Tasarım & Sanat

blank

Günümüzde tasarım onlarca farklı alandan oluşan ve genel olarak özel yetenek gerektiren bir alandır. Güzel sanatlar ya da mimarlık fakültelerinde yer alan geleneksel Endüstriyel tasarım, Çevre Tasarımı , İç Mekan Tasarımı gibi alanlara teknolojini gelişmesiyle Dijital Tasarım, Oyun Tasarımı ve Web Tasarımı gibi alanlar eklenmiş, gün geçtikte yeni tasarım alanları ortaya çıkmıştır.

Globalleşmenin en fazla hissedildiği alanlardan olan tasarım el yeteneğinden çok bu alanda ortaya çıkan onlarca programı yeterince iyi kullanmak anlamına gelmektedir. İç mimariden oyun tasarımına kadar birçok bölümde artık son teknoloji bilgisayarlar ve tasarım için özel olarak kodlanmış programlar kullanılmaktadır. AB ülkelerinde genellikle 3 ya da 3,5 yıl verilen tasarım eğitimleri Kanada gibi ülkelerde bir ya da iki yıllık diploma programlarıyla alınabilmekte, akademik kariyer hedefi olmayan adayların bir an önce iş piyasasına atılmalarına olanak sağlamaktadır.

Yurtdışında tasarım alanlarında yüksek lisans eğitimi alabilmek için yüksek maliyetlere ihtiyaç duyulmamakta, Türkiye’den çok daha uygun ücretlerle eğitim alınabilmektedir. Genellikle bir portfolyo ile başvuru yapılan tasarım bölümleri için profesyonel destek alabileceğiniz ELT, sekiz farklı şehirde dokuz şubesiyle ücretsiz bilgi alabileceğiniz Türkiye’nin en köklü danışmanlık firmalarındandır.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Budapeşte Metropolitan Üniversitesi Grafik, Sanat, Tekstil, Moda Tasarımı 5.400 Euro
Macaristan Pecs Üniversitesi Seramik Tasarımı 6.000 Euro
Polonya Poznan Güzel Sanatlar Akademisi İç Tasarım 6.000 Euro
Polonya Poznan Güzel Sanatlar Akademisi Endüstriyel Tasarım 6.000 Euro
Çekya Çek Teknik Üniversitesi Tasarım 4.300 Euro
Ukrayna Kiev Politeknik Üniversitesi Teknik Tasarım, Nanoteknoloji ve Materyallarin Bilgisayar Tasarımı 2.000 – 3.000 USD
İngiltere Brunel University London Ürün Tasarımı 18.200£
İrlanda Technological University Dublin Güzel Sanatlar, Görsel İletişim, İç Tasarım, 3D Tasarım 13.500 €
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank