BRISBANE HAKKINDA

Brisbane Queensland eyaletinin başkenti ve Avustralya’nın en kalabalık üçüncü şehridir. Nüfusu yaklaşık 2.5 milyondur. Pasifik okyanusu kenarında, 15 km kıyı uzunluğuna sahip olan şehir güneşli,sıcak ve nemli yazlarla, alt tropikal bir iklime sahiptir, serin ılıman ve kuru kış görülür.

Görkemli parkları, iyi donanımlı halk kütüphaneleri, temiz sokakları, taze ve heyecan verici atmosferi ile rahatlatıcı bir tempoya sahip iyi yapılandırılmış bir şehirdir.

Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Brisbane’de yaşayan insanlar sıcakkanlı ve çok kültürlü yapısı ile bilinirler.

Brisbane toplu taşıma sistemi, şehir ve büyükşehir bölgelerinde faaliyet gösteren mükemmel bir otobüs ve feribot ulaşım ağına sahiptir. 

Petrol, madencilik ve kağıt sanayisinin yanı sıra turizm bu şehirde ki en önemli gelir kaynakları arasındadır.

TARİHİ

Brisbane şehri 1824 yılında kurulmuştur, önceleri bir ceza sömürgesi iken 1834 te Günel Galler Valisi Lord Brisbane in adını alarak, 1842 de serbest sömürge merkezi olan kent hızla gelişmiştir.

Kent Brisbane ırmağının bir büklümünde kurulan ticaret merkezi, konutlar ve göz alabildiğine uzanan banliyölerle çevrilidir.

BRISBANE DİL OKULLARI

Avustralya’da dil eğitiminin en çok tercih edilmesinin sebeplerinin başında yasal olarak çalışma izni olması geliyor. 16 hafta üzeri dil eğitim alan öğrencilere hafta da part-time olarak 20 saat çalışma izni veriliyor.

Avustralya’da dil eğitim alırken bir yandan yaşam masraflarınızı karşılayabilirsiniz ancak ilk gidiş süreciniz de hemen iş bulamayabilirsiniz bunu göz önünde bulundurarak, yaşam masraflarınızı karşılayabileceğiniz birikime sahip olmanızı öneririz.

Part-time olarak  kafelerde, turizm alanlarında ve fast food restaurant zincirleri gibi yerlerde çalışma opsiyonlarınız olacaktır. İş imkanları ve aynı zamanda kazanacağınız ücretler İngilizce seviyenize göre seçenek sunacaktır.

Yaşam masrafları Avustralya’nın diğer iki büyük şehri Melbourne ve Sydney’e göre daha uygundur. Brisbane iş imkanının olduğu ve Türkler tarafından az bilindiği için Türk öğrenci oranının da az olduğu bir bölgedir.

** Aynı zamanda Avustralya’nın en büyük şehirlerden biri Gold Cost’a yakın olduğu için öğrenciler Brisbane’ de eğitim alırken, Gold Cost’taki iş seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Avustralya Dolarının, Euro ve USD’ye göre daha düşük olması, öğrencilerin Avustralya’yı tercih etmelerinin bir diğer önemli nedenidir.

İKLİM

Avustralya’nın Brisbane şehrinde sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Belirgin olarak yağış neredeyse hiç görülmemektedir. Şehir için ortalama yıllık sıcaklık 20 derecedir.

Ocak ayı 24.9 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Temmuz ise ortalama 14.6 derece ile yılın en düşük ortalamasına sahiptir.

Brisbane, subtropikal iklimi sayesinde günde ortalama 8 saat güneş görür. Kent kış aylarında (Haziran –Ağustos arası) ve Bahar aylarında( Eylül- Kasım) ortalama sıcaklığa sahip olduğu için, ziyarete en uygun dönemlerdir.

GEZİLECEK YERLER

Brisbane Nehri’nin kıyısında yer alan şehrin manzarası pitoresk ve turistik yerleri zengindir. Brisbane merkezden dışarıya doğru, etkileyici – Parklands, müzeler, kütüphaneler, spor merkezleri ve eğlence mekanlarının yanı sıra akademik kurumlar ve konaklama tesisleri, bu büyüleyici belediyeyi Avustralya yaşamını heyecan verici bir şekilde yaşamak isteyen öğrenciler için dinamik, canlı ve tamamen ideal bir yer haline getiriyor.

Şehir merkezinden uzakta olan Brisbane Forest Park, yürüyüşçüler, bisikletçiler, kampçılar ve bölgenin doğal benzersizliğinin tadını çıkarmaya hazır herkes için popüler bir dinlenme yeri olan her türlü açık hava rekreasyonu için ideal bir arazi sunmaktadır. Gold Coast’un göz kamaştırıcı kıyılarının kuzeyinde sadece bir saatlik sürüş mesafesinde yer alan Brisbane, plaj oyuncuları için bir cennettir.

Brisbane de dil eğitimi alırken mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları:

  • Sunshine Coast’a
  • Lone Pine Koala Barınağı
  • Avustralya Hayvanat Bahçesi
  • Dreamworld

YEME-İÇME KÜLTÜRÜ

Brisbane, ekonomik yaşam ve konaklama giderleri ile Avustralya’nın diğer büyük şehirlerinin önüne geçmektedir. Lokantalar, yüksek ücret ödemeden çok farklı lezzetler tatmaya imkan tanımaktadır.

Şehrin yerel lezzetlerini tadabileceğiniz gibi, Hint, Avrupa ve Asya mutfağına da yaygın olarak rastlayabilir, damak zevkinize uygun yemekleri tercih edebilirsiniz.

Brisbane’de en çok tercih edilen lezzetlerden bazıları; Kaya Yengeci, Pie Floeter ,Balık Kızartması, Pavloya, Gnocchi, Burger, Bonfile, Kalamar Salatası, Dumpling, Bee Sting Wings ve Gonuts’dır.

Deniz ürünleri ve balık, Brisbane şehri için vazgeçilmez lezzetlerin başında gelmektedir. Okyanustan yakalanan bir çok balık türü, şehir halkı tarafından büyük rağbet görmektedir.

Brisbane, birbirinden farklı lezzetleri denenmek isteyenler için ideal bir yerdir.

AVUSTRALYA'DA DİL EĞİTİMİ

  • Avustralya ya öğrenci vizesi ile başvuracak öğrenciler için Yurtdışı Öğrenci Sağlığı Sigortası (OSHC) yaptırmaları gerekmektedir.
  • Avustralya’da alkollü içecek satın almak ve kullanmak için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.
  • Araç kullanabilmek için 21 yaş sınırı bulunmaktadır. Fakat çoğu araç kiralama şirketi yaş sınırını, 25 olarak değerlendirmektedir.
  • Avustralya’da alacağınız çoğu hizmet ya da ürün için uygulanacak vergi oranı %10’dur.