Eğlence Parklarında Çalışmak Neden Avantajlı?

Eğlence Parklarında Çalışmak Neden Avantajlı?

Eğlence parkları ve su parklarında çalışmak isteyen work and travel öğrencileri için iş ve pozisyon tanımları

Eğlence parkları ve su parkları work and travel öğrencilerinin haklı olarak en çok tercih ettikleri iş seçeneklerinden biridir. İç turizmin çok hareketli olduğu Amerika’nın birçok önemli şehrinde ve turistik bölgesinde büyük eğlence ve su parkları bulunmakta olup, bu işletmeler her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir.

Amerika’daki eğlence parkları 4 gruba ayrılır.

  1. Büyük eğlence parkları
  2. Su parkları
  3. Küçük eğlence parkları / lunaparklar
  4. Gezici eğlence pakları

Büyük Eğlence parkları

Amerika’da Six Flags, Universal Studios, Disney Land, Busch gardens gibi büyük zincir işletmeler birçok turistik bölgede faaliyet gösterir. Bulundukları bölgenin temel eğlence ve aktivite alanları olan bu işletmeler çok geniş bir alan üzerine kurulmuş olup, içince çok sayıda farklı oyuncak, mağaza ve aktivite barındırırlar. Eğlence parklarında work and travel çalışanları için hem açık hava hem de kapalı mekan pozisyonları bulunur. Genellikle pozisyonlar aday işyerine gidince supervisor tarafından belirlenir.

Su Parkları

Su parkları yaz tatillerinde özellikle çocuklu ailelerin en çok tercih ettikleri eğlence mekanlarındandır. Oldukça geiş alanlar üzerine kurumuş olan çeşitli havuz aktiviteleri ve dev su tünellerinden oluşan bu işletmelerde de eğlence parklarında olduğu gibi bir çok farklı çalışma alanı bulunur. Su parklarında çalışan WAT adayları genellikle life guard, ride operator ya da havuz görevlisi gibi görevlere alınırlar. Bazı adaylar da parklarda bulunan mağaza ve restaurantlarda görev alılar. Su parklarında çalışacak olanların yüzme biliyor olmaları gerekir. Tüm çalışanlar işe kabul aşamasında temel bir yüzme testine tabi tutulurlar ve bu testte adaylardan 500 metrelik bir mesafeyi 10 dakikada serbest stilde yüzebilmeleri ve havuza atılan 4 kg. ağırlığında bir cismi yüzeye çıkartabilmeleri istenir. Bu testten gözün korkmasına gerek yoktur. Normal biçimde yüzebilen herkes bu testi geçebilir. Su parklarında çalışanlar aynı zamanda ilk yardım sertifika eğitimine alınır. Uluslararası geçerliliği olan bu ilk yardım sertifikası hayat boyu geçerli olacak ve her zaman da işinize yarayacaktır.

Küçük eğlence parkları

Ülkemizde de görmeye alışık olduğumuz lunapark tipi işletmelerdir. Eğlence parklarına göre daha küçük olurlar ve bu işletmelerde de work and travel katılımcıları için bir çok pozisyon bulunur.

Gezici eğlence parkları

Gezici eğlence parkları sezonluk olarak çalışır ve belirli bir çerçevede hareket ederek değişik yerlerde faaliyet gösterir. Bu işletmeler gidilen bölgede ortalama 2 hafta süreyle kalır ve faaliyet tamamlanınca bir diğer bölgeye hareket ederler. Gezici eğlence parklarında çalışan work and travel öğrencileri park işletmesinin çalışanlarına sağladığı karavanlarda konaklar. Çalışanlar parkların kurulum ve kaldırılmasında aktif olarak görev alırlar. Bu tip işletmelerde çalışan adaylar sezon boyunca birçok farklı yerde çalışırlar ve değişik yerler görme şansı elde ederler. Bu yüzden özellikle gezmeyi seven adaylar için gezici eğlence parkları oldukça zevkli bir çalışma ortamıdır.

Çalışma yoğunluğu ve gelir

Eğlence parkları ve su parklarında çalışan adaylar genellikle saatte 7.5 – 9 $ arasında maaş alırlar ve haftada ortalama 35-40 saat çalışırlar. Su parklarında özellikle lifeguard pozisyonunda çalışma daha yoğun olur ve çoğu zaman adaylar haftalık 60 saat civarında çalışabilirler. Parklar adaylara günün değişik saatlerinde mesai verebilir. Özellikle yoğun çalışmak isteyen adayların çalışma saatleri ve günleri konusunda esnek olması avantajlıdır. Eğlence parklarında sezon genellikle Mayıs ayında açılır ve işletmeler özellikle Temmuz ayında en yoğun günlerini yaşar. Çoğu eğlence parkı Eylül ayı ortalarında sezonu kapatırlar.

Eğlence parkları work and travel öğrencilerini genelikle bir sponsor kuruluş aracılığıyla işe alırlar. Bu nedenle park işleri genellikle sağlıklı ve konaklaması ayarlanmış work and travel işleri olur ve memnuniyet oranı en yüksek illerdendir. İyi ve eğlenceli bir yaz tatili geçirmek, birçok arkadaş edinmek için eğlence parkları ve su parkları en popüler iş seçenekleri arasındadır.