Bilgi İste

Almanya'da Üniversite

Dünyaca kabul gören Almanya üniversitelerinde, Türkiye maliyetleriyle üst düzey eğitim alın!

Almanyada Üniversite Eğitimi

Almanya'da üniversite okumak tüm hayatınızın akışını değiştirecek, size güvenli ve nitelikli bir gelecek sağlayacak olan doğru bir seçim. Tüm dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri uluslararası öğrencilere kucak açıyor. Siz de üniversite eğitiminizi Almanyada alabilirsiniz ve bu aslında hem çok kolay hem de çok ekonomik. Özellikle de ülkemizdeki ve Kıbrıs'ta bulunan özel üniversiteler ve bu okulların maliyetleriyle kıyaslandığı zaman Almanya'da eğitim almanın ne kadar mantıklı ve doğru bir seçim olduğunuz daha da kolay anlayacaksınız.

Almanya'da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel şart oldukça basittir. Üniversite sınavında Türkiye'de YÖK'e bağlı üniversitelerin birinden 4 yıllık bölüme okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra kazandığınız bu bölümü Almanya'daki üniversitelerde okuyabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız 1 yıl hazırlık eğitimi alarak daha sonra okulunuza devam edebilirsiniz. Tıp ve bazı ağır mühendisliklerde, Almanya'nın gözde üniversitelerde, bu kuralın yanında adayın lise not ortalamasına, ÖSYM puanına, Testdaf skoruna, Türkiye'de kazandığı üniversitenin Türkiye sıralamasına bakılmaktadır.

Almanyada Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Almanya'da üniversitelerin çoğu ücretsiz. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç oranları 0 - 1000 Euro arasında değişmektedir. Aylık yaşam giderleri ise 700 - 750 Euro civarındadır. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya'da üniversite eğitimi almak gerçekten de çok avantajlı.

Prestijli eğitim:

Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden birinde, çok prestijli ve kaliteli bir eğitim alacak, bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen biri olabileceksiniz.

Ekonomik Eğitim:

Almanya'da üniversite eğitimi büyük oranda devlet tarafından destekleniyor. En iyi üniversitelerin de arasında bulunduğu çok sayıda üniversite yıllık ortalama 350- 500 Euro harç ödeyerek üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Kolay Kabul:

Almanya üniversitelerine başvuru ve kabul işlemleri birçok ülkeye (Özellikle Avusturya'ya kıyasla) çok daha kolay ve kısa sürer. Avusturya'da eğitime başlamak için yaklaşık 1 yıl kaybederken, Almanya'da eğitime başvurduğunuz dönemde başlayabiliyorsunuz.

Başvuru kolaylıkları:

Almanya'da üniversite eğitimi almanı en temel kuralı ÖSYM sonucuna göre YÖK'e bağlı herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmaktır. Almanya'da üniversite okuma şartları ülkemiz öğrencilerine uygundur.

Ekonomik yaşam giderleri:

Almanya'da eğitim almanın Türkiye'de farklı bir şehirde eğitim almaktan çok bir farkı yoktur. Konaklama, beslenme ve sosyal giderler için bir öğrenciye aylık ortalama 700 Euro yeterli olmaktadır.

Daha kısa süreli eğitim:

Almanya'da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer. İlk yıl Almanca hazırlığı alınması durumunda bile, Türkiye'de de hazırlık eğitimi olduğu için yine 1 yıl avantaj sağlar. Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.

Mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni:

Mezun olduktan sonra 1 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda size Almanya'da ikamet ve çalışma izni verilir. Türkiye'deki üniversitelerden mezun olanların bu şansı bulunmamaktadır.

  • ELT, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler için her gün farklı şeyler öğrendikleri, farklı kültürleri keşfettikleri bir ev gibi. Öğretmenlerle ilgili en güzel şey farklı seviyelerdeki

    Mesut Demirci - New York

  • Şimdi İngilizce konuşurken çekingen hissetmiyorum. Dahası, insanların önünde konuşma yapabiliyor ve şaka da yapabiliyorum. İngilizce yeteneklerim bana işimde yardımcı oluyor.

    Ümit Demirci - New York

  • Ders aralarında arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz ve şakalar yapıyorsunuz, ve bütün arkadaşlarınızın farklı ülkelerden, kültürlerden ve

    Yiğit Demirci - New York

Almanya Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Aachen Teknik RWTH (TU) Aachen Almanya'nın en büyük teknik üniversitesi
Aachen (FH) Aachen Onlarca bölümde uygulamalı bilimler eğitimi
Berlin Wildau Teknik (TH) Berlin Raylı Sistemler alanında en iyilerden
Clausthal Teknik (TU) Clausthal- Zellerfeld En iyi on teknik üniversite arasında
Cottbus BTU Teknik (TU) Senftenberg Küçük şehir, akşam eğitimi imkanı
Dortmund Teknik (TU) Dortmund Avrupa'nın en büyük teknoloji parklarından birine sahip
Dresden Teknik (TU) Dresden Araştırma ve geliştirme alanında Almanya'nın en iyilerinden
Erfurt Üniversitesi Erfurt 1392 yılında kurulmuş Almanya'nın en eski üniversitesi
Erfurt (FH) Erfurt Erfurt şehrinde uygulamalı bilimler üniversitesi
Goethe Frankfurt Üniversitesi Frankfurt Finans ve Ticaret merkezi Frankfurt'ta uluslararası bir üniversite
Hannover Üniversitesi Hannover TU9 grubuna dahil üniversitede çok geniş bölüm yelpazesi
Jena FSU Jena 1558 kuruluşlu üniversite öğrenci şehri Jena'da
Jena (FH) Jena 30'dan fazla bölümde uygulamalı eğitim
Mainz Üniversitesi JGU Mainz Almanya'da medyanın merkezi Mainz şehrinde onlarca bölümüyle
Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAU Nürnberg Almanya'nın en iyi 10 üniversitesinden
Paderborn Üniversitesi Paderborn Devasa teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Paderborn şehrinde
Stuttgart Üniversitesi Stuttgart Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisinde mükemmel bir üniversite
Würzburg Üniversitesi Würzburg 9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiş en köklü üniversitelerden
Zittau/Görlitz (FH) Zittau-Görlitz Butik bir uygulamalı bilimler üniversitesi
Zwickau (FH) Zwickau Otomotiv endüstrisinin merkezinde uygulamalı bilimler üniversitesi

Geçim Şartları

Ortalama öğrencilerin %68'i çalışmakta ve kendi eğitimini finanse etmektedir. Almanya'da normal şartlarda tutumlu bir öğrenci 500 Euro ile geçinebilir. Bu miktar ülkemizde çoğu memurun maaşına tekabül ettiği ve bazen bunu aştığı göz önüne alınacak olduğunda belki yüksek görünebilir. Ancak insanların gelir düzeylerinin ülkemizden çok daha yüksek olduğu bir ülkede bu denli bir aylık harcama çok görülmemelidir. Çünkü Almanya da işçilere ücretleri saat başına verilir ve genelde saati 6 Euro dan düşük işler yok denecek kadar azdır.

Almanya'da öğrenciler yaz tatillerinde 12 Euro veya daha yüksek miktarda iş bulabilirler. Bu şekilde düşünüldüğünde Almanya'da yabancı öğrencilere verilen iş müsaadesi ile (senede 90 tam veya 180 yarım gün) çalışmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız pekte yor değildir. Bu imkanını istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sağlık Sigortası

Almanya'da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Şayet sigortanız yok ise ne vize nede okullara kayıt yaptırabilirsiniz. 2, 3 ay üst üste aidatınızı ödememeniz demek eğitim hayatınızın son bulmasına sebep olabilir. Almanya bu konuda çok hassastır. Ancak bu şekilde olması öğrenci adaylarının lehinedir.

Üniversiteye kayıt esnasında sigorta belgesinin mutlaka sunulması lazımdır. Ayrıca sağlık masraflarının aşırı yüksekliği nedeniyle pratik olarak herkesin sigorta yaptırmasında menfaati vardır. Kişisel duruma bağlı olarak değişen sağlıklı bir sigorta aidatı 50 ile 100 Euro civarında değişir. AOK gibi Almanya'nın en büyük sigorta şirketinin öğrencilere uyguladığı miktar 56 Euro'dur.

Senin için en uygun ülke hangisi?

Bilgi İste