. 29 Mart 1630’da 700 kişiyi taşıyan 11 gemiden oluşan bir filo, John Winthrop önderliğinde İngiltere’den Massachusetts’e gitti. Boston’un ilk Avrupalı yerleşimcileri bölgeye Trimountaine (Üç Dağ) adını verdiler. Sonrasında yerleşimcilerin çoğunun geldiği İngiltere’deki Boston şehrinden hareketle kentin ismi Boston olarak değiştirildi.

Coğrafi konumu göz önüne alındığında, Boston hızla bir ticaret merkezi haline geldi. 1770’lerin başında İngilizler, 13 koloniyi vergilerle kontrol etmeye çalıştılar. Bu Boston’daki insanların Amerikan Devrimi’ni başlatmasını sağladı. Boston Katliamı ve Boston Çay Partisi gibi önemli olaylar kaçınılmaz bir şekilde devrime yol açtı. Devrimin sonucu olarak 1776’da Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanması, Birleşik Devletler ‘in İngiltere’den özgürleşmesine yol açtı. Günümüzde Boston, tarih meraklıları için önemli bir turizm merkezidir.

BOSTON DİL OKULLARI

Yurtdışında İngilizce dil eğitimi almayı planlıyorsanız, Boston dil okulları sizin için en iyi seçeneklerden birisi olabilir. Boston, Harvard ve MIT gibi dünyanın en iyi kolejlerine ev sahipliği yapar. Öğrenci nüfusunun çok olduğu Boston bölgesinde, 100’den fazla kolej ve üniversite vardır. Çoğu yurtdışından olmak üzere 250.000 öğrenci buradaki kolej ve üniversitelere kayıtlıdır. Boston’un öğrenci nüfusu, şehre gençlik havası vermektedir. Boston’da dil eğitimi alan bir öğrenci olarak kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

Boston, ülkenin en iyi müzelerine, galerilerine ve turistik yerlerine ev sahipliği yapar. İngilizcenizi pratik yaparken Amerika’nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için harika yerlerdir. Dahası ABD’de Boston’dan daha yürünebilir bir şehir bulmak hayli zordur. Örneğin, sizi Amerikan Devrimi ile ilişkili önemli yerlere götürecek Özgürlük Yolu’nu takip edebilir ve şehirde harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. İngilizce dil eğitimi alırken harika deneyimler yaşamak istiyorsanız, Boston dil okulları sizleri bekliyor!

GEZİLECEK YERLER

The Freedom Trail (Özgürlük Yolu)
Ünlü Freedom Trail; Amerikan Devrimi’nin hikayesini anlatan Boston’un tarihi mahallelerinden geçen, 4 km uzunluğunda bir yoldur. Şehrin en tanınmış tarihi yerleri ve cazibe merkezleri yol üstündedir. Boston’u ilk kez ziyaret edenler için Freedom Trail’den daha iyi bir başlangıç noktası yoktur. Yol boyunca, Amerikan tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz Massachusetts State House, Park Street Kilisesi, King Şapeli ve Faneuil Hall’un içinde yer aldığı 16 tarihi simgeyi görebilirsiniz.

Faneuil Hall & Quincy Market
Faneuil Hall; Boston rıhtımının ve bugünün Hükümet Merkezi’nin yakınında bulunan bir pazar ve toplantı salonudur. 1743’te açılan Faneuil Hall, İngiltere’den bağımsızlığı teşvik eden önemli konuşmaların yapıldığı bir yerdi. Amerikan özgürlüğündeki anlamı itibariyle Bazen “Özgürlük Beşiği” olarak da anılmaktadır. Günümüzde Boston Ulusal Tarih Parkı’nın bir parçası ve Freedom Trail’de bilinen bir durak. Faneuil Hall yakınındaki Quincy Market ise tarihi bir pazar kompleksidir. Yerel halkın alışveriş yaptığı bu pazarı da gezebilirsiniz.

Prudential Kulesi
Prudential Kulesi, 228 metre yüksekliği ve 52 katı ile John Hancock Kulesi’nin ardından Boston’un en yüksek 2. binasıdır. 1960-64 yılları arasında inşa edilen Prudential Kulesinin alt katlarında çeşitli alışveriş mağazaları bulabilirsiniz. 50. katında, Boston’ı kuşbakışı seyredebileceğiniz ‘Skywalk’ isimli bir gözlem güvertesi de bulunmaktadır. John Hancock Kulesi’nin gözlem evi 11 Eylül olaylarından beri kapalı olduğundan, Skywalk kentin muhteşem manzarasını ve gün batımını izleyebileceğiniz en yüksek noktadır. 52. katta bulunan Top of the Hub’da akşam yemeği ile de günü tamamlayabilirsiniz.

Boston Halk Kütüphanesi
ABD’nin en büyük 2. kütüphanesi olan Boston Halk Kütüphanesi, 1848’de kurulmuştur. Kütüphane, 24 milyona yakın kaynağa ev sahipliği yapmaktadır. Araştırma koleksiyonunda 1,7 milyondan fazla nadir kitap ve el yazması yer almaktadır. Ülkenin kitap ödünç veren ve ücretsiz olan ilk belediye kütüphanesidir. Ayrıca bugün bir merkez binası ve 25 şubesi bulunmaktadır. Kütüphaneyi gezerken kendinizi bir film sahnesinde hissedebilirsiniz.

New England Akvaryumu
New England Akvaryumu, okyanus keşfi ve deniz koruma alanında küresel bir liderdir. Yaklaşık 50 yıl önce, kapılarını halka açtı. Yılda 1,3 milyondan fazla ziyaretçiyle, Boston’daki önde gelen cazibe merkezlerinden birisidir. Akvaryum, resiflerden ve gelgit havuzlarından kayalık sahillere kadar doğal yaşam alanlarını yeniden yaratmıştır. IMAX sinema salonlarına sahiptir, bu salonlarda farklı bir belgesel deneyimi yaşayabilirsiniz. Balina seyir alanında ise su altı yaşamına daha yakın olabilirsiniz.

Fenway Park
Fenway Park, Boston’un ünlü beyzbol takımı Red Sox’a ev sahipliği yapan beyzbol parkıdır. 1912 yılında açılan Fenway’in tribünlerinde ‘The Triangle’, ‘Pesky’s Pole’, ‘Green Monster’  isimli 3 özel bölüm vardır. Beyzbol liginin kullanımda olan en eski sahasıdır ve 10 Dünya Serisi’ne ev sahipliği yapmıştır. Boston’a geldiğinizde siz de Red Sox’a tribünlerden destek verebilir, tarihi sahanın atmosferini hissedebilirsiniz.

Harvard Üniversitesi
1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski yüksek öğrenim kurumudur. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden birisi olan Harvard, aynı zamanda Ivy League okullarından birisidir. Ana üniversite kampüsü, Boston şehir merkezinin birkaç km batısında, Charles Nehri boyunca uzanır. Her yıl 20,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan üniversiteyi gezerken, kampüs içinde yer alan Harvard Sanat Müzesi ve Doğal Tarih Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

YEME-İÇME

Massachusetts eyaletinin başkenti Boston, ABD’nin en eski şehri olarak kabul edilir. Tarihinin de etkisiyle, deniz ve süt ürünlerine büyük önem veren New England mutfağının karakteristik özelliklerini taşır. Okyanus kıyısında yer alan şehirde, balıkçılık endüstrisi oldukça gelişmiştir. Hangi mevsimde olursanız olun en lezzetli deniz ürünlerini bulabilirsiniz. En tanınmış yemekleri New England deniz tarağı çorbası, ıstakoz rulo sandviç, İtalyan tatlısı Cannolis, fish and chips, kuru fasulye, Boston kremalı pasta, ıstakoz ve kızarmış istiridyedir. Boston’da çeşitli etnik mutfaklar servis eden restoranlar da bulunmaktadır.

HAVA DURUMU

Dört mevsimin de yaşandığı Boston, muazzam hava koşullarına sahiptir. Atlantik Okyanusu kıyısında yer aldığı için bulunduğu enlemde soğuk hava akımları etkilidir. Nemli karasal iklime sahip olan Boston’un kışları soğuk ve karlıdır. İlk kar taneleri genellikle Kasım ayı sonlarında düşmeye başlamaktadır. Yaz mevsimi ise sıcak ve nemlidir. Şehrin havası, günlük olarak bile son derece değişkendir, bu nedenle çok çeşitli hava koşullarına hazırlanmak en iyisidir. Boston’u ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbaharda ve sonbahar mevsimleridir. İlkbaharda yabani çiçekler Boston’u güzel bir bahçeye dönüştürür. Mükemmel sonbahar yaprakları Boston’a olağanüstü bir güzellik getirir, çünkü ağaçlardan düşen altın-kahverengi yapraklar kalıcı bir ihtişam bırakır.

ULAŞIM

İstanbul’dan Boston’a direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 10 saatlik bir uçuşun ardından Logan Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine 5,5 km mesafede bulunan havalimanından otobüs, metro veya taksiyle rahatlıkla merkeze gidebilirsiniz. Boston’da toplu taşıma son derece gelişmiş ve güvenlidir. Boston’da toplu taşıma; otobüsleri, metroları, banliyö trenlerini ve MBTA veya “T” adı verilen feribotları kapsar. Metro en eski ulaşım aracıdır. Şehir merkezini ve yakın banliyöleri kapsayan yeşil, mavi, kırmızı ve turuncu renk kodlu dört ana metro hattı vardır. CharlieCard ile şehir içinde kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Boston’a ‘’Amerika’nın Yürüyüş Şehri” de denilmektedir. Popüler merkezlerin çoğu birbirine yürüyüş mesafesindedir.