TSI – Transport and Telecommuniation Institute

Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü – Yüksek Lisans

Yüzyıllık bir geçmişe sahip olan Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü, 1999 yılında teknik kolej olarak Letonya’da faaliyete başlamıştır. Üniversite, RKIIGA’nın (Riga Kızıl Bayraklı Sivil Havacılık Enstitüsü) ve RAU’nun (Riga Havacılık Enstitüsü) devamı niteliğindedir. TSI – Letonya’da Rusça, Letonca ve İngilizce dillerinde yükseköğrenim görebileceğiniz tek özel teknik üniversite konumundadır. Enstitü, Letonya’da bir yükseköğretim kurumu olarak sürekli akreditasyon almaya hak kazanmıştır.

2003 yılından itibaren Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü’nün Daugavpils’te ve Riga’da olmak üzere iki şubesi bulunmaktadır. Enstitü, yüksekokul, lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde yüksek eğitim programları sunmaktadır. Üniversite 7500’ün üzerinde mezun vermiştir. Şu andaki öğrenci sayısı ise üç bin dolayındadır.

TSI’de, farklı araştırma ve bilimsel çalışmalar yürütülmektedir. Uzman derecelendirmeleriyle TSI, öncü bilimsel kurumlar listesine girebilmiş Letonya’daki tek özel üniversitedir.

Letonya’da Okumak

Letonya’da üniversite okumak ya da Letonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin uygun maliyetlerle teknik bölümlerde eğitim alabileceği okulda, eğitim hayatı boyunca bir çok özel teşebbüsle iç içe projeler uygulanarak öğrencinin lokal ve uluslararası imkanlardan faydalanması sağlanmaktadır.

Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü, Letonya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için başka hiç bir yerde bulamayacakları öğrenim programları sunmaktadır. Üniversitede yer alan yüksek lisans eğitim programları aşağıdaki gibidir;

 1. Bilişim Sistemleri Yönetimi
  İngilizce, Rusça ve Letonca olan program tam zamanlı olarak 2 yıl, yarı zamanlı olarak 2,5 yılda tamamlanmaktadır. Aynı zamanda Rusça olarak uzaktan eğitim olanağı programda mevcuttur. Başvuracak adayların; Mühendislik Bilimi, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Yönetim Bilimleri, Ekonomi, Sosyal Bilimler gibi alanlardan lisans derecesine sahip olması gerekmektedir.
 2. Bilgisayar Bilimleri
  İngilizce, Rusça ve Letonca olan program tam zamanlı olarak 2 yıl, yarı zamanlı olarak 2,5 yılda tamamlanmaktadır. Başvuracak adayların; uygun alanda lisans derecesine sahip olması gerekmektedir.
 3. Elektronik Mühendisliği Bilimleri
  Programın birkaç dersi Wrocław Bilim ve Teknoloji Üniversitesi İleri Uygulamalı Elektronik master programına katılan profesörler tarafından verilmektedir. İngilizce, Rusça ve Letonca olan program tam zamanlı olarak 2 yıl, yarı zamanlı olarak 2,5 yılda tamamlanmaktadır. Başvuracak adayların; Elektronik, Elektrik, Bilgi Teknolojileri ile ilgili Bilimler Mühendisliği Lisans; Bilgisayar Bilimleri veya Fizikte Doğal Bilimler Lisans, veya Elektronik, Fizik veya Bilgisayar Bilimleri Yüksek Düzeyli Profesyonel Yüksek Lisans eğitimine sahip olması gerekmektedir.
 4. Ulaştırma ve Lojistik
  İngilizce, Rusça ve Letonca olan program tam zamanlı olarak 2 yıl, yarı zamanlı olarak 2,5 yılda tamamlanmaktadır. Başvuracak olan adayların; lise diploması, yükseköğrenim diploması, lise diplomasına ilişkin kayıtların transkriptine sahip olması gerekmektedir.
 5. Yönetim
  İngilizce, Rusça ve Letonca olan program tam zamanlı olarak 2 yıl, yarı zamanlı olarak 2,5 yılda tamamlanmaktadır. Başvuracak adayların; uygun alanda lisans derecesine sahip olması gerekmektedir.
 6. Havacılık Yönetimi
  İngilizce olan program tam zamanlı olarak 2 yıl ya da 1,5 yıl (Profesyonel bir lisans derecesi ve mesleki pratiği en az 20 CP kredi puanına sahip olma), yarı zamanlı olarak 2,5 yıl ya da 2 yılda (Profesyonel bir lisans derecesi ve mesleki pratiği en az 20 CP kredi puanına sahip olma) tamamlanmaktadır. Başvuracak adayların;
  Çalışma programı hacmi 60 CP: İşletme yönetimi, ulaşım, lojistik, havacılık taşımacılığı ve / veya yönetim, ekonomi, yönetim, işletme yönetimi, lojistik veya eşdeğer eğitim ve mesleki uygulama ile ilgili tematik alanlarda 2. düzey profesyonel yükseköğretimde profesyonel lisans derecesi ile en az 20 CP’nin kredi puanının bulunması

Transport and Telecommunication Institute Lisans Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Bölüm Sömestr Yıllık eğitim ücreti
Aviation Transport (Hava Taşımacılığı) 8 € 3.000
Aviation Transport – Pilot (Hava Taşımacılığı – Pilot)
*Pratik eğitimler için ücret € 59.000
8 € 3.000
Kalan Yıllar € 4.400
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri) 8 € 3.000
Management of Transport Organizations (Yönetim ve Taşımacılık Organizasyonu) 8 € 3.000
Transport and Business Logistics (İşletme Lojistiği ve Taşımacılık) 8 € 3.000
Telecommunication Systems and Computer Networks (Telekomünikasyon Sistemleri ve Bilgisayar Ağları) 8 € 3.000
Electronics (Elektronik) 10 € 3.000
Electronics and Electrical Engineering (Elektronik ve Elektrik Mühendisliği) 8 € 3.000
Robotics (Robotik) 9 € 3.000

* Pilotluk programının ücretine uçuşlar, özel sınavlar ve CPL, ATPL lisansları dahildir.

Transport and Telecommunication Institute Yüksek Lisans Programları ve Eğitim Ücretleri

Bölüm Sömestr Yıllık eğitim ücreti
Engineering Sciences in Electronics (Elektronik Mühendisliği Bilimleri) 4 € 3.500
Management of Information Systems (Bilgi Sistemleri Yönetimi) 4 € 3.500
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri) 4 € 3.500
Social Sciences in Management (İşletme ve Sosyal Bilimler) 4 € 3.200
Transport and Logistics (Ulaştırma ve Lojistik) 4 € 3.500
Aviation Management (Havacılık Yönetimi) 4 € 4.200

Transport and Telecommunication Institute Doktora Programı ve Eğitim Ücretleri

Bölüm Sömestr Yıllık Eğitim Ücreti
Telematik ve Lojistik 6 € 5000

Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü 2019 kataloğunu görmek için tıklayınız

Doktora Programları

TSI’de her doktora öğrencisi rektörün emriyle onaylanan bir denetleyiciye sahiptir. Bilimsel danışman doktora öğrencisine araştırma hakkında yardım eder ve bireysel bir eğitim planını denetler. Doktora öğrencileri, TSI’nin kütüphanesi, tesisleri, laboratuvarları, ofisleri ve diğer altyapı çalışmalarıyla doğrudan ilgili tüm konularda bilgi edinmek, fikir ve düşüncelerini özgürce ifade etmek ve savunmak hakkına sahiptir.

Programın tamamlanmasından sonra bireysel plana uygun hareket eden doktora öğrencisi; Özel ve yabancı dil konusunda tanıtım sınavlarına girmesi, TSI’nin tanıtım kurulunda veya yükseköğretim ya da araştırma kurumunda doktora için tez seçmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından adaylar doktora programına kabul edilecektir.

Doktora programına kabul yıl boyunca yapılır. Başvuru sahipleri yüksek lisans derecesine sahip olmalıdır. TSI’deki doktora programları;

Telematik ve Lojistik

İngilizce, Rusça ve Letonca olan program tam zamanlı olarak 3 yıl, yarı zamanlı olarak 4 yılda tamamlanmaktadır.

TSI Kayıt Süreci

TSI’te kayıt olabilmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Kayıt ücretini ödemek – 200 Euro / 240 $ – NB Kayıt ücreti geri ödenmez.
 2. Letonya’daki Akademik Bilgi Merkezi’nde eğitim belgelerinin doğrulanması;
 3. Öğrenciyle eğitim hizmeti verilmesi konusunda anlaşmayı yapmak için gerekli belgeleri sunmak;
 4. Sözleşmenin imzalanması, öğrenim ücretinin ödenmesi;
 5. Letonya’da ikamet tezkeresi alacak belgelerin ibrazı;
 6. Konaklama başvurusu ve ödemelerini yapılması
 7. Riga’ya varış, ikamet izninin alınması

ELT Danışmanları, TSI’a başvuru, ön kabul ve kabul, ödemeler, konaklama rezervasyonu, vize süreci, gidiş organizasyonu ve Riga’da alacağınız tüm hizmetlerde birebir danışmanlık vererek baştan sona tüm süreçte öğrencilerimize geniş bir danışmanlık hizmeti vermektedirler.

TSI Konaklama

TSI’ın yurdu olmamakla birlikte öğrencileri için anlaşmalı otelinde konaklama imkanı sunmaktadır. Otel şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde, tren istasyonuna ve güzel bir parka yakındır.

Otel’e yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde geleneksel Letonya yemeklerinin yapıldığı ünlü restoran LIDO yer almaktadır. LIDO’nun hemen yanında MOLS, SKY ve mc2 gibi alışveriş merkezleri bulunur ve 5 dakika yürüme mesafesinde RIMI isimli bir gıda marketi de bulunmaktadır.

Odaların içerisinde özel banyolar yer alır. Ödenen fiyata su, elektrik, Wi-Fi ve ısınma giderleri dahildir. Konaklama için 6 aylık, 10 Aylık ve 12 aylık sözleşme yapılabilir. Tek kişilik odalar 6 aylık 1300 Euro, 10 aylık 2100 Euro, 12 aylık 2400 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır. Çift kişilik odalar 6 aylık 1000 Euro, 10 aylık 1600 Euro, 12 aylık 1800 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır. Lüks odalar ise 6 aylık 2600 Euro, 10 aylık 4200 Euro, 12 aylık 4800 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır. Lüks odalar 2 ya da 3 kişiyle paylaşılabilmektedir.

Daugavpils Şehri Hakkında

Letonya’nın ikinci büyük şehri olan Daugavpils, bir sanayi kentidir. Ormanlar ve işlenmiş arazilerle çevrili şehir, Litvanya ve Beyaz Rusya sınırına çok yakındır. Şehrin ortasından Daugava nehri geçmektedir. Livonyalılar tarafından kurulan şehir zaman içerisinde İsveç, Polonya, Almanya ve Rusya’nın yönetiminde kalmıştır. Bu nedenle mimari yapıları kadarıyla halkı ve kültürü de çeşitlilik göstermektedir.

Öğrenciler şehirde oda kiralayabilir ya da okul tarafından önerilen yurtlarda konaklayabilir. Küçük bir şehir olması sebebiyle her yere yürüyerek gitmek mümkündür. Aynı zamanda şehir içi ulaşımda otobüsler oldukça aktiftir. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde resmi dil Letonca’dır. İkinci dil olarak ise Rusça hakimdir.

Şehirde görülebilecek yerler; Daugavpils Kalesi, Daugavpils Mark Rothko Sanat Merkezi, Kilise Tepesi (Baznicu kalns)’dir. Kültürel etkinliklerin yüksek olduğu Daugavpils şehrinde iğne oyası işçiliği oldukça yaygındır. Aynı zamanda tiyatrolar yıl boyunca çeşitli gösteriler sunar.

Daugavpils’ten trenle Riga’ya seyahat edilebilir. Aynı zamanda 2 saatte 1 kez otobüsler Riga’ya hareket etmektedir. Şehirden Litvanya ve Beyaz Rusya’ya da trenle gitmek mümkündür.

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef