West Saxon University of Applied Sciences of Zwickau

Zwickau Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Westsächsische Hochschule Zwickau), Almanya’da bulunan bir uygulamalı bilimler üniversitesidir. Köklü bir geçmişe sahip olan Zwickau, pratik odaklı eğitim anlayışı ve endüstri işbirlikleriyle öne çıkar.

Zwickau Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, geniş bir lisans ve yüksek lisans programı yelpazesi sunarak mühendislik, işletme, sağlık bilimleri, sosyal hizmetler ve daha birçok alanda öğrencilere eğitim imkanı sağlar. Üniversitenin sunduğu staj ve projeler, teorik bilgiyi iş dünyası uygulamalarıyla birleştirme fırsatı tanır.

Zwickau Üniversitesi; modern kampüs olanakları, laboratuvarları ve endüstri işbirlikleri ile öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmelerine olanak sağlar.

Zwickau, yüz bin nüfusuyla Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı bir şehridir. Zwickau, otomobil sektöründe önemli bir yere sahip olan West Saksonya’nın merkezi konumundadır. Bölgede Neue Welt gibi önemli sanat merkezleri mevcuttur. Bölgenin en önemli işverenlerini, Golf, Passat ve Phaeton, Volkswagen gibi önemli markalardır. Nüfusun %4’ünü öğrencilerin oluşturduğu bu şirin kent; üniversite eğitimini sakin, düzenli ve ekonomik bir şehirde tercih eden öğrenciler için oldukça uygundur. Türk öğrenciler ilk bakışta, küçük bir şehre geldikleri için üniversitenin de küçük ve bilimsel bakımdan daha az tanınır olduğu hissine kapılabilmektedir, ancak bu çıkarımlarının yanlış olduğunu verilen eğitimin kalitesiyle kısa sürede görebilmektedirler.

Almanya’da uygulamalı mühendislik bilimleri üzerine eğitim veren Zwickau Üniversitesi, kuruluş tarihinin 1290 yılına kadar uzanan köklü bir akademik geçmişe sahip olması ile dikkat çekmektedir. Üniversite, otomotiv endüstrisinin merkezindeki konumuyla bu alanda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için önemli bir fırsattır. Zwickau Üniversitesi, gelişmiş bilgi ve teknoloji imkanları, konferans odaları, teknik bakımdan donanımlı laboratuvarlarıyla öğrencilere pratiğe dayalı akademik eğitim ve büyük sanayi kuruluşlarıyla ortak projelerde faaliyet gösterme fırsatı vermektedir. Öğrenciler için her trlü sosyal aktivite düşünülmüştür, spor aktivitelerine (sörf, atletizm, tenis, yelken ve boks vb) önem verilmektedir. Öğrencilere ulaşım için de büyük kolaylık sağlanmaktadır. Üniversitede uygulanan altı aylık dönem bileti “Semesterticket” sayesinde öğrenciler uygun fiyata bölgedeki tüm toplu ulaşım araçlarını rahatlıkla kullanabilmektedir.

Önemli Hatırlatma:

Almanya’da “Fachhochschule” olarak adlandırılan üniversiteler 4 yıllıktır, Amerika’da “University of Applied Sciences” ve İngiltere’de “Polytechnic” olarak bilinen üniversitelerle benzer özelliklere sahiptir. Ayrıca Türkiye’deki 2 yıllık meslek yüksek okulları ile karıştırılmaması gerekmektedir. YÖK denkliği olan bu üniversiteler, daha çok uygulama ve saha çalışmasına dayanan bir eğitim yapısındadır.