ESATBOURNE HAKKINDA

Eastbourne İngiltere’de bir sahil şehridir. Manş denizi kısında, Brighton ve Hasting arasında bulunmaktadır. Londra’ya 87 km olan mesafesi ile Londra’nın güzeyinde yer almaktadır. Şehir İngiltere’de bulunan birçok kentin aksine oldukça güneş alan bir şehir olduğu için tatil kenti olarak da düşünülebilir. Eşsiz güzellikte uzun plajları, canlı gece hayatı, kafeleri ve alış veriş merkezleri sayesinde her yıl milyonlarca turist buraya gelmektedir. Bununla birlikte pek çok tarihi mekanı, açık hava konser alanları, tiyatroları şehrin diğer önemli dikkat çeken yerleridir.

Bir köy iken tatil merkezi olması ise;  Eastbourne’de yaşayan bir doktorun yüzmenin salgı bezlerine iyi geldiğini söyleyerek herkesi yüzmeye teşvik etmesi ile başlar. 1780’lerde Kral III. George’nin oğullarının Eastboune’de tatil yapmasıyla, 19. Yüzyıl başlarından itibaren kent tatil merkezi haline gelmiştir.

Eastboune şehri II. Dünya savaşı zamanında çok büyük bir nüfus azalması yaşamıştır. Bunun nedeni Hitler’in II. Dünya savaşında güney İngiltere’yi istila etmesidir. Güney doğu İngiltere’nin Almanlar tarafından en çok bombalana kentidir.  1941 – 1944 yılları arasında Normandiya çıkartmasında Kanada askeri güçlerinin merkezi haline gelmiştir.

Savaş sonrası kent ancak gelişmeye başlamıştır. 1981 yılında kentin merkezinin büyük bir kısmı yenilenmeye başlayıp, Arndale adında kapalı alış veriş merkezi açılmıştır. Daha sonrasında kente lüks binalar ve marinalar inşa edilmeye başlanmıştır. 2009 yılında ise Towner Sanat Merkezinin açılması yerel halkın ilgi odağı olmasına neden olmuştur.

EASTBOURNE'DE YEME - İÇME

İngilizlerin kendi geleneksel yemekleri çok olmamakla birlikte Eastbourne şehrinde genelde İtalyan, Yunan ve Türk mutfağının sunulduğu restoranlar ile oldukça sık karşılaşırsınız.  İngilizler genelde dışarıda yemek yemeyi sevdikleri için onlarında tercihi yine bu restoranlar olacaktır. Haftanın belirli günü hariç çoğu mekan ve restoranlar saat 18:00 de kapanmaktadır.

EASTBOURNE DİL OKULULARI

Anadili İngilizce olan ülkeler arasında en çok tercih edilen ülkelerden biri olan İngiltere’de Eastbourne kenti her yıl Dünya’nın pek çok ülkesinden öğrenciye dil eğitimi için ev sahipliği yapmaktadır.

Doğal güzellikleri, tarihi mekanları, canlı günlük hayatı dışında, ılıman bir iklime sahip olması bu kenti cazip kılmaktadır. Pek çok aktivitenin yapılabileceği şehirde öğrenciler İngiliz kültürünü daha yakından tanımakla beraber, uluslararası öğrencilerin oranının fazla olması sebebi ile birbirlerinin kültürünü de İngilizce pratiği yapma şansını elde ederek tanımış olurlar.

Eastbourne şehrinde öğrencilerin seçebileceği oldukça fazla dil okulu alternatifi vardır. Hatta kentin ekonomisine sanayi ve turizmden sonra bu dil okulları oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Dil okullarının öğrencilerine verdiği kaliteli eğitim dışında, öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirebileceği pek çok aktivite organizasyonu ile şehri tanımalarına olanak sağlamaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Her yıl pek çok ulustan insana ev sahipliği yapan Eastbourne şehrinde vaktinizi dolu dolu geçirebileceğiniz oldukça fazla mekan bulunmaktadır. Bununla birlikte çeşitli konserler, festivaller sayesinde şehir her zaman hareketliliğini korumaktadır.

En güzel etkinliklerinden biri de Londra Filarmoni Orkestrası yılda bir kere mutlaka Eastbourne kentinde konser vermektedir.

Eastbourne Plajı
6,4 km uzunluğunda çakıl taşları ile zengin bir plajdır. Sahil yolu Victoria dönemine ait otel ve pansiyonlar ile donatılmıştır. Sahil yolu kenarında mağazaların bulunması yasaklanmış ve sürekli kontrol altında tutulmaktadır.

Carpet Gardens
Pek çok çiçek türünün bulunduğu ve oldukça ilgi gören bir bahçedir.

Helen Gardens
Deniz gören konumu ile hafta sonları piknik yapmak için gidilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Eğlence Rıhtımı
1866 -1872 yılları arasında denize çakılmış demir direkler üzerine inşa edilmiş olan yapı Eastbourne şehrinin sembolü haline gelmiştir.

Eastbourne Tabyası
Şehrin merkezinde bulunan yapı Napolyon’a karşı koruma amaçlı olarak yapılmıştır. Bünyesinde gezebileceğiniz askeri müze bulunmaktadır.

Princes Park
Eastbourne kentinde diğer bir piknik alanı olan Princes Park Gül bahçeleri ile donatılmıştır.

Eastbourne Pier
İngiltere’nin bir çok sahil şehrinde de bulunan bu tarz iskeleler bulunmaktadır. Eastbourne Pier iskelesi de en popüler mekanlardan biridir. Üzerinde Hediyelik eşya dükkanları, kafeler, barlar hatta bir kumarhane bulunmaktadır.

The Lifeboat Museum
Eastbourne kentinde ilgi gören müzelerden biridir. Çeşitli Filika ve deniz ile ilgili tüm eşayaları bu müzede görebilirsiniz.

Beach Head
Yüksek Beyaz kireç taşlarından oluşmuş uçurumlara ulaşabilmeniz için belirli bir mesafeden sonra yürümeniz gerekecektir. 1902 yılında kurulmuş uçurumun önünde bulunan deniz feneri gemileri yarlara karşı uyarmaktadır.

Eastbourne Readoubt
1805 yılında Napolyon savaşları sırasında daire şeklinde inşa edilmiş bir kale, 1. Ve 2. Dünya savaşında depo olarak kullanılmış olsa da günümüzde çeşitli eğlenceli aktivitelerin festivallerin yapıldığı mekandır.

İKLİM

İngiltere’nin birçok şehrinde görülen yağışlı havanın aksine Eastbourne kenti en fazla güneş alan yer olarak ünlenmiştir. Ilıman bir iklime sahip olması buranın turizm cenneti olmasında etkilidir. Hava sıcaklığını ülke geneline göre yüksek olması iç mekanlardan çok dış mekanlarda vakit geçirmenize olanak sağlar.

ESATBOURNE'DE ULAŞIM

Eastbourne şehrine en yakın olan havaalanı Gatwick Havaalanıdır. Eastbourne – Gatwick havaalanı arası ise Eastbourne şehir merkezinde bulunan tren istasyonundan tren seferleri mevcuttur. Brighton, Londra gibi şehirlere de yine tren ile ulaşmanız mümkündür. İngiltere’de raylı sistem oldukça fazla gelişmiştir.

Eastbourne şehir içerinde ise otobüs, taksi ve bisiklet ile çok kolay bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehirde yaşayan çalışan kişilerin ve öğrencilerin en çok tercih ettiği ulaşım aracı bisiklettir. Bu nedenle oldukça kentte oldukça fazla bisiklet görmeniz olasıdır. Bisikletten sonrası en çok kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Aylık ya da haftalık daha ekonomik olan otobüs kartları kullanabileceğiniz gibi, her biniş esnasında da ödeme yapabilirsiniz.