GENEL BİLGİLER

Resmi adı Manchester Central School of English (MCSE) olan MC Academy, 2005 yılında İngiltere’nin Manchester şehrinde kurulmuş bir İngilizce dil okuludur. En az 16 yaşında olmak şartıyla her yaştan öğrenciye her seviyede İngilizce eğitimi veren okulun farklı amaçlarla oluşturulmuş çok sayıda programı bulunmaktadır. Manchester’da dil okulu denilince akla ilk gelen eğitim kurumlarından biri olan MC Academy, yüksek eğitim standartları yanında geniş sosyal imkanları ile de bilinmektedir.

Okulun programları, öğrencilerin İngilizce’yi en hızlı ve etkili şekilde konuşması üzerine tasarlanmıştır. Bunun yanında, okulun teknolojik altyapısının güçlü olması ve eğitimde modern ilkeleri benimsemesi, öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim almasını sağlamaktadır. En fazla on iki kişilik sınıflarlarda eğitim alan öğrenciler okulun zengin kütüphanesinden ve bilgisayar laboratuvarından faydalanma şansına sahiptir.

MC Academy, sosyal aktivitelerin de öğrencilerin dil gelişimine doğrudan katkı sağladığına inanmaktadır. Sosyal Etkileşim Yoluyla Dil Gelişimi adını verdiği bu eğitim prensibi ile öğrenciler için çeşitli etkinlikler organize etmektedir. Geziler, partiler, futbol maçları, müze ve galeri ziyaretleri ve buna benzer birçok etkinlik ile öğrenciler hem sosyalleşme hem de yeni dil becerileri kazanabilmektedir.

MC Academy, birçok önemli kuruluş tarafından akredite edilmiş durumdadır. Cambridge Assessment, British Council, Greater Manchester Chamber of Commerce, Trinity College London ve daha birçok kuruluş sayılabilir.

FİYAT TABLOSU

MC Academy’de genel İngilizce programlarından öğretmenler için İngilizce eğitimine kadar birçok alanda profesyonel eğitim verilmektedir. Haftalık kurs ücretlerinin Manchester şehrindeki diğer kaliteli okullara nazaran uygun olması, başvuru ve kitap ücretlerinin de düşük tutulması, Manchester’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin MC Academy’i tercih etmelerindeki önemli etkenlerden biridir.

Haftalık dil kursu ücretlerinin 250 GBP civarında olduğu okulda, kurs sürenizin uzunluğuna göre haftalık kurs ücretiniz düşmekte, bu da daha uzun eğitim planlarında karşınıza daha uygun toplam eğitim maliyetleri çıkarmaktadır. Ayrıca ELT öğrencilerine yıl boyunca uygulanan %25’e varan indirimlerle toplam kurs ve konaklama ücretinizden büyük miktarda indirim alabilirsiniz.

SUNULAN PROGRAMLAR

MC Academy’nin her seviye ve amaca yönelik İngilizce programları bulunmaktadır. Bu programları şu şekilde sıralayabiliriz:

General English

IELTS

Cambridge ExamPreparation

One-to-one

Business English

LadiesOnlyClasses

Pre-SessionalClasses

OET ExamPreparation

JuniorSummer School

İngilizceyi sıfırdan öğrenmek veya bulunduğu seviyeyi ilerletmek isteyenler Genel İngilizce programlarına katılabilmektedir. Bunun yanında, IELTS ve Cambridge sınavlarına hazırlanmak isteyenler için özel oluşturulmuş programlar ile hedefe yönelik çalışmalar yapılabilmektedir. İsteyenler veya ihtiyacı olduğunu düşünenler İngilizce eğitmenlerinden bire bir özel ders de alabilmektedir. Okulun en popüler kurslarından biri de iş hayatında İngilizce’yi etkin kullanmak isteyenlere yönelik oluşturduğu İş İngilizcesi programıdır. MC Academy, yeterli talep olduğu takdirde, sadece kızların katılabildiği sınıflar da organize edebilmektedir.

İngiltere’de birçok üniversite, İngilizce hazırlık sınıfları için MC Acedemy ile anlaşma imzalamıştır. Bu nedenle, eğer bu üniversitelerden birinde eğitim alacaksanız ve İngilizce seviyeniz yeterli değilse, MC Academy size gerekli eğitimi vermekte ve sizi akademik bölümünüze giriş için hazır hale getirmektedir. Son olarak okulun, 10-17 yaş arasındaki gençlerin katılabildiği ve bir ay süren yaz okulu programı olduğunu belirtelim.

İngiltere’de dil kursu fiyatları birçok parametreye bağlı olarak değişmektedir. İngilizce dil seviyesi, eğitim süresi, bire bir eğitim gibi özel talepler, eğitimin türü (sınavlara hazırlık, iş İngilizcesi vs) bunlardan bazılardır. Bu nedenle MC Academy, size en uygun programları belirlerken bu kriterleri göz önünde bulundurmakta ve farklı fiyat teklifleri sunmaktadır.

VİDEO

SOSYAL AKTİVİTELER

MC Academy; Manchester’daki dil okulları arasında en fazla sosyal aktiviteye sahip dil kurslarındandır. Her hafta farklı bir aktivite programı hazırlayan okulda Bowling, Tartışma Kulübü, Karaoke gecesi, yemek yapım seansları, lazer oyunları, paintball gibi etkinliklerin yanı sıra müze ve kültürel alan ziyareti gibi birçok tur düzenlenmektedir.

Öğrencilerin, okuldan kalan vakitlerini değerlendirebileceği çok sayıda seçenek vardır. Oldukça hareketli ve renkli bir sosyal hayat imkanı sunan şehirde gidilebilecek çok sayıda müze, sanat galerisi, tarihi yapılar, alışveriş merkezleri ve daha birçok mekan mevcuttur. Şehirde birçok müze ve galeri öğrencilere ücretsizdir. Bunun yanında, ulaşım imkanlarının da çok gelişmiş olduğu şehirde, istediğiniz her noktaya kısa sürede varabilmektesiniz. Bu arada, Manchester’ın Londra’ya trenle sadece iki saat ve Leeds, Liverpool ve Sheffield gibi şehirlere bir saatten daha az bir mesafede olduğunu belirtelim.

KONAKLAMA

Yurtdışına dil eğitimi için giden her öğrencinin kafasını kurcalayan konulardan biri de haliyle konaklama olmaktadır. İngiltere’de konaklama seçenekleri oldukça fazla olmakla beraber MC Academy’e gelen öğrenciler için iki seçenek ön plana çıkmaktadır: Aile yanı konaklama ve öğrenci yurtları. Okul yönetimi, her iki seçenek için de öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Dil eğitimi boyunca her iki konaklama türünü tercih eden öğrencilerin de çok rahat ettiklerini söyleyebiliriz. Bu noktada, öğrenciler her iki seçeneğin de avantajlarını göz önünde bulundurup kendilerine uygun tercihi yapması gerekmektedir. Aile yanında kalan öğrenciler, her şeyden önce sürekli olarak İngilizce konuşma ve pratik yapma şansına sahip olabilmektedir. Bunun yanında, ülke kültürünü, geleneklerini ve alışkanlıklarını yakından tanıyabilmektedir. Öte yandan, öğrenci yurtları ise farklı ülkelerden arkadaş edinmek, biraz daha bağımsız hareket etmek ve daha sosyal olmak isteyen öğrencilere hitap etmektedir.

Misafir ailelerin medeni durumları değişebilmektedir. Öğrenciler, bir tek kişi ile, evli bir çift ile, çocukları olan bir aile ile beraber kalabilmektedir. Bu ailelerin evleri, okula toplu taşıma ile yaklaşık 40 dakika kadar uzaklıktadır.

Öğrenci yurtları okula daha yakın bir mesafede olup öğrenciler okula yürüyerek 20 dakikada ulaşabilmektedir.  MC Academy, yurt olarak öğrencilere New Medlock Student Accommodation ve RiversideAccomodation seçenekleri sunmaktadır. Her iki yurt da oldukça temiz, konforlu ve güvenlikli olup öğrenciler için birçok imkanı sunmaktadır.

MANCHESTER ŞEHRİ

Futbol ile çok ilgilenmese bile birçok insan, İngiltere’de futbolun kalbinin attığı bir şehir olan Manchester’ın adını duymuştur. Fakat Manchester sadece futbol ile değil, kozmopolit bir şehir olmasıyla, dünyanın en saygın üniversitelerine ev sahipliği yapmasıyla, tarihi ve kültürel yapılarıyla ve İngiltere’nin diğer önemli şehirlerine yakınlığı ile bilinmektedir. Bu nedenle, İngiltere’de dil kursu arayan öğrencilerin Manchester’ı tercih etmesi için çok sayıda sebep sıralanabilir.

Manchester aynı zamanda bir öğrenci şehri olması ile bilinmektedir. Şehir, 2019 yılında, dünyada en iyi öğrenci şehirlerini listeleyen QS Best Student Cities sıralamasında 29. sırada yer almıştır. İngiltere’de dil okulu fiyatları şehirlere göre değişmekle beraber öğrenciler, gerek eğitim ücreti gerekse yaşam maliyetleri anlamında uygun bir şehir olan Manchester’da rahat edebilmektedir.

ELT tavsiyesi: Futbol ile hiç ilginiz olmasa dahi Manchester United veya Manchester City maçlarından birini stadyumda izleyin ve bu heyecanu yakından yaşayın! Eğer denk gelir de bir Manchester derbisi izleyebilirsiniz; dünyada birçok insanın hayali olan şeyi gerçekleştirmiş olacaksınız!

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ORANI

MC Academy, her yıl İngiltere dışından gelen çok sayıda öğenciye ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce dil eğitiminin çok iyi olması ve geniş sosyal imkanları sayesinde, öğrenci sayısını her geçen yıl artırmaktadır. MC Academy’nin standart İngilizce kurslarının yanı sıra, yaz aylarında tatil ve İngilizce eğitimini birleştiren programları da yoğun ilgi görmektedir.İngiltere’de dil eğitimi almak için MC Academy’e gelen öğrenciler, farklı ülkelerden, kültürlerden, coğrafyalardan gelen öğrencilerle arkadaşlık kurma şansına da sahip olabilmektedir.

Uluslararası öğrenci oranı anlamında İngiltere’nin en kozmopolit İngilizce dil eğitim merkezlerinden biri olan MC Academy, kuşkusuz öğrencilerin ufkunun ve vizyonunun genişlemesine yardımcı olmaktadır. Burada eğitim alan ve okulun sosyal aktivitelerine katılan öğrenciler, bir dünya vatandaşı olma yolunda önemli mesafeler kat edebilmektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA