Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS), Saraybosna Eğitim ve Öğretimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) tarafından 2003 yılında Saraybosna’da kuruldu, Bosna’nın bir üniversitesi olup YÖK tarafından tanınmaktadır. Bugün 22 ayrı ülkeden gelen 1200den fazla öğrenciye sahip IUS’ta öğrenci-öğretim kadrosu her geçen gün atarak büyümeye devam ediyor. Bölge ülkelerinden ve dünyanın her yerinden IUS’ta okumaya gelen öğrenciler çok uluslu bir ortam yaratmaktadırlar. IUS’ta, Mühendislik ve Fen Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ile Ekonomi ve Yönetim Bilimleri’nden oluşan 3 fakültede eğitim verilmektedir. Bu üç fakültede 10’dan fazla eğitim programı mevcuttur.

IUS’ta öğretim ve iletişim dili İngilizce olup bütün programlar İngilizcedir.
IUS’a kayıt yaptıran öğrenciler bir İngilizce Yeterlik sınavına alınırlar. İngilizceleri yeterli olmayan öğrenciler ilk olarak okul bünyesindeki İngilizce Hazırlık Okuluna alınırlar. İngilizcesi yeterli görülen öğrenciler doğrudan 1. sınıf derslerine başlarlar. IUS, yaz döneminde de İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler için Yoğun Yaz İngilizce Programı sunmaktadır.

IUS’ta Sağlık, Spor ve Kültür Aktiviteleri

IUS’ta öğrencilerin sağlık problemlerinin çözümü sürecinde, okul tarafından danışmanlık ve Boşnakça dil desteği verilmektedir. Dönemsel olarak salcılık, paintball, dağ yürüyüşü-doğa yürüyüşü, kayak, futbol turnuvaları, masa tenisi turnuvaları organize edilmekte, Bosna’nın tarihi ve doğal güzelliklerine , komşu ülkelere geziler düzenlenmektedir.  Ayrıca okul tarafından düzenlenen festivaller, yarışmalar , Bosna’daki ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal duyarlılık projeleri, konferanslar, söyleyişler ve sunumlar da ders dışında öğrencilerin kendilerini geliştirmelerini ve sosyalleşmelerini hedefler.

Öğrenci Kulüpleri ve Toplulukları

IUS,  öğrencilerinin yeteneklerini geliştirebilecekleri pek çok kulübün kurulmasına öncülük etmekte ve kulüp öğrencilerine ihtiyaç duyulduğunda gerekli olan teknik ve idari desteği sağlamaktadır. IUS’ta okuyan her öğrenci, sadece bir üniversite öğrencisi olarak algılanmaz, öğrenci aynı zamanda üniversite ortamına belirli katkıda bulunan, bir kurum üyesi olarak hareket edebilen, bunun sorumluluğunu taşıyabilen ve yansıtan bir birey olarak eğitimini sürdürür.

Konaklama

IUS’un Ilıca’daki kampüsünün 72.000 m2lik alanında inşa edilen birinci yurt binası, Haziran 2009’da, ikinci yurt binası 2010’da hizmete açılmıştır. Yurtlar, ikişer ve beşer kişilik odalardan oluşmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin bireysel çalışma alanları, ortak kullanım mekânı, çeşitli spor aktiviteleri yapabilecekleri salon ve kablosuz internet gibi zengin olanakları vardır. İsteyen öğrenci ev kiralayabilir, zira yerleşke şehir merkezine 7 km mesafededir.

Burslar

IUS’ta başarıyı teşvik amacıyla, öğrencilere %25, %50, %75, %100 oranlarında burslar verilmektedir. Güncellenen burs detayları her yıl okul tarafından öğrencilere bildirilir.

Kayıt Kabul Şartları

1. ÖSYM ile öğrenci kabulü: IUS, YÖK tarafından denkliği kabul edilen bir Üniversite olup, 2008 tarihinden itibaren ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır. Bu durumdaki öğrencilerin okul kayıtları için ELT’ye başvurmaları gerekmektedir.

2. ÖSYM harici öğrenci kabulü: IUS, Bologna ve Avrupa (EU) kredi sistemi ECTS esaslarına uygun, Bosna Hersek kanunlarına göre kurulmuş Uluslararası bir Üniversitedir. ÖSYM yerleştirmesi aranmaksızın, yurtdışı Üniversitelerinin öğrenci kabul etme kriterlerine uygun olarak öğrenci kabul etmektedir. Türkiye’den gelen öğrencilerin YGS’den 180 (standart) puan barajını aştıklarını belgelemeleri Lisans diploması denkliği için gereklidir. Geçerli veya yeterli LYS Puanı olmayan adaylar YÖK tarafından kabul edilen uluslararası bir sınav (SAT 1000+ gibi) puanı ile başvurabilirler. Kayıt yaptıracak öğrenci için YÖK denkliği bir önem arz etmiyorsa YGS’ye girmesine gerek yoktur. Doğrudan lise diploması ile kayıt yapılabilir.

Kesin Kayıtta İstenilen Belgeler (Lisans)

 • Lise Diplomasının Aslı (Mülki Amirlikçe Apostil olacak)
 • Lise Transcripti (Mülki Amirlikçe Apostil olacak)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Pasaport Fotokopisi (en az 2 yıl süreli olacak)
 • 10 Adet Fotoğraf
 • YGS Sonuç Belgesi Aslı (Denklik isteniyor ise)
 • Sabıka kaydı (Savcılık Belgesi)
 • İkametgâh İlmühaberi (Öğrenci ve Velisi için)
 • Askerlik Belgesi (1992 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden alınmış “Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge”)
 • Eğitim Ücreti Ödeme Sözleşmesi
 • Burs Sözleşmesi (Burslular İçin)
 • Yurt Sözleşmesi (yurt isteyenler için)

Master ve Doktora

 • Başvuru formu
 • Diploma Master için dört yıllık üniversite diploması, (240 ECTS tamamlamış olmak) doktora için Master diploması (300 ECTS tamamlamış olmak)
 • Denklik belgesi (Kayıttan sonra Lisans Diplomasına Bosna-Hersek’de alınacak)
 • Pasaport fotokopisi
 • 2 Adet fotoğraf
 • Sağlık Raporu (son altı ayda alınmış)
 • İngilizce bildiğine dair belge (lisans eğitimini İngilizce almamış adaylar için, ör. TOEFL, IELTS) Üniversitenin yaptığı yeterlilik sınavından 100 üzerinden 65 almanız veya aşağıdaki sınavlardan yeterli puanları almanız gerekmektedir. TOEFL paper’dan 500 puan, Bilgisayar tabanlı TOEFL’dan 180 puan, IBT Internet Tabanlı TOEFL’dan 70,
  IELTS’den 6.0 puan (Akademik) şeklindedir.
 • Referans mektubu (Üniversitesinden bir veya iki hocasından alacak)

Saraybosna Üniversitesi

Vize

Bosna Hersek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına giriş vizesi uygulamamaktadır, ancak ÖSYM yerleştirmesi ile veya ELT üzerinden kayıt olarak öğrenci statüsü kazanan öğrenciler, Bosna’da yasal bir şekilde oturum alarak eğitimlerine devam edebilmeleri için gittikten sonra “Öğrenci Vizesi”ne başvurmak zorundadırlar. Üniversite bünyesindeki Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na (SACHS) bağlı Vize Departmanı, oturumlu vize işlemleri için hizmet vermektedir. Öğrenciler Bosna Hersek’e giriş yaptıkları gün SACHS departmanına öğrenci vizesini başlatmak üzere başvuru yapması gerekmektedir.

Bosna Hersek öğrenci vizesi bir kaç aşamadan oluşmakta olup vize, başvurudan 4 ay gibi bir süre içinde pasoporta işlenmektedir. Öğrenci vizesine başvurmayan öğrenciler Bosna Hersek polisi tarafından tespit edildiği gün bir yıl süreyle sınırdışı edilmektedir ve bir miktar para cezasi uygulamaktadır. Bosna Hersek’te oturum izinleri normal şartlarda bir eğitim yılı olarak düzenlenir. Ancak, verilecek oturum izninin bitiş tarihi pasaport süresinin bitiş tarihinden üç ay öncesidir. Dolasıyla pasaport alınırken 5 ya da 10 yıllık olarak alınmalıdır.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Başka Bir Yüksek Öğretim Kurumundan IUS’a Geçiş ve Ders Transferi (Yatay Geçiş, Dikey Geçiş)
IUS Mühendislik Programları ABET kriterlerine göre hazırlanmıştır. IUS, Avrupa Kredi Transfer Sistemine (ECTS) dahildir. Bu suretle Avrupa üniversiteleri arasında öğrenci değişimine ve ders transferine imkan sağlanmaktadır.

Bir başka yüksek öğretim kurumundan IUS’a geçiş yapmak mümkündür. Bu geçiş temelde 4 şekilde olabilir:

 1. 2 yıllık bir yüksek öğretim kurumunu tamamladıktan sonra IUS’a geçiş yapmak,
 2. 2 yıllık bir yüksek öğretim kurumunu tamamlamadan, bazı dersleri geçtikten sonra IUS’a geçiş yapmak,
 3. 4 yıllık bir yüksek öğretim kurumunu tamamladıktan sonra IUS’a geçiş yapmak (daha çok TEF’li öğrencilerin tercihi),
 4. 4 yıllık bir yüksek öğretim kurumunu tamamlamadan, bazı dersleri geçtikten sonra IUS’a geçiş yapmak.

Tüm bu geçişlerin hepsinde, önceki yüksek öğretim kurumunda başarılı olunan derslerin IUS’a transferi mümkün olabilir. Transfer işlemleri açısından bu 4 grup arasında bir fark yoktur. Transfer işleminin gerçekleştirilmesi için öncelikle IUS’a kayıt yaptırmak gerekir.
Daha sonra bu öğrenciler:

 1. IUS Transfer Komitesi’ne hitaben yazılmış ve transfer talebini ifade eden bir dilekçe,
 2. Bu dilekçenin ekine önceki yüksek öğretim kurumundan aldığı derslerin dökümünün (transkriptinin) ve ders içeriklerinin eklenmesinden sonra ingilizce yeterlilikleri var ise direk fakültelerine ve programlarına başlayabilirler.
 3. ingilizce yeterlilikleri yok ise ingilizce okulunda ingilizce eğitimi aldiktan sonra ve ingilizce imtihanını geçtikten sonra fakülte ve bölümlerine başlayabilirler.

Transfer komitesi, öğrencinin önceki yüksek öğretim kurumundan aldığı dersler ile IUS’ta verilen dersleri karşılaştırır ve karşılığı olan dersler transfer edilir. Bu işlem sonunda IUS’ta karşılığı bulunan IUS dersleri “transfer dersleri” olarak tanımlanır. Öğrenci transfer derslerinden T (transfer) harf notu ile başarılı sayılır ve bu derslerin kredisini almış olur. Transfer öğrencileri, her program için geri kalan dersleri ve şartları sağladıktan sonra mezun olabilirler.

 

 

Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Bölümler (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Hazırlık Sınıfı
İngilizce Dil Okulu (ELS) 2 3200 €
İngilizce Yaz Okulu (ELS) Yaz 600 €
Lisans Bölümleri (İngilizce)
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (VACD)
* Graphic Design and Advertising
* Multimedia (2D/3D Animation, Web Design)
* Film and Television (Digital Video Editing)
8 5.500 €
Sosyal ve Siyasal Bilimler (SPS) 8 5.500 €
Psikoloji (PSY) 8 5.500 €
İngiliz Dili ve Edebiyatı 8 5.500 €
İşletme ve Liderlik 8 5.500 €
İktisat 8 5.500 €
Uluslararası ve Halkla İlişkiler 8 5.500 €
Genetik ve Biyomühendislik 8 5.500 €
Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği 8 5.500 €
Endüstri Mühendisliği 8 5.500 €
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 8 5.500 €
Makine Mühendisliği 8 5.500 €
Mimarlık 8 5.500 €
Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce) : Tezli master : 6 ders + tez yazar. Tezsiz master : 8 ders (60 kredi)
Genetik ve Biyomühendislik 2 2.500 €
Bilgisayar ve Mühendislik 2 2.500 €
Endüstri Mühendisliği 2 2.500 €
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 2 2.500 €
Makine Mühendisliği 2 2.500 €
Mimarlık 2 2.500 €
Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı 2 2.500 €
Sosyal ve Siyasal Bilimler 2 2.500 €
Kültürel Çalışmalar 2 2.500 €
İngiliz Dili ve Edebiyatı 2 2.500 €
Uluslararası ve Halkla İlişkiler 2 2.500 €
İktisat 2 2.500 €
İşletme ve Liderlik 2 2.500 €
Phd – Doktora Programları (İngilizce)    
Genetik ve Biyomühendislik 6 6.000 €
Bilgisayar ve Mühendislik 6 6.000 €
Endüstri Mühendisliği 6 6.000 €
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 6 6.000 €
Sosyal ve Siyasal Bilimler 6 6.000 €
Psikoloji 6 6.000 €
İngiliz Dili ve Edebiyatı 6 6.000 €
Kültürel Çalışmalar 6 6.000 €
Uluslararası ve Halkla İlişkiler 6 6.000 €
İktisat 6 6.000 €
İşletme ve Liderlik 6 6.000 €

 

Özel Öğrenci Statüsü

Özel Öğrenci Statüsü öğrencilerin pasaportlarını harçsız uzatabilme veya yeni pasaport alımlarında sadece defter parasını ödeyerek 2 yıl sureli alabilme imkânı sağlar. Özel Öğrenci Statüsü’nün ( erkek öğrenciler için) askerlik tecil işlemlerinde kullanılmaktadır. Özel Öğrenci Statüsü Bosna Hersek’teki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğundan alınır. Özel Öğrenci Statüsü için konsoloslukta bulunan bazı evraklar doldurulup okulumuzdaki gerekli yerlerden imzalanıp tekrardan bu evrakları konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

Özel Öğrenci Statüsü için gerekli evrakların listesi:

 • Özel Öğrenci Başvuru Dilekçesi
 • Hizmet Özel Belgesi
 • Yıl Sonu Öğretim Durum Formu
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • 2 adet Kimlik fotokopisi
 • Öğrenci Belgesi
 • Lise Diploma fotokopisi (Öğrenci İşleri’nden temin edilebilir)
 • ÖSS sonuç belgesi fotokopisi veya SAT sonuç belgesi fotokopisi (Öğrenci İşleri’nden temin edilebilir)

Yukarıdaki evrakları konsolosluğa teslim ettikten sonra 1 ay ile 6 ay arasında Özel Öğrenci Statüsü çıkmaktadır. Özel Öğrenci Statüsü’nün süreç takibini Konsolosluktan yapılmaktadır. Uluslararası Saraybosna Üniversitesine (IUS), yeni kayıt yapan öğrencilerin özel öğrenci statüsüne ilk başvurusunu öğrenci IUS sosyal işler bölümüne bağlı vize bölümünden yardım alarak işlemlerini tamamlayabilirler. Özel Öğrenci statüsü daha çok erkek öğrencilerin askerlik işlemlerin için kullanılır. Özel öğrenci statüsü alınmadığı takdirde Türkiye’de erkek öğrenciler askerlik işlemlerini (tecil, muayene vb) yapamamaktadır.

Askerlik Durumu

Erkek öğrencilerin askerlik işlemleri için Bosna Hersek’te bulunan Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğu aracığıyla askerliklerini tecil ettirmeleri gerekmektedir. ÖSYM yerleştirmesi olan öğrencilerin Bosna Hersek’e geldikten 1 veya 2 ay sonra özel öğrenci statüsüne başvuru yapmaları gerekmektedir.
Doğrudan kayıtlarda ise öğrencinin ÖSYM’den hiçbir belgesi yok ise SAT sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra askerliklerini tecil ettirebilirler.
Askerlik tecil işlemleri yukarıda anlatmış olduğumuz Özel öğrenci statüsünü aldıktan sonra yapılmaktadır.
Bunun için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Özel Öğrenci Statüsü Fotokopisi
 • Öğrenci Belgesi
 • Hizmet Özel (EK G-2)

Yukarıdaki yazılan evrakları tamamladıktan sonra konsolosluğa teslim edilir ve aynı işlem her yıl Eylül ile Kasım ayları arasında tekrardan bu evraklar teslim edilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin hepsini Bosna Hersek’te bulunan Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğundan yapılmadır aksi halde Türkiye’de hiçbir işlem yapılmamaktadır.

Etiketler: , , ,
yurtdışında eğitim
yurtdışı eğitim