SYDNEY HAKKINDA

Sydney, Avustralya’nın en büyük, en kalabalık ve en eski yerleşim birimlerinden olan şehri olmasına rağmen başkenti değildir. Ülkenin güney doğusunda yer alan New South Wales eyaletinin başkenti olan şehir, limanında Sydney Harbour, Middle Harbour, North Harbour ve Paramatta Nehrini içermesiyle dünyanın en önemli limanlarından ve sahil yerleşkelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Güney Pasifik bölgesinde bulunan dünyanın en büyük adasıdır ve Avustralya’nın ekonomi, eğitim, ticaret ve turizm merkezini oluşturmaktadır. Sydney’in çevresinde geniş ve zengin bir bitki örtüsüne sahip 5 büyük ulusal park bulunmaktadır ve aynı zamanda zengin bir su altı yaşamına sahiptir. Bu eşsiz doğal güzellikleri sayesinde ön plana çıkmayı başaran şehir, yıl boyu binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Okyanus kıyısındaki uzun kumsalları, yüksek gelişmişlik düzeyi, çok kültürlü yapısı ve çeşitli iş olanakları ile Sydney, günümüzde dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yerini almıştır.

SYDNEY TARİHİ

Adanın en eski yerleşim birimi olan Sydney şehrinin yerli halkı olan Aborjinler’in tarihi yaklaşık 40 bin yıl öncesine dayanmasına rağmen, şehirde ilk düzenli yaşam 1778 yılında bir İngiliz sömürge kolonisi olarak başlamıştır. 18. Yüzyılda ilk İngiliz donanmasının Sydney’e gelmesiyle yerli halk katledilmeye başlanmış ve zorla yerinden edilmiştir. Hayatta kalmayı başaran yerli halkın çoğu ise sonrasında kötü çalışma şartları ve hastalık nedeniyle yaşamlarını yitirmiştir.

1788 yılında İngiliz donanması kaptanı James Cook’un da önerisiyle şehre İngiltere’nin kalabalık hapishanelerinden suçlular getirilmiş ve donanmanın buraya yerleşmesi sonucunda bugünkü Sydney gelişmiştir. Günümüzde ise ekonomi, kültür, eğitim ve ticaret açısından önemli bir konuma sahip olan şehir, 2000 yılında düzenlenen Dünya Yaz Olimpiyatlarına da ev sahipliği yaparak popülaritesini arttırmayı başarmış ve birçok turistin gözde şehri haline gelmiştir.

SYDNEY DİL OKULLARI

Güney Yarım Küre’nin yeşil cenneti olarak anılan Avustralya’nın başkenti olmasa da en kalabalık, gelişmiş ve en turistik merkezi olan Sydney, 180’in üzerinde farklı kökenden oluşan nüfusuyla çok kültürlü bir şehir yapısına sahiptir. Yaklaşık 4,5 milyonluk nüfusunun %80’i İngilizce konuşmaktadır ve resmi dil İngilizce olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle Sydney’de dil eğitimi almanın en büyük avantajlarının başında gelen unsur dili gündelik hayatta pratik yapma şansınızın olmasıdır. Bunun yanı sıra oldukça sıcakkanlı ve misafirperver bir şehir olan Sydney ve yerlileri sayesinde çekincelere sahip olmadan iletişim kurma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu şehirde eğitim almanın diğer önemli bir avantajı ise şehrin sunduğu sınırsız aktivite olanakları ve eşsiz güzellikteki gezilecek yerleridir. Burada öğrenciyken sıkılmaya fırsat bulmadan derslerden sonra arkadaşlarınızla sosyalleşebilir ve çeşitli aktiviteler, geziler düzenleyebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

Günümüzde sadece Avustralya’nın değil aynı zamanda dünyanın da önemli bir kültür merkezi olan Sydney’de görülmeye değer birçok eski yapıt mevcuttur. Adanın en eski yerleşim yeri olmasından dolayı tarih öncesinden kalma çok sayıda yerleşmeler bulunmaktadır ve halen tarihi dokusunu kaybetmemiştir. Bu bağlamda Sydney’de eğitim alırken mutlaka görülmesi gereken yerleri şu şekilde listelemek mümkündür:

Sydney Opera Binası
20. Yüzyılın en önemli ve ünlü modern mimari yapılarından olan ve aynı zamanda şehrin simgesi haline gelen Sydney Opera Binası, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Savaş ve Barış’ın ilk kez sergilendiği opera binası aynı zamanda 2003 yılında Pritzker Mimarlık Ödülünü almıştır.

Sydney Köprüsü
Şehrin bir diğer önemli simgesi olan Sydney Köprüsü, resmi olarak 1932 yılında açılmıştır. Enine kesitte dünyanın en geniş köprüsü unvanına sahiptir ve açılışından itibaren eşsiz manzarasıyla önemli bir yürüyüş alanı olmuştur. Turistik bir gözde olmasının sebebi ise köprünün en üst noktasına kadar çıkılabiliyor olması ve buradan tüm şehri izleme keyfine sahip olunmasıdır.

Royal Botanik Parkı
1816 yılında kurulan ve Avustralya2nın en eski botanik parkı olmasının yanı sıra dünyanın en büyük ikinci ulusal parkı olan Royal Botanik Parkı, 16.000 hektarlık alanı kapsamaktadır. İçerisinde barındırdığı birçok bitki ve hayvan koruma altında bulunmaktadır. Üstelik her gün açık olan bu parkın bahçelerine giriş ücretsizdir.

Darling Limanı
New South Wales bölgesinde bulunan liman, şehrin en hareketli ve turistik yerlerinden biridir. Liman boyunca çok sayıda alışveriş yapılacak yerler, restoranlar, kafeler, barlar ve gösteri merkezleri bulunmaktadır.

Sydney Akvaryumu
Her gün 9:30-21:00 saatleri arasında açık olan Sydney Akvaryumu dünyanın en zengin balık çeşitliliğine sahip akvaryumlarından biridir. En can alıcı özelliği ise yerin 145 metre derinliğine inen şeffaf tüneller sayesinde okyanusun içinde yürüyerek Avustralya Balıklarını doğal ortamlarında gözlemleme imkanına sahip olunmasıdır.

Sydney şehrinin barındırdığı doğal güzellikleri ve gezilecek yerleri saymakla bitmeyecek kadar çeşitlidir. Yukarıda sıralanan yerler şehrin sunduğu eşsiz seçeneklerden sadece bazılarıdır ve bu nedenle buraya gelen ziyaretçilerin sıkılmaya fırsatları dahi olmayacakları aşikardır.

SYDNEY İKLİMİ

Ilıman bir iklim yapısına sahip olan Sydney’de yazlar oldukça sıcak, kışlar ise ılık geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 21.7 derece civarında seyretmektedir. Avustralya Güney Yarım Kürede yer aldığından yaz ve kış ayları ülkemize göre farklılık göstermektedir. Her dönem yağış almakla beraber yaz aylarında yağışlar bir miktar artabilmektedir ve yılın en yağışlı ayları Mart ile Haziran aylarıdır. Yaz döneminde ortalama sıcaklık 27 derece iken kış aylarında ortalama sıcaklık 18 derece civarındadır. Sydney en sıcak ayını Şubatta yaşarken en soğuk ayını ise Temmuzda yaşamaktadır. Yılın en güzel zamanları olarak kabul edilen Aralık ve Şubat ayları ise Sydney’i ziyaret için en uygun zamandır. Aynı zamanda bu aylar, turistlerin şehri ziyaret etmek için en çok tercih ettikleri dönem olmaktadır.

SYDNEY'DE YEME İÇME

Tam bir turizm cenneti olan Sydney, gastronomi açısından oldukça gelişmiştir. Kendine özgü mutfağında yeme ve içme açısından birçok seçenek mevcuttur. Sydney mutfağına özgü lezzetler arasında öğün aralarında çokça tercih edilen ve et ile hazırlanan bir turta olan ‘’Meat Pie’’, birçok restoranda bulabileceğiniz pazı yaprakları ile hazırlanmış bonfile dilimlerinden oluşan ‘’Pazılı Bonfile’’, turistler tarafından da oldukça ilgi gören ‘’Anzak Kurabiyesi’’ ve taze meyvelerle hazırlanan, eşsiz bir görünüşe sahip bir tatlı olan ‘’Pavlova’’ sayılabilmektedir. Ayrıca bir liman şehri olmasından dolayı Sydney restoranlarında çeşitli deniz ürünlerinden lezzetler bulabilmeniz de mümkündür. Yemeklerin yanı sıra ise üzüm bağları ile ünlü olan Avustralya’da içecek olarak şarap da çokça tercih edilmektedir ve denemeye değerdir.

Çok kültürlü bir şehir yapısına sahip olan Sydney’de, yöresel mutfağın yanı sıra dünya mutfağından da birçok lezzet tadabilme imkanına sahip olmaktasınız. Şehirde en çok rastlanan dünya mutfakları arasında Fransız mutfağı, Çin mutfağı, İtalyan mutfağı ve Orta Doğu mutfağı bulunmaktadır.

SYDNEY'DE ULAŞIM

Kozmopolit bir şehir olan Sydney’de şehrin metropol yaşam koşullarına uyumlu, oldukça geniş ve gelişmiş bir toplu ulaşım altyapısı mevcuttur. Şehrin toplu taşıma ağını oluşturan otobüsler, raylı sistemler ve feribot seferleri sayesinde burada yaşayanlara ve ziyaretçilerine pratik ulaşım imkanları sağlamaktadır. Sydney’de tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan ve istasyonlardan temin edilebilen Opal Card kullanılmaktadır.

Şehirde en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüslerdir. Dokuz ayrı bölgeye ayrılan geniş bir otobüs ağı mevcuttur ve otobüs numaraları sayesinde farklı bölgeler temsil edilmektedir.
Demiryolu hattı ise maalesef pek gelişmiş olmamakla beraber şehir merkezinde iki ayrı tramvay hattı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bir liman şehri olan Sydney’de şehrin içinden geçen Paramatta Nehrinde ve şehir merkezinde bulunan limanda feribot kullanılmaktadır. Paramatta Nehrindeki feribot hizmeti çoğunlukla turistler tarafından tercih edilse de şehir halkı tarafından da gündelik hayatta kullanılmaktadır.

Mascot adlı bölgede bulunan ve seferlere göre ayrılan üç terminalden oluşan Sydney Havalimanı, şehir merkezine 8 kilometrelik mesafede bulunmasıyla oldukça yakındır. Havaalanından merkeze veya tam tersi ulaşım için birçok seçenek mevcuttur. Bunlar arasında trenle ulaşım oldukça rahat olsa da, işletmesi özel olduğundan bilet fiyatları biraz pahalıdır. Taksiyle ulaşımda yolculara havaalanından ulaşım sağlandığı için ufak bir ek ücret yansıtıldığını bilinmesinde fayda vardır. Havaalanının önünden her yirmi dakikada bir kalkan otobüsler bulunmaktadır. Bunlarla şehir merkezine ulaşım iki vasıta şeklinde gerçekleşse de en ekonomik ve en çok tercih edilen ulaşım aracı bu otobüslerdir. Bunların haricinde havaalanının sunduğu shuttle servisi de mevcuttur fakat bu hizmetten yararlanabilmek için servisin önceden ayarlanması gerekmektedir.