LOS ANGELES HAKKINDA

Los Angeles şehri Amerika’nın California eyaletinin en büyük şehridir. Şehir Meksikalılar tarafından keşfedilmiştir. Nüfusu 4 milyona yakın olan Los Angeles New york’tan sonra Amerika’nın en kalabalık şehridir. Los Angeles şehrinin anlamı İspanyolca’dan gelir, İspanyolca  Melekler Şehri demektir. Amerika’nın en canlı şehirlerinden olan şehir Hollywood ve Disneyland’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle dünyaca ünlü oyuncular, yazarlar ve sanatçılar bu şehirde yaşamaktadır. Bu yönüyle aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinde sanatın kalbinin attığı yerdir. Ayrıca dünyaca ünlü NBA takımlarından Lakers ve Clippers bu şehrin takımlarıdır.

Los Angeles sıcak bir iklime sahiptir, yaz aylarında hava sıcaklığı 32 dereceye kadar çıkar, kışın ise ortalama 16-17 derece civarındadır. Sıcak bir iklime sahip olması sebebiyle Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından yılın her dönemi tercih edilen bir şehirdir. Hem yaz tatili hem dil eğitimini beraber düşünen öğrenciler için en güzel dönemler ise Haziran-Temmuz-Ağustos aylarıdır. Los Angeles’ a Türkiye’ den THY, Lufthansa, Delta, KLM gibi havayolu şirketleri ile gidilebilir. Ortalama uçuş süresi 13 saattir.

Los Angeles’in kendine ait bir yemek kültürü bulunmamakla beraber çok fazla göçmenin yaşadığı bir şehir olduğu için zengin bir mutfağının olduğunu söyleyebiliriz. Çin, İtalyan, Fransız, Hint ve Türk mutfağının en güzel örneklerini tadabilirsiniz.

LOS ANGELES DİL OKULLARI

Los Angeles Amerika’da dil eğitimi almak isteyen ELT öğrencilerinin de en fazla tercih ettiği şehirler arasında yer almaktadır. Birbirinden güzel sahilleri, yılın neredeyse tümü güneşli olan iklimi, hareketli gece hayatı, çok kültürlü yapısı ile öğrencilerin gözdesi olan şehirlerden biridir.

GEZİLECEK YERLER

Beverly Hills
Beverly Hills Los Angeles’ın en lüks bölgesidir. Dünyaca ünlü zenginlerin yaşadığı yerdir. Bu bölgede Rodeo Drive üzerinde yer alan mağazaları gezebilirsiniz. Armani, Chanel gibi dünyaca ünlü markaların mağazaları bu cadde üzerinde yer alır. Bu caddede gezerken birçok ünlüye de rastlamanız mümkün.

Hollywood
Hollywood dünya film endüstrisinin kalbidir. Hollywood’ a gelmeden Santa Monica dağlarının üzerine yazılmış kocaman HOLLYWOOD yazısını göreceksiniz. Dünyanın en ünlü filmleri burada yapılmaktadır. Holywood Bulvarında kaldırımlarda yer alan yıldızlar ve yıldızların içerisinde ünlülerin isimlerini göreceksiniz, yerde neredeyse iki bine yakın yıldız bulunmaktadır. Burada mutlaka fotoğraf çektirmenizi öneririz. Hollywood’da yer alan film stüdyolarını gezebilirsiniz, Universal Studios’u mutlaka gezmenizi öneririz.

Disneyland
Anaheim bölgesinde bulunan Disneyland dünyanın en büyük eğlence parkıdır. Walt Disney tarafından tasarlanmıştır. Disneyland’ ın çevresinde yüzlerce otel seçeneği bulunmaktadır. Parka giriş ücreti 100 Usd civarındadır. Parkın içerisinde birçok restoran, hediyelik eşya dükkanı da mevcuttur. Los Angeles’ ta iki gününüzü bu parkta geçirmek için ayırmanızı tavsiye ederiz.

Venice Plajı
Harika bir kumsalı olan Venice Plajında uçsuz bucaksız okyanusun tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda sahil boyunca uzanan bir de yürüyüş yolu mevcut.

Sunset Bulvarı
Hollywood, Beverly Hills ve Santa Monica’nın içinden geçtiği bulvardır. Şehrin en meşhur bulvarıdır.

Los Angeles çok canlı bir gece hayatına sahiptir. Hollywood Bulvarı ve Sunset Bulvarında birçok gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Santa Monica ve Venice Plajı sahillerinde de gece gündüz eğlenceler düzenlenir.

Los Angeles alışveriş konusunda da oldukça popüler bir şehir. Kıyafet, ayakkabı, çanta, kozmetik ve her türlü elektronik eşyayı bulabileceğiniz yüzlerce seçenek var. Dünyaca ünlü markaları uygun fiyata alabileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazıları; Citadel, Camarillo Pemium Outlet, The Grove, Westfield Century City Shopping Mall.

ULAŞIM

Los Angeles’ta toplu taşıma olanakları gelişmemiştir. Bu nedenle genelde Los Angeles’a gelen turistler araba kiralamayı tercih etmektedirler. Los Angeles büyük bir şehir olduğu için şehir içi mesafeler birbirinden uzaktır. Örneğin şehir merkezinden Hollywood’ a  ulaşım 30 dakika civarındadır. Los Angeles’ta metro hattı bulunur, metro 05:00- 00:00 arası hizmet verir.

Los Angeles Uluslararası Havaalanı (LAX) dünyanın en büyük hava limanları arasında yer almaktadır. Şehir merkezine ortalama uzaklığı 30 km civarındadır, taksi ile şehir merkezine 50 Usd gibi bir rakam ödeyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.