MANCHESTER HAKKINDA

Manchester, İngiltere’nin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan, ülkenin en kalabalık 6. Şehri’dir. Yaklaşık 514.000 nüfusu ile geniş bir alana yayılan bir merkez haline gelmiştir. 1800’lü yıllarda sanayileşme ile büyük ivme kazanan bu şehir, İngiltere’nin en hızlı gelişen 3. Şehridir. Durum böyle olunca şehirde birçok müze, tiyatro ve birçok etkinlik düzenlenmektedir. Şehirde sadece kültürel alanda değil, aynı zamanda spor faaliyetleri ile de ön plana çıkmaktadır. Şehrin futbol kulüplerinden Manchester United dünya çapında başarılar elde etmiş bir kulüptür. Bununla beraber atomun ilk parçalandığı ve sanayileşmeden dolayı ilk demiryolunun kurulduğu yer olarak ta bilinmektedir. Manchester şehri bu özellikleri sayesinde Birleşik Krallık ’ta Londra ve Edinburgh’tan sonra en çok turist ağırlayan üçüncü şehir konumundadır.

MANCHESTER TARİHİ

Manchester İsmi Antik Roma’da bir Romalı kalesinin etrafında yer alan ‘Mamucium’ adlı yerleşkeden almaktadır. Birinci yüzyılda Romalılar tarafından fethedilen Birleşik Krallıkta 3 kale kurulmuştur. Bunlar Chester, York ve Manchester’da yer almaktadır. Manchester’da yer alan kaleye Mamucium ismi verilmişti. Kalenin kurulması ile çevresindeki yerleşke hızla büyümeye başladı ve şu anda kalenin bulunduğu yer Manchester Şehrinin merkezi haline gelmiştir. Manchester, 1200’lü yıllara gelindiğinde bir Pazar şehri konumuna gelmiştir. Bu dönemde birçok kumaş dokuyucu şehre yerleşmiş ve şehri imalat merkezine çevirmiştir. Ticaretin gelişmesiyle şehir bölgedeki en iyi binalara ve en hızlı artan nüfusa sahip olmuştur.

Sanayi Devrimi ile birlikte Manchester çok hızlı bir şekilde gelişmeye başladı ve çevre ülkelerden şehre işçi olarak birçok kişi geldi. Gelişen ticaret ile birlikte nakliyat işlerinde de artış oldu ve dünyada ilk demiryolu Liverpool-Manchester arasında yapıldı. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması ile beraber dünya piyasasının durma noktasına gelmesi Manchester’ı de çok kötü etkiledi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen Büyük Buhran ile birçok fabrika ve imalathaneler zarar gördü. İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ekonomisi için en önemli üretim merkezi olan Manchester Şehrine Naziler tarafından sanayi bölgelerine ağır bombardımanlar yapıldı. Bunun yanında Manchester Katedrali de bombaların hedefi oldu, fakat savaştan sonra tekrardan restore edilip eski haline kavuşturuldu.

Manchester Şehrinde 1980’li yıllarda yenileşme ve modern hale gelme çalışmaları başlatıldı. Bunlar arasında tramvay hatlarının eklenmesi, eski binaların yerine daha büyük ve yeni binaların yapılması, Spor ve konser salonları yapılmıştır. Ayrıca Şehir bu dönemde düzenlenen olimpiyatlara 2 defa aday olma girişiminde bulunmuştur.

Manchester, İrlanda’ya yakın olduğu için bu ülkenin topraklarına alınmak istenmiştir ve bunun için şehirde birçok kez sabotaj yapılmıştır. Şehirde birçok patlama gerçekleşmiştir ve birçok bina tahribata uğramıştır. Bu patlamalardan sonra şehri yeniden inşa etme projeleri yapıldı. 2002 yılında İngiliz Milletler Topluluğu spor oyunlarından gelen maddi destekler ve büyük yatırımlar ile şehir geniş caddelere ve modern binalara kavuşmuştur. Manchester’da yer alan AVM, Birleşik Krallıkta yer alan en büyük şehir içi alışveriş merkezidir.

MANCHESTER DİL OKULLARI

Sadece İngiltere’de değil, Birleşik Krallığın en önemli şehirlerinden biri olan Manchester’da dil eğitimi almanın birçok avantajı bulunmaktadır. İngilizceyi ana vatanında öğrenmek için güzel bir lokasyona sahip olan bu şehirde İngiliz kültürünü yakından tanıma şansına sahip olacaksınız. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu şehirde, İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için en cazip destinasyonlardan biridir. Dil eğitimi alırken aynı zamanda eğlenmek ve yeni maceralar keşfetmek isteyen öğrenciler için şehirde kültür, sanat ve spor etkinlikleri dışında gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Dünyanın birçok farklı bölgesinden öğrencilerin eğitim almak amacıyla geldiği Manchester’da birçok önemli üniversite bulunmaktadır. Böylece şehirde dil eğitimine giden öğrenciler için birçok yabancı arkadaş edinme fırsatı sunmaktadır.

İKLİMİ

Manchester Şehri, İngiltere’nin kuzeybatısında bulunmaktadır. Başkent Londra’ya 257 kilometre uzaklıkta yer alır. Şehrin güneyinde Mersey Nehri geçmektedir. Şehir oldukça düz bir araziye sahiptir. Böylece şehrin yüksek binalarından şehrin her yeri rahatlıkla görülebilmektedir. Şehir coğrafi konumundan dolayı yüzyıllar boyunca büyük öneme sahip olmuştur. Manchester bir liman şehridir bu yüzden ticaret oldukça önemlidir. Ayrıca Birleşik Krallığın bir diğer şehri olan Liverpool’a oldukça yakın bir mesafede bulunur.

Manchester’da Okyanusal iklim görülmektedir. Kışları soğuk ve yazları oldukça sıcaktır. Yıl içinde neredeyse her ay hafifte olsa yağışlar görülmektedir. Nemlilik okyanusa kıyısı olduğu için fazla görülmektedir. Şehirleşmeden kaynaklanan sıcaklığın artması ile birlikte kışları kar yağışları şehir içerisinde çok nadir görülmektedir.

GEZİLECEK YERLER

Manchester Şehri, gelişmişliği ve kültürel zenginliği ile Birleşik Krallığın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Şehirde birçok tarihi yapı bulunmakta ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Bu yüzden her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Manchester Katedrali
Irwill Nehri civarında bulunan bu katedral, İngiltere’de en geniş katedrali olma ünvanını elinde bulundurmaktadır. Şehrin önemli caddelerinden biri olan Viktoria Street üzerinde bulunmaktadır. Yapımı 1400’lü yıllara dayanan bu katedral yüzyıllar boyunca birçok kez restore edilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören Katedral restore edilip turistlerin hizmetine tekrardan açılmıştır.

Manchester Belediye Sarayı
Yapımı 1877 yılına dayanan Manchester Belediye Sarayı şehre tarihi bir hava katmaktadır. Şuan müze olarak işlev gören bu yapı oldukça iyi bir şehir manzarasına sahiptir. Bu sarayın içerisinde şehrin tarihini anlatan birçok resim sergilenmektedir.

Manchester Sanat Galerisi
Sanat galerisinin içinde neredeyse her döneme ait eserler sergilenmektedir. Bu eserler sadece Birleşik Krallık ile ilgili değil, ayrıca birçok farklı ülkeye ait eserlere de yer verilmiştir. Londra’da bulunan sanat galerisinden sonra ülkedeki en büyük sanat galerisi ünvanına sahiptir.

Ulusal Futbol Müzesi
Eskiden Preston şehrinde yer alan bu müze 2010 yılında Manchester şehrine taşınmıştır. Müze içerisinde hem futbol hem de futbol tarihi açısından birçok bilgi ve eser yer almaktadır. İlk futbol topu, eski formalar ve spor ile ilgili birçok şey mevcuttur.

Bilim ve Sanayi Müzesi
Bu müzede uzun yıllar önce şehri sanayileşme ile kalkındıran birçok eser bulunmaktadır. Müze tam olarak dünyanın en eski demiryolu istasyonunda yer alır. Müzede birçok tekstil makineleri, Roma dönemine dayanan eserler ve klasik eski model araçlar yer almaktadır.

Old Trafford
Dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Manchester United takımına ait olan bu statta muazzam bir atmosfer eşliğinde futbol maçı izlemek birçok erkek için şehirde gidilmesi gereken yerler arasında ilk sırada gelmektedir.

Çin Mahallesi
Birçok Çin restoranının bulunduğu bu bölgede özellikle girişte yer alan kemer dikkat çekmektedir. Bu mahalle İngiltere’de en büyük ikinci Çin mahallesidir.

YEME-İÇME

Bir liman kenti olan Manchester denilince akla ilk olarak balık gelmektedir. Bununla birlikte cipste oldukça popülerdir. Bunları yemek için insanlar genellikle barları tercih etmektedir. Birleşik Krallıkta en çok ziyaret edilen şehirlerin başında gelen bu şehirde birçok dünya mutfağından lezzetler bulunmaktadır. Bunlar arasında İtalyan, İspanyol Çin ve Hint mutfakları bulunur. Bunlar kadar popüler olmasa da Türk mutfağı lezzetlerini tatmak için yerler de bulunmaktadır. Dünya’da meşhur olan İngiliz kahvaltısını çeşitli restoranlarda bulunmaktadır.

ULAŞIM

Türkiye ve İngiltere arası mesafe hava yolu ile yaklaşık olarak 4 saattir. Thy ile direkt uçuşlar gerçekleşmektedir. Bir diğer alternatif ise Londra’ya hava yolu ile gidip daha sonrasında tren ile Manchester şehrine ulaşım sağlanabilmektedir. Manchester Havaalanı’ndan merkeze tren ile veya otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir.

Şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiş olan bu şehirde tramvay, metro, otobüsler ve taksi ile istenilen yere rahatça ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca şehirde Ücretsiz Metroshuttle bulunmaktadır.