SAN FRANCISCO ŞEHRİ

San Francisco şehri Amerika’ nın California eyaletinde yer alır. California eyaletinin en önemli ticaret ve finans merkezidir. Şehir, Californina’nın güney bölgesinde yer almaktadır. Amerika’nın en büyük 13.şehridir. Şehrin kuruluşu 1700’lü yıllara dayanmaktadır. 1776 yılında bugünkü şehrin bulunduğu bölgeye İspanyollar tarafından Assisili Francesco önderliğinde Hristiyan Misyonerlik binası yapılmıştır. 1848 yılında ise yaşanan California Altına Hücum dönemiyle şehir büyümeye başlamıştır. 1906 yılında yaşanan deprem şehre çok ağır zararlar vermiştir. Kısa süre içerisinde şehir neredeyse yeniden kurulmuştur.

SAN FRANCISCO'DA ULAŞIM

San Francisco’da, California’da yer alan diğer şehirlerden farklı olarak toplu taşıma daha yaygındır. Araba satın almak ya da kiralamak zorunda kalmadan şehir içinde ulaşımı sağlayabilirsiniz. Raylı sistem, otobüs, metro ve cable car şehrin en önemli ulaşım araçlarıdır. Bu araçlardan yararlanmak için Clipper adı verilen ulaşım kartından almanız gerekiyor.

SAN FRANCISCO DİL OKULLARI

San Francisco, Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en fazla tercih ettikleri şehirlerin arasında yer almaktadır. Şehir öğrenciler için de birbirinden farklı olanaklar sunmaktadır. Büyük bir şehir olması, sosyal hayatın canlılığı, toplu taşıma olanaklarının gelişmiş olması öğrencilerin San Francisco’yu tercih sebepleri arasında yer alıyor. San Francisco’da ELT öğrencileri için anlaşmalı olduğumuz fazla sayıda dil okulu mevcut ve okullarımızın hepsi San Francisco’nun en güzel bölgelerinde yer almaktadır. Temsilciğini yapmakta olduğumuz okulları aşağıda detaylıca inceleyebilirsiniz.

SAN FRANCISCO İKLİMİ

San Francisco’ da Akdeniz iklimi hakimdir. İklim koşullarında Pasifik Okyanusu’ nun etkileri hissedilmektedir. Mayıs ve Ekim ayları arasında hava daha sıcaktır ve çok fazla yağış görülmez. Yaz mevsiminde yağış görülebilir, hava sıcakları çok yükselmez. Yaz dönemi hava sıcaklıkları maksimum 24-26 dereceye çıkar.

SAN FRANCISCO'DA YEME İÇME

San Francisco’da deniz ürünler çok yaygındır. Midye çorbası, yengeç, istiridye gibi deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda şehrin çok kültürlü yapısı yemek kültürüne de yansımıştır. Bu nedenle şehirde birçok dünya mutfağından restoran bulunmaktadır ve tabi ki Amerika’nın diğer şehirleri gibi sokak lezzetlerine de büyük önem verilir. Çin, Japon ve Tayland mutfağına ait çok fazla restoran bulunmaktadır.

SAN FRANCISCO'DA GEZİLECEK YERLER

California’ nın batı kıyısında yer alan bu muhteşem şehir gezip görülecek yer bakımından da oldukça zengindir.

Golden Gate Köprüsü
Kentin semboli olan bu ikonik köprü San Francisco’yu ziyaret edenlerin gezip görmek istedikleri yerlerin başında yer alıyor. Köprünün üzerinde ya da çevresinde bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz.

Chinatown
Bu mahalle San Francisco’ya yerleşen Çinlilerin kurmuş olduğu en büyük mahalledir. Şehrin çok kültürlü yapısının da en güzel örneğidir. Burada birbirinden farklı hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz.

Alcatraz Adası Müzesi
Alcatraz Adasında bulunan Alcatraz Hapishanesi San Francisco’da bulunmaktadır. 1963 yılında müzeye çevrilmiştir. Fransızca, İngilizce ve İspanyolca dillerinde anlatımlar ve rehberler eşliğinde süren tur ortalama 2 saat sürmektedir. Tur fiyatı ortalama 35 Usd civarındadır. Pier 33’ ten adaya feribot ile ortalama 2 saatte ulaşım mümkündür.

San Francisco Modern Sanat Müzesi
Müzede 30.000’den fazla sayıda sanat eseri sergilenmektedir. Müze 1935 yılında kurulmuştur. Müzede aynı zamanda bir heykel parkı ve restoran da bulunmaktadır. Müzeye giriş için ödemeniz gereken ücret 25 Usd’dir.

Fisherman Wharf
Bir dönemler balıkçılık endüstrisinin merkezi olan bölge günümüzde San Franciso’nun en önemli alışveriş ve eğlence merkezi haline gelmiş. Burada Ulusal Denizcilik Müzesi, Hyde Sokağı İskelesi ve Aquarium of Bay’i gezebilirsiniz.

Union Square
Union Square San Francisco’nun merkezi olup şehrin kalbinin attığı yerdir. Özellikle alışveriş konusunda aradığınız herşeyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca her türlü restoran ve kafe seçeneği de mevcut. Union Square ‘ de Cable Car ile ufak bir şehir turu gerçekleştirebilirsiniz. Tek yön biletler 8 Usd civarında.

Lombard Street
San Francisco şehrinin sembollerinden olan dünyaca ünlü bu sokak her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Etrafı renkli çiçeklerle süslenmiş bu caddede bol bol fotoğraf çektirmenizi öneriyoruz.

SAN FRANCISCO'DA ALIŞVERİŞ

San Francisco, Los Angeles’tan sonra California eyaletinin en büyük şehridir. Şehirde oldukça fazla sayıda alışveriş merkezi ve dünyaca ünlü markaların satıldığı mağaza seçeneği mevcuttur. Union Square birçok mağazayı bulabileceğiniz yerdir. Hediyelik eşya için China Town’u gezebilirsiniz. Dünyaca ünlü markaları ucuza almak isteyenler için önerimiz outlet mağazaları. San Francisco’da Premium Outlet mağazalarının 8’e yakın şubesi bulunmaktadır. Mesafeleri birbirine çok yakındır. Diğer outlet seçeneği ise Gilroy Premium. Bu outlet mağazasında ise Michael Kors, Calvin Klein, Guess, DKNY gibi lüks markalar bulunmaktadır.

SAN FRANCISCO'DA EĞLENCE

San Francisco, eğlence ve gece hayatıyla da oldukça canlı bir şehirdir. Caz ve blues sevenler için birbirinden ünlü eğlence mekanı mevcuttur. Gece hayatının en canlı olduğu bölgeler Castro, South Beach ve 17. Caddedir. 20- 35 yaş arası yaş grubu genel olarak Marina bölgesindeki barları ve gece klüplerini tercih etmektedir. House müzik sevenler için de San Francisco’da birçok mekan bulunur. The End Up, Monarch, Public Works bu mekanlardan bir kaçıdır.

San Francisco Festivalleri

  • San Francisco Uluslararası Film Festivali
  • San Francisco Caz Festivali
  • Blues Festivali
  • San Francisco Shakespeare festivali
  • Dans Filmleri Festivali
  • Octoberfast
  • San Francisco Uluslararası Şarap Festivali
  • Tresure Island Müzk Festivali

SAN FRANCISCO'YA ULAŞIM

Türkiye’den San Francisco’ya Avrupa aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Washington ya da New York aktarmalı da uçabilirsiniz. Uçuş süresi ortalama 13- 14 saat civarındadır. San Francisco şehri ile Türkiye arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır.