SAN DIEGO ŞEHRİ

Güney California’daki Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan San Diego, “Amerika’nın En Güzel Şehri” olarak bilinir. Kilometrelerce uzanan beyaz kumlu plajları ve muhteşem havasıyla ünlü olan şehir; 1.4 milyonluk nüfusu ile California eyaletinin 2., Amerika Birleşik Devletleri’nin 8. büyük şehridir. Yıl boyu ılıman iklimi, limanları, geniş plajları, ABD Donanması ile uzun süreli ilişkisi ile ünlüdür.

İlk yerleşim, günümüzde Old Town San Diego Eyalet Tarihi Parkı olarak bilinen Presidio Tepesi’nin eteklerinde yer alıyordu. 1860 yılında deniz taşımacılığından yararlanmak ve ticareti geliştirmek için deniz kıyısına taşınmıştır. Günümüzde ülkenin en büyük donanmalarından birisine sahiptir. San Diego’nun sıcakkanlı bölge halkı, harika havası, muhteşem plajları, lezzetli deniz ürünleri ve Meksika mutfağı sizleri bekliyor!

SAN DIEGO TARİHİ

1542’de Avrupalı kâşif Juan Rodriguez Cabrillo tarafından keşfedilen San Diego, başlangıçta San Miguel olarak adlandırıldı. 1602 yılında San Diego bölgesi ve körfezi bugünkü adını aldı. 1769 yılında şehrin temelleri atıldı ve 1821’den 1848’e kadar Meksika’ya ait bir bölge oldu. San Diego’nun içinde yer aldığı California, Meksika-Amerikan Savaşı’nın ardından 1848’de Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası oldu ve 1850’de birliğe eyalet olarak kabul edildi. Böylelikle San Diego, ‘California’nın doğum yeri’ olarak adlandırıldı.

SAN DIEGO DİL OKULLARI

Şehrin canlılığı, kilometrelerce uzanan kumlu plajları ve muazzam havası ile San Diego, California’da İngilizce öğrenmek için ideal bir yerdir. San Diego, dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için güvenli ve dost canlısı bir ortam sunmaktadır. İklimi, sıcak atmosferi, kumsalları, yıl boyu süren etkinlikleri ve turistik yerleri, bu canlı sahil Güney Kaliforniya şehrini eğlenceli ve eşsiz bir yer haline getirir. San Diego dil okullarında eğitim alan öğrenciler, farklı kültürlerden gelen diğer uluslararası öğrencilerle sosyalleşebilir, İngilizce pratik yapabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilir. San Diego dil okuluna gelen öğrenciler, şehirde oldukları süre boyunca inanılmaz deneyimler yaşamaktadır.

San Diego’yu bu kadar özel yapan nedir? Evrensel olarak ‘Amerika’nın en güzel şehri’ olarak bilinen San Diego, Amerikan kültürünü güvenli, heyecan verici ve kozmopolit bir şehirde yaşamak isteyen uluslararası öğrenciler için idealdir. Bu canlı California kıyı kentinde İngilizce eğitimi alın!

SAN DIEGO'DA GEZİLECEK YERLER

Point Loma & Cabrillo Ulusal Anıtı
Point Loma Yarımadası, Juan Rodríguez Cabrillo’nun şehre adım attığı ilk yerdir. Cabrillo Ulusal Anıtı, Point Loma Yarımadası’nın güney ucunda yer almaktadır. 1913 yılında kurulan anıt, Juan Rodríguez Cabrillo’nun 28 Eylül 1542’de San Diego Körfezi’ne inişini temsil etmektedir. San Diego limanının ve silüetinin muhteşem bir manzarasını sunar. Loma’da 1854’ten beri San Diego’nun simgesi olan Old Point Loma Deniz Feneri’ni de görebilirsiniz.

Seaport Village
Seaport Village, güzel San Diego Körfezi’nde yer almakta olup birçok mağaza, restoran ve canlı eğlence sunmaktadır! Göletler, göller, çeşmeler ve renkli çevre düzenlemesi ile çevrili dört kilometrelik dolambaçlı parke taşı yollarının yanı sıra San Diego Körfezi boyunca çeyrek millik tahta yolda ve dükkanlarda dolaşırken bir öğleden sonra yürüyüşünün tadını çıkarabilirsiniz. San Diego’nun eşsiz gün batımını Seaport Village’dan izleyebilirsiniz.

Balboa Parkı
Balboa Park; açık alanları, bahçeleri ve yürüyüş yolları, müzeleri, çeşitli tiyatroları ve dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi ile ünlüdür. 1.200 dönümlük bu kültürel vaha, Kuzey Amerika’nın en ikonik kent parklarından birisidir ve San Diego’ya yapılan herhangi bir ziyarette mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Parkın sınırları içinde birçok eğlence tesisi ve çeşitli hediyelik eşya dükkanları, restoranlar da bulunmaktadır.

Coronado Adası
Güney California’nın çekiciliğinin, plajlarının ve güneşinin bir araya geldiği bir yer varsa o da Coronado Adası’dır. Şehir merkezinin tam karşısında bulunan Coronado, köprü ile merkeze bağlanmaktadır. Adanın tarihi eski binaları, harika plajları ve San Diego silüetinin güzel manzaraları gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Hotel del Coronado, beyaz ve kırmızı dış cephesi ile Coronado Adası’ndaki en tanınmış yerdir. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci ahşap bina ve Oz Büyücüsü’ndeki zümrüt şehir için bir ilham kaynağı olduğu söylenir. Marilyn Monroe’nun yer aldığı ‘Bazıları Sıcak Sever’ filmi de bu adada çekilmiştir.

La Jolla Cove Plajı
La Jolla, okyanus kıyısında yer alan kayalık kıyı şeridiyle popüler ve lüks bir bölgedir. La Jolla bölgesi koruma altındadır La Jolla Cove Plajı, yaklaşık 1,6 km uzunluğunda San Diego’nun en güzel bir plajıdır. Plaj, Güney California’nın en çok fotoğraflanan sahillerine sahiptir. Deniz aslanlarını fotoğraflayabilir, harika deniz ürünlerini tadabilir, etkileyici sahillerinde harika bir gün geçirip okyanusa karşı gün batımını izleyebilirsiniz.

SeaWorld San Diego
SeaWorld San Diego, her şeyden önce okyanus yaşamına odaklanmış bir tema parkıdır. 1960 yılından beri faaliyet gösteren SeaWorld San Diego ; yunuslar, penguenler, deniz kaplumbağaları, köpekbalıkları, balinalar ve vatozlar dahil yüzlerce deniz canlısına ev sahipliği yapar. Yürüyen bant ile akvaryumun içinden geçebilir, roller coaster ile adrenalin dolu bir macera yaşayabilirsiniz. SeaWorld, daha çok sayıda heyecan verici cazibe merkezi ile doludur, kesinlikle bütün bir günü burada geçirmeyi planlamalısınız.

Tijuana Şehri (Meksika)
San Diego, Meksika’nın Tijuana şehriyle sınır komşusudur. Meksika, eğer geçerli ABD vizeniz varsa 30 güne kadar vizesiz girişe izin vermektedir. San Diego’dan birkaç saatlik bir yolculukla rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Meksika’nın en hızlı büyüyen metropol kentlerinden birisi olan Tijuana; plajları, sıcak iklimi, renkli mimarisi ve ucuzluğu ile ünlüdür. San Diego’dayken bir gününüzü farklı bir kültürde geçirebilirsiniz.

SAN DIEGO'DA YEME İÇME

Etnik ve kültürel karışımı nedeniyle San Diego, çok çeşitli mutfaklar ve lezzetler sunmaktadır. Şehri tanımlayan özel ve yerel bir yiyecek yoktur. Şehrin uzun tarihi ve Meksika’ya yakınlığı, bölgeye çok çeşitli otantik Meksika restoranları ve taco kültürü katmıştır. San Diego’nun ılık iklimi ve okyanusa erişimi, şehri balıkçılık, meyve ve sebze yetiştirme merkezi haline getirmiştir. 110 kilometreden uzun sahil şeridi ile San Diego, California’nın en taze deniz mahsullerini sunmaktadır. Şehir, gelişen bir bira kültürüne de sahiptir ve 100’den fazla butik bira (craft beer) fabrikası olması nedeniyle butik bira başkenti olarak anılmaktadır.

SAN DIEGO'DA ULAŞIM

Türkiye’den San Diego’ya, direkt uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul’dan Los Angeles’a yaklaşık 13 saatlik direkt bir uçuş yapabilir, sonrasında 45 dakikalık transfer uçuşuyla San Diego’ya ulaşabilirsiniz. Los Angeles’dan trenle veya özel araçla da rahatlıkla San Diego’ya gidebilirsiniz. Farklı ülkeler ve şehirler üzerinden de aktarmalı uçuşlar ile yolculuğunuzu planlayabilirsiniz. San Diego Uluslararası Havalimanı şehrin 5 km batısında yer almaktadır. 10-15 dakikalık bir yolculukla kendinizi şehir merkezinde bulabilirsiniz.

San Diego, gezginlerin bölgeyi rahatlıkla keşfetmeleri için ekonomik ve çevre dostu toplu taşıma seçenekleri sunmaktadır. Şehir içi ulaşımda otobüs, troleybüs ve tramvaylar yoğunluklu olarak kullanılmaktadır. Taksi ile istediğiniz yere daha rahat şekilde ulaşabilirsiniz.

SAN DIEGO İKLİMİ

San Diego, sıcak ve kurak yazlar ve ılıman kışlar olarak nitelendirilen inanılmaz iklimi ile ünlüdür. Ülkede yaz mevsimini geçirebileceğiniz en güzel şehirlerden birisidir. Bununla birlikte, San Diego tipik Akdeniz iklimlerinden çok daha kuraktır ve bu tür iklim koşullarına sahip diğer bölgelere kıyasla kışlar hala kuraktır. Yaz aylarında, özellikle Eylül ve Ekim aylarında, rüzgârın çölden estiği çok sıcak günler olabilir. Yıllık yağışların çoğu Aralık ve Mart ayları arasındadır. Mayıs ve Haziran aylarında sabah sisleri olabilir. Plaja gitmek için en iyi zaman, denizin daha az soğuk olduğu Temmuz-Ekim aylarıdır. Harika bir iklime sahip olan San Diego, tüm yıl boyunca ziyaret edilebilir, özellikle yaz mevsimini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.