Yurtdışında Tasarım & Sanat Bölümleri

Yurtdışında Tasarım Eğitimi

Günümüzde tasarım onlarca farklı alandan oluşan ve genel olarak özel yetenek gerektiren bir alandır. Güzel sanatlar ya da mimarlık fakültelerinde yer alan geleneksel Endüstriyel Tasarım, Çevre Tasarımı, İç Mekan Tasarımı gibi alanlara teknolojini gelişmesiyle Dijital Tasarım, Oyun Tasarımı ve Web Tasarımı gibi alanlar eklenmiş, gün geçtikte yeni tasarım alanları ortaya çıkmıştır.

Globalleşmenin en fazla hissedildiği alanlardan olan tasarım el yeteneğinden çok bu alanda ortaya çıkan onlarca programı yeterince iyi kullanmak anlamına gelmektedir. İç mimariden oyun tasarımına kadar birçok bölümde artık son teknoloji bilgisayarlar ve tasarım için özel olarak kodlanmış programlar kullanılmaktadır. AB ülkelerinde genellikle 3 ya da 3,5 yıl verilen tasarım eğitimleri Kanada gibi ülkelerde 1 ya da 2 yıllık diploma programlarıyla alınabilmekte, akademik kariyer hedefi olmayan adayların bir an önce iş piyasasına atılmalarına olanak sağlamaktadır.

Yurtdışında tasarım alanında üniversite eğitimi alabilmek için çok yüksek maliyetlere ihtiyaç duyulmamakta, Türkiye’den çok daha uygun ücretlerle eğitim alınabilmektedir. Genellikle bir portfolyö ile başvuru yapılan tasarım bölümleri için profesyonel destek alabileceğiniz ELT, sekiz farklı şehirde dokuz şubesiyle ücretsiz bilgi alabileceğiniz Türkiye’nin en köklü danışmanlık firmaları arasındadır.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Metropolitan Üniversitesi Çevre Tasarımı 4.750 Euro
Polonya School of Form  Endüstriyel Tasarım 5.800 Euro
Polonya Poznan Güzel Sanatlar Akademisi İç Tasarım, Endüstriyel Tasarım 5.000 Euro
İngiltere Bournemouth University Oyun Dizayn 14.500£
İngitere Brighton Üniversitesi Grafik Dizayn 14.600£
İngiltere Brunel University London Ürün Tasarımı 18.250£
İrlanda Technological University Dublin Ürün Tasarımı, İç Tasarım, Güzel Sanatlar, Oyun Tasarımı 13.500 Euro
İrlanda Maynooth University Ürün Tasarımı 15.000 Euro
Kanada Sheridan College Oyun Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Tasarım 20.000-22.000 CAD
Kanada Georgian College İç Tasarım 16.500 CAD
feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef