PARİS HAKKINDA

Île-de-France Bölgesinin merkezi olan Paris, Fransa’nın başkentidir. Sen Nehri üzerine kurulan şehir, Paris Havzasının ortasındadır. Konumu ve politik yeri ile Paris, uluslararası taşımacılığın geçiş noktasıdır.

Anıtları, kültürel ve tarihi ile tüm dünya tarafından ilgi gören Paris önemli bir ekonomi merkezidir.2.200.000 nüfusu ile de sürekli gelişmekte ve büyümekte olan şehir Fransa’nın göz bebeğidir. Sadece Fransa’nın değil aynı zamanda Avrupa’nın da en önemli şehirlerinden biridir.

Paris aynı zamanda önemli bir sanat ve tarih merkezidir. Şehirde çok sayıda müze, tarihi eser ve sanat merkezleri bulunmaktadır. Turistlerin uğrak yeri olan Paris hemen hemen her insanın görmek istediği ve gezdikten sonra büyülendiği bir şehirdir.

Paris sanat ve tarihin yanı sıra modası ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Şehirde düzenlenen moda haftaları, defileleri ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler çekmektedir. Dünyaca ünlü giyim markalarının boy gösterdiği Paris sokakları alışverişi sevenler için eşi benzeri olmayan bir lokasyon.

Paris bütün bunlara ek olarak mutfağı ile de tanınmaktadır. Dört yüz çeşit peyniri, şarapları, pastaları ile de gurmelerin ve lezzet tutkunlarının uğrak yeridir. Şık restoranları, sokaklarda yer alan keyifli kafeleri ile her öğünü ya da bir kahve molasını en lezzetli şekilde geçirebilirsiniz.

PARİS'İN İKLİMİ

Paris’te yaz ve kış ayları ılıman geçmektedir bunun en büyük nedeni Kuzey Atlantik Akııntısı’ nın etkin olduğu okyanus iklimi olması. Yılın en sıcak ayı olan Temmuz ayında sıcaklık ortalama 20 °C’dir. Yılın en soğuk ayı ise Ocak ayıdır ve ortalama sıcaklık 5 °C’dir.

Ilıman ve sıcak iklimi sayesinde Paris’e her mevsimde gitmek ve gezmek mümkündür. Her mevsimi ayrı güzel olan Paris, sokaklarının büyülü havasını iklimi ile de süslemektedir. Dil eğitimi için gidecek öğrenciler için iklimi önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu sayede öğrenciler zamanlarını ayarlama konusunda sıkıntı yaşamamakta, istedikleri her zaman Paris en güzel şekilde yaşamaktadırlar.

PARİS DİL OKULLARI

Fransızca öğrenmek için doğru adreslerin en başında gelen Paris her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Önemli ekonomik merkezlerden biri olan Paris’ de çok sayıda Dil Okulu bulunmaktadır. 21. Yüzyılın popüler dillerinden biri olan Fransızca, profesyonel iş hayatından eğitim hayatına kadar pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Paris turistik bir şehir olması nedeni ile de pek çok imkana sahiptir. Paris’ de her bütçeye uygun beslenme, konaklama imkanları bulunmaktadır. Bu imkanı aynı şekilde Dil Okulları da öğrencilerine sunmaktadır. Bu şehirde her bütçeye, her yaşa, her ihtiyaca uygun eğitim olanakları bulunmaktadır.

Paris’ de eğitim saatleri dışında yapılabilecek çok fazla aktivitenin olması öğrenciler için bir diğer önemli avantajdır. Böylelikle hem pratik yapma hem şehrin tadını çıkarma hem de zamanınızı dolu dolu geçirme imkanı bulacaksınızdır. Tüm dünya tarafından tanınan Paris’ de Fransızca öğrenmenin keyfini ve kolaylığını hiç şüphesiz sizde yaşayacaksınızdır.

Fransa’nın Başkenti Paris’de yer alan şubesi ile Fransızca dil becerilerini geliştirmek isteyen öğrencilere hizmet veren Spr

GEZİLECEK YERLER

Dil Eğitimi almaya karar verince ilk yapmanız gereken Paris hakkında detaylı bilgi toplamak olmalı. Çünkü Avrupa’nın adeta incisi olan bu şehirde görülmesi gereken o kadar çok yer var ki.

İlk olarak Çekirdek şehir olarak başlayan Paris Seine Nehrini’nin etrafından başlar ve daire daire olarak genişler ve bu genişleme 12. Yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar sürmüştür. İlk daire olan Notre Dame’ den ikinci daire olan Louvre ve Sorbonne ‘la genişleme çok uzun zaman almıştır. Sorbonne Batı’nın Bilim Merkezi Paris ise Güneş Şehri’dir ve Aydınlanma bu şehirden çıkar. Çember içi olarak adlandırılan ana şehir ise 19. Yüzyılın sonunda 20. Yüzyılın başına kadar şekillenmiştir.  Şehir yaratma sanatının en büyük örneği olan Paris bin yıllık tarihi ile bugüne dek pek çok eser ve şehir güzelliği ile gelmiştir.

Bu eski tarih ve gelişmişlik ile günümüze kadar taşınan pek çok eser ve zenginlik olmuştur. Bu güzelliklerin sadece birkaçını aşağıda okuyabilirsiniz;

Louvre Müzesi
Dünyanın en çok eserinin yer aldığı, en büyük ve en çok ziyaret edilen müzesi Mona Lisa’ yı ,Milo Venüsü görebileceğiniz eşsiz bir müze.

Notre Dame Katedrali
Viktor Hugo’nun romanı ‘Notre Dame’ın Kamburu’ ile biline Notre Dame Katedrali Fransa’nın en büyük dini yapısıdır.

Şanzelize Bulvarı
Sokak lambaları 1838 yılında yapılmış lambaların bile tarih koktuğu dünyaca ünlü bu bulvarın her iki tarafında dünya genelinde bilinen en ünlü markaları mağazaları yer almaktadır.

Versay Sarayı
1661 yılında inşa edilmeye başlayan saray zamanla yapılan eklemeler ile farklı mimari anlayışların semboli haline gelmiştir.

Eyfel Kulesi
Fransız Devrimi’nin 100. Yılını kutlamak için 1889 yılında inşa edilen kule Fransa’nın en önemli sembollerinden biridir.

Paris Disneyland
İçinizdeki çocuğu şımartmak istiyorsanız 1992 yılından bu yana her yıl 15 milyon misafir ağırlayan Disneyland’ ı görmeden dönmeyin.

PARİS'TE YEME İÇME KÜLTÜRÜ

Paris Fransız mutfağının en yoğun yaşandığı şehridir. 400 çeşit peynirin yıllanmış şarapların, pastaların, macaronların, kruvasanların tadılabileceği en muazzam şehirdir. Şık restoranlar, tadım atölyeleri, cafeler, pastaneler bu lezzetleri size her an taze taze tattırmaktadır. Paris’de olduğunuz süre boyunca çok çeşitli Fransız mutfağının lezzetleri size sürekli yeni tatlar sunacaktır.

Paris’de her bütçeye uygun restoran, cafler, pastaneler bulunmaktadır. Bu sayede dil eğitiminiz boyunca uygun maliyetlerle yeme içme masrafınızı karşılayabilirsiniz.

ULAŞIM

Paris, başkent olması ve turist popülasyonun çok olması nedeni ile Fransa’nın ulaşımı en kolay şehirlerinin başında gelmektedir. Şehirde bulunan havaalanı ile şehre ulaşım oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra çevre illere ve ülkelere ulaşım da oldukça kolay sağlanmaktadır. Geniş tren ağı ile Paris’ den istediğiniz şehre çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Paris’ de şehir içi ulaşım da aynı şekilde kolaydır bunun yanı sıra uygun maliyetlidir. Trafik yoğun olmamakla birlikte şehir içi ulaşımda toplu taşıma yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Dil eğitiminiz boyunca pek çok yere rahatlıkla ulaşım sağlayabileceksinizdir.