CAPE TOWN HAKKINDA

Güney Afrika deyince ilk akla gelen liman kentlerinden biri Cape Town , doğasıyla ve yaşam tarzı ile tüm misafirlerini her daim büyülemiştir. Zira 2014 yılında hatrı sayılır gazeteler tarafından, dünyanın ziyaret edilmesi gereken en iyi yeri olarak seçilmiştir. Şehirde aynı anda hem modern gökdelenleri hem de gecekondu mahallelerini görmek mümkündür. İngiliz kültürünün etkilerini trafikte de hissedersiniz çünkü direksiyonlar bu şehirde de sağda yer alır.

Hem dil eğitimine hem de turizm amaçlı giden ziyaretçiler Cape Town halkının çok sıcakkanlı ve kibar olduğunu ve kendilerini evlerinde hissettiklerini söylerler.

Cape Town ve Johannessburg şehirleri Afrika kıtasının en popüler turistik şehirleri arasında olup, özellikle Avrupa ve Amerika’lı turistlerin doğa sporları için tercih ettiği bölgelerdir. Bu şehirler aynı zamanda yüzyıllardır dünyanın en önemli ticaret şehirleri olduğundan iş hayatı da oldukça hareketlidir. Para birimi randdır. Eğitim ve konaklama maliyetleri ise İngiltere, ABD, gibi seçeneklere kıyasla daha ekonomiktir.

CAPE TOWN'UN TARİHİ

1488 yılında Portekizli Bartolomeu Dias tarafından ilk kez keşfedilmiştir. Lakin daha sonra Boerler ve İngilizler sırayla ele geçirmişlerdir. Avrupalılar 1652 yılında yerleşmeye başlamışlardır. 1700lü yıllarda ise bazı sürgün edilen Müslümanlar buraya gelmeye başladılar ve Cape Town şehrindeki ilk camiyi inşa ettiler.

Yakın tarihte ise II. Dünya Savaşından sonra ırkçılıkla mücadele etmil fakat 1994 yılında Nelson Mandela’nın başkanlık seçilmesi ile beraber ülke demokratik bir yapıya bürünmüştür. Bu şekilde turizm kapıları da sonuna kadar açılmıştır.

CAPE TOWN DİL OKULLARI

“Dil eğitimi almak için Afrika’ya gidilir mi hiç!!!” demeyin… Resmi dili İngilizce olan Güney Afrika’da yer alan Cape Town, dil okullarının bulunduğu ve öğrencilerin dil eğitimi almak için tercih ettikleri önemli bir merkezdir. Mükemmel doğal güzellikler ve modern şehirlerin bir arada bulunduğu Cape Town’da dil eğitimi almak oldukça ekonomiktir. 30 güne kadar vizesiz dil eğitiminize başlayabilirsiniz. 30 günden fazla Güney Afrika’da bulunmak isteyen öğrenciler ise vizeye başvurmalıdır. İngilizce dil eğitimi veren diğer ülkelerle kıyaslandığında, vize alma oranı çok daha yüksektir.

CAPE TOWN İKLİMİ

Konum olarak güney yarım kürede bulunduğundan, ülkemize göre ters mevsim yaşanmaktadır. Bu yüzden turistik olarak gidenlerin en yoğun bulunduğu aylar Aralık, Ocak ve Şubat’tır. Ilıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında en düşük sıcaklık ortalama 7 derecedir. Hava şartlarının bol yağmurlu  ve rüzgarlı olmasını da göz önünde bulundurarak hazırlık yapmanız şiddetle önerilir. Eğitim haricinde doğayı keşfetmek isteyen öğrenciler için ilkbahar ayları çok uygundur. Balinların yüzmesine şahit olmak ve bahar çiçekleri ile fotoğraf çektirmek isterseniz 15 derecelik Cape Town ilkbaharı sizi bekliyor olacak.

AFRİKA’DA İNGİLİZ YAŞAM BİÇİMİ!

İngiltere’nin en eski sömürgelerinden biri olan Güney Afrika, günümüzde bu sürecin izlerini özellikle eğitim alanında avantaja dönüştürüyor. Güney Afrika’da dil okulları genellikle İngiliz dil okullarının şubesi olarak faaliyet gösteriyorlar ve eğitim içerikleri ve kadroları İngilitere’deki merkezlerce şekillendiriliyor. Bu nedenle alacak olduğunuz eğitimin içerik ve kalitesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Uluslararası ortam ve doğal güzellikler ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle birleşiyor.

Cape Town ve Johannessburg şehirleri Afrika kıtasının en populer turistik şehirleri arasında olup, özellikle Avrupa ve Amerika’lı turistlerin doğa sporları için tercih ettiği bölgelerdir. Bu şehirler aynı zamanda yüzyıllardır dünyanın en önemli ticaret şehirleri olduğundan iş hayatı da oldukça hareketlidir. Eğitim ve konaklama maliyetleri ise İngiltere, ABD, gibi seçeneklere kıyasla daha ekonomiktir.

CAPE TOWN’DA ULAŞIM

Cape Town şehrinde öğrenciler için toplu ulaşım hem ekonomik hem de rahattır. Metrorail adı verilen demiryolu hizmetinden faydalanabilir ya da maksimum 15 kişiye hizmet veren minibüsler ile istediğiniz yere ulaşmanız mümkün. Taksiler ise 7/24 hizmet vermektedir. Golden Arrow otobüslerini tercih ederseniz mutlaka haftalık bilet almanız önerilir.

CAPE TOWN’DA YEME İÇME

Tarih içinde farklı ülkelerden fazlasıyla etkilenen Cape Town yemek kültürü olarak çok çeşitlidir. Afrika kökenli mısır yemeklerini tadabilir ya da liman kentinin ayrıcalığı ile sınırsız çeşitlilikte olan deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Farklı tatlar arayanlar ise deve kuşu, timsah, kunduz eti gibi ürünleri de tercih edebilir.

Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyenler ise, her çeşit yemeğin olduğu dünya mutfağı restoranlarında klasik tatlardan keyif alacaklardır.

ELT Tavsiyesi: Cape Town dil okullarındaki haftalık aktivite panolarını takip edin ve okulların düzenlediği tüm doğa ve sanat aktivitelerine katılın. Afrika’nın tadını çıkartmadan geri dönmeyin!

CAPE TOWN’DA GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER!

 1. Robben Adası
 2. Masa Dağı
 3. Köle Barınak Müzesi
 4. Cape Town Elmas Müzesi
 5. Güney Afrika Ulusal Galerisi
 6. İyi Niyet Kalesi
 7. İki Okyanus Akvaryumu
 8. Victoria & Alfred Waterfront
 9. Bo Kaap Bölgesi ve Müzesi
 10. Kirstenbosch Botanik Bahçeleri

Cape Town’da İngilizce öğrenirken mutlaka yapılması gereken 5 şey !

 • Adrenalin için demir kafes ile beraber köpekbalıklarının yanına dalış yapın
 • Safarilere katılın
 • Üzüm bağlarını gezin
 • Dünyaca ünlü altın kumlu plajlarında fotoğraf çekin
 • Penguen kolonilerini yakından görün

Eğer siz de İngilizce’yi bu doğa harikası şehirde en iyi okullardan öğrenmek isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngilizce pratik yapmak, sosyalleşmek ve beraberinde harika bir tatil deneyimi için de Cape Town dil okullarındaki 4 haftalık programlara vizesiz olarak gidebileceğinizi unutmayın.