Amerikada Yüksek Lisans

Amerikada Yüksek Lisans

Amerika’da yüksek lisans ile FARK YARATACAKSINIZ

Günümüzün rekabetçi iş dünyasında iyi bir kariyer ve yüksek bir statü hedefleyen adaylar için sıradan bir üniversite diploması dünyanın hiç bir yerinde yeterli olmuyor. Sizinle aynı ya da benzer bölümlerden mezun olmuş olan binlerce rakibiniz var. Bu rakipleriniz arasından sıyrılıp, görünür, ve tercih edilir olmanız için en doğru çözümlerden biri yurtdışında master eğitimi olacaktır. Yurtdışında prestijli üniversitelerde alacak olduğunuz kaliteli bir master eğitimi, sizi her alanda binlerce kişinin önüne geçirecek, çok daha nitelikli, farkedilir ve tercih edilir olmanızı sağlayacaktır.

Amerika’da yüksek lisans sistemi ve kabul koşulları

Amerika’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer. Başvuran adaylarda aranan temel şartlar iyi dereceyle lisans mezunu olmak ve iyi derecede İngilizce bilmektir.Yüksek lisans başvurusu yaparken sizden istenilen tüm bilgileri belgeleyerek ispatlamanız gerekmektedir. Talep edilen TOEFL skoru öğrencinin istediği programa ve üniversiteye göre değişir ve genellikle 70-110 arasında bir puan istenir. Vasat üzeri üniversitelerde kabul edilmek için gereken not ortalaması 5.00 üzerinden min. 2.7 -3.0 aralığındadır. Bazı bölümler için (MBA, Mühendislik vb.) GRE ve GMAT gibi sınavlara girmeniz gerekebilir. Ayrıca çoğu üniversite sizden akademik referanslar de isteyebilir. Üniversitelerin kabul koşulları ve seçicilik kriterleri büyük değişiklik gösterir. O yüzden üniversite araştırması ve seçimi yaparken öncelikle kendi yeterliliklerinizi gerçekçi olarak belirlemeli ve o çerçevede hareket etmeli, tercihen profesyonel akademik danışmanlık desteği almalısınız.

Amerika master eğitimi için en iyi seçeneklerden biridir.

Yüksek lisans yapmanızın temel sebebi prestijli bir akademik geçmiş ve güçlü bir kariyer için referans oluşturmaksa Amerika üniversiteleri bunun için en uygun seçeneklerdir. Dünya üniversite sıralamalarında ilk birkaç yüz üniversitenin büyük bölümünü Amerikan üniversiteleri oluşturmaktadır. Bu ise Amerika’daki akademik sistemin ve üniversitelerin ne denli güçlü ve prestijli olduğunun kanıtlarından biridir. Global şirketlerin ve büyük kuruluşların yönetici kadrolarına baktığınızda bu kişilerin büyük bölümünün Amerika’da eğitim aldığını görürsünüz. Pratiğe yönelik eğitim anlayışı, zengin uluslararası kadro ve öğrenci oluşumu ile Amerikan üniversiteleri master eğitimi için dünyadaki en iyi ve prestijli seçeneklerdendir.

Amerikada master eğitimi 2 farklı amaçla yapılır.

Amerikada master dereceleri temel olarak ikiye ayrılır. Akademik master dereceleri ve profesyonel master dereceleri. Kısaca açıklamak gerekirse akademik master dereceleri kariyerine akademisyen olarak devem etmek isteyen, master eğitiminden sonra doktora derecesini hedefleyen adaylara uygundur. Bu tip master programları genellikle M.A (Master of Arts), M:S (Master of Scince) gibi adlar alır. Bu tip master programlarına katılan öğrenciler, tez yazarak mezun olurlar ve kredilerini kolaylıkla saydırıp doğrudan doktora eğitimine geçebilirler. Akademik master programları genellikle 2 yılda tamamlanır.

Bir diğer master türü ise profesyonel master programlarıdır.Bu programlara katılan adaylar master eğitiminden sonra doktora eğitimine devam etmeyi hedeflemezler. Profesyonel master programları, akademik master programlarından farklı olarak adaylara daha uygulamaya yönelik bir eğitim vererek belirli bir meslek ya da çalışma alanında güçlü ve donanımlı hale getirmeyi amaçlar. Profesyonel master programlarının en popüler olanı MBA’dir. Profesyonel master programları genellikle 1-2 yıl sürer. Profesyonel master programlarında genellikle tez zorunluluğu yoktur.

Amerika’da master eğitimi için hazırlık programlarına katılabilirsiniz.

Amerika’da yüksek lisans yapmak istiyor ama İngilizce seviyeniz zayıf, GRE ya da GMAT gibi sınavlara hazır değilseniz üzülmeyin. Üniversite hazırlık programları ile istediğiniz master programı için hem İngilizce yeterliliği hem de akademik yeterlilik olarak hazırlanabilirsiniz. ELT öğrencilerine bu alanda Amerika’nın en güçlü ve yaygın kuruluşu olan ELS ile işbirliği yaparak destek veriyor. Bu sistem kapsamında tercih ettiğiniz üniversiteye ön kaydınız yapılıyor ve üniversiteden sizin için şartlı kabul belgesi alınıyor. Bu belgeyse üniversitenin sizi kabul ettiğini ve gereken şartları yerine getirmeniz durumunda master eğitimine başlayabileceğiniz bilgisini garantilemiş oluyorsunuz. Bu aşamada ELT sizi yine bir Amerikan üniversitesinde İngilizce hazırlık ve akademik hazırlık eğitimine alıyor. Bu eğitim kapsamında üniversitenizde master almaya hazır duruma getiriliyorsunuz. Amerika’da akademik hazırlık ve üniversite yerleştirme sistemimiz hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayınız.